Co to są zmiany zwyrodnieniowe?

Zwyrodnienie stawów a dokładniej zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej to przewlekła choroba, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Występuje w momencie, gdy warstwa ochronna kości, czyli chrząstka, uszkadza się, a organizm nie jest w stanie naprawić tych uszkodzeń. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka najczęściej pacjentów powyżej 50 roku życia, ale może pojawić się w każdym wieku, szczególnie gdy staw ulegnie uszkodzeniu.

Zwyrodnienia stawów

Choroba dotyczy przeważnie dużych, przenoszących obciążenia stawów kończyn dolnych: stawu biodrowego i kolanowego. Może również lokalizować się w stawach kręgosłupa i kończyn górnych. U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową wokół zajętego stawu często powstają wyrośla kostne (osteofity), dodatkowo ograniczające zakres ruchu.

Zmiany zwyrodnieniowe jak rozpoznać?

Do objawów choroby zwyrodnieniowej, które rozwijają się bardzo powoli i pogarszają się z czasem, należą: ból, który zwiększa się po okresie spoczynku oraz dłuższym używaniu stawu, bolesność, uczucie sztywności, które najbardziej odczuwalne rano i po okresie unieruchomienia. Występuje zmniejszenie ruchomości stawu, uczucie przeskakiwania oraz zwiększanie czy zmiana obrysów stawu.

W jaki sposób można zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową?

Po dokładnym badaniu fizykalnym, przeprowadzonym przez ortopedę, wykonujemy najczęściej zdjęcia radiologiczne, dzięki którym jesteśmy w stanie ocenić stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zamiany zwyrodnieniowe jak leczyć?

Wiele dolegliwości, które dotykają pacjentów z chorobami narządu ruchu można leczyć stosując ekstrakt z własnych komórek macierzystych. Komórki macierzyste wyestrahowane z własnej tkanki tłuszczowej mają silne zdolności regeneracyjne i naprawcze chrząstek stawowych i innych tkanek, zmniejszają również stan zapalny a co najważniejsze redukują ból. Wykorzystując właściwości tych niezwykłych komórek, lekarze ortopedzi poddają kuracji osoby ze zwyrodnieniem stawu biodrowego czy kolanowego, uszkodzeniami łąkotki, zmianami degeneracyjnymi stawów bądź ścięgien, a także licznymi kontuzjami sportowymi, jak popularny łokieć tenisisty czy kolano skoczka.

Efekt terapeutyczny zastosowania komórek  może być wzmocniony dodatkową iniekcją osocza bogatopłytkowego (PRP), które pozyskuje się z krwi własnej pacjenta. Dzięki zawartym w nim czynnikom wzrostu osocze stymuluje procesy naprawcze, przyspiesza gojenie oraz stymuluje działanie komórek własnych. Poza tym, indukuje procesy powstawania naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze ukrwienie tkanki i co za tym idzie, jej odżywienie.

Choroba zwyrodnieniowa kolan jak się objawia?

Najczęstszym, znanym objawem jest ból stawów kolanowych, który jest silnie odczuwany zwłaszcza podczas chodzenia , podczas biegania, przy schodzeniu ze schodów lub nawet podczas stania. Dotkliwy ból pojawia się więc przede wszystkim po fazie spoczynku.

Mogą wystąpić odgłosy tarcia (trzeszczenie) oraz ruchy podobne do ruchu kół zębatych, często w połączeniu z bólem spoczynkowym lub blokadą stawów. Bardzo rzadko dotknięta osoba nie czuje całkiem bólu, który to powoduje kulenie. Przewlekłe podrażnienie stawu kolanowego zwykle powoduje puchnięcie, połączone z gromadzeniem się płynu w stawie.

Dalszy postęp choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych objawia się coraz bardziej widocznym zgrubieniem zarysu stawu. Z biegiem czasu, występuje także wyraziste, nieprawidłowe ułożenie stawu.

Ból kolana, ból kręgosłupa gdzie się udać? Do jakiego lekarza z bólem stawów?

Diagnozowaniem i leczeniem chorób narządu ruchu jest ortopeda, dlatego właśnie do niego należy się udać. Zapraszamy do kliniki LASERMED w Nowym Targu gdzie przyjmuje lekarz ortopeda Wojciech Chowaniec, który zajmuje się urazami i zwyrodnieniami stawów, komórkami macierzystymi i przeszczepami tłuszczu. Klinika LASERMED znajduje się przy ulicy Krzywej 17 w stolicy Podhala, Nowym Targu!