Łokieć tenisisty – objawy, przyczyny, leczenie

łokieć tenisisty

Co to jest łokieć tenisisty?

W nomenklaturze określony jako zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. To zespół bólowy obejmujący boczną stronę łokcia, który jest wynikiem przeciążenia i nadmiernego eksploatowania prostowników nadgarstka. W wyniku nadmiernej powtarzającej się w sposób ciągły pracy prostowników nadgarstka dochodzi do mikrourazów w miejscu ich przyczepu, które wywołują stan zapalny.

Przyczyny – skąd się bierze łokieć tenisisty?

Grupą najbardziej narażoną dla wystąpienie dolegliwości są tenisiści, jednak rozwijają się one również u pracowników biurowych, mechaników czy elektryków ze względu na powtarzalność wykonywanych ruchów  wyprostu nadgarstka czy utrzymujących nadgarstek w wyproście przez długi czas.

W przypadku tenisistów najbardziej prowokacyjny dla wystąpienia łokcia tenisisty jest jednoręczny backhand uderzany z nadmiernym wykorzystaniem nadgarstka. Przez to przeciążają się mięśnie prostowniki nadgarstka przyczepiające się wspólnie do nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Ból występuje po zewnętrznej stronie łokcia. Nasila się przy prostowaniu palców oraz ręki w nadgarstku.

Jak objawia się łokieć tenisisty?

Stan zapalny powoduje ból opisywany przez pacjentów jako kłujący, piekący, pulsujący lub stały, niekiedy promieniujący od ramienia do nadgarstka. Objawy łokcia tenisisty oprócz bólu to pojawiające się uczucie osłabienia siły w nadgarstku i problemy z chwytaniem przedmiotów. Bolesne może być formowanie dłoni w pięść oraz ruch oporowy prostowania palców, nadgarstka i nawracania przedramienia.

Jak rozpoznać łokieć tenisisty?

Diagnoza opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym, warto zwracać uwagę na zróżnicowanie objawów mogących pochodzić z odcinka szyjnego kręgosłupa lub nerwu promieniowego. Palpacja okolicy łokcia, przedramienia i nadgarstka ujawnia zwykle tkliwość okolicy przyczepów prostowników. Dodatkowo stosuje się testy pomocne w diagnozie jak np. test Milla czy test Thomsona. Pacjenci często pytają jakie badanie stosuje się przy diagnostyce łokcia tenisisty – USG czy RTG.

Otóż do podstawowych badań diagnostycznych należy USG, które najczęściej potwierdza zmiany zwyrodnieniowo-degeneracyjne wspólnego przyczepu prostowników nadgarstka i palców w okolicy nadkłykcia bocznego.

Natomiast zdjęcie RTG  – najlepiej obu stawów łokciowych, żeby porównać, czy nie doszło tam kiedyś do urazu, czy nie ma zwapnień we wspólnym przyczepie prostowników, zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu łokciowego lub ciał wolnych.

Łokieć tenisisty zastrzyk z osocza – leczenie

Terapia osoczem bogatopłytkowym to sposób na leczenie wielu schorzeń ortopedycznych, które do niedawna musiały być leczone operacyjnie. Dziś takie dolegliwości, jak sportowców (łokieć tenisisty, kolano skoczka) możemy z powodzeniem eliminować stosując preparat PRP. Szybkość terapii, bezpieczeństwo, krótki okres rekonwalescencji, mała inwazyjność, bezbolesność i skuteczność na poziomie 90% wyleczonych dolegliwości to argumenty przemawiające za stosowaniem osocza bogatopłytkowego w ortopedii.

Osocze bogatopłytkowe, zawiera liczne czynniki wzrostu i białka bioaktywne (takie jak np. cytokiny), a podane do tkanki stymuluje uśpione komórki macierzyste do rozpoczęcia procesów regeneracji i naprawy. Osocze bogatopłtykowe PRP pozyskuje się z krwi pacjenta, która przed podaniem jest odwirowywana.

Gdzie leczyć łokieć tenisisty ? Nowy Targ

Zapraszamy do kliniki LASERMED w Nowym Targu gdzie przyjmuje lekarz ortopeda Wojciech Chowaniec, który zajmuje się urazami i zwyrodnieniami stawów, komórkami macierzystymi i przeszczepami tłuszczu. Klinika LASERMED znajduje się przy ulicy Krzywej 17 w stolicy Podhala, Nowym Targu. Serdecznie Zapraszamy!