KOMÓRKI MACIERZYSTE W ORTOPEDII

leczenie stawow i sciegien

Co to są ekstrahowane komórki macierzyste (mezenchymalne)?

Komórki macierzyste są to niedojrzałe komórki mające zdolność do przekształcania się w różne tkanki takie jak na przykład tkanka mięśniowa, kostna, chrzęstna, łączna, tłuszczowa czy naczyniowa. Ich źródłem może być szpik kostny, krew oraz tkanka tłuszczowa, w której stężenie komórek macierzystych jest największe oraz ich dostępność jest najlepsza. Podczas jednego zabiegu można pobrać od około 10 do 50 milionów komórek macierzystych z których 95% może się różnicować w inne tkanki. Tłuszcz pozyskujemy podczas operacji liposukcji. Zabieg jest dobrze tolerowany. Pobieranie tkanki tym sposobem nie ma bezpośredniego wpływu na przeżywalność komórek (98–100% przeżywalności). Zdolność przekształcania się w inne linie komórkowe została wykorzystana w ortopedii i medycynie sportowej do regeneracji uszkodzonych tkanek i stawów. Technologia ta pozwala na naprawienie na przykład zwyrodniałych lub uszkodzonych podczas urazu stawów, mięśni czy ścięgien. Należy zaznaczyć, że jest to najnowocześniejsza, najskuteczniejsza i naturalna metoda praktycznie pozbawiona działań niepożądanych. Dla podniesienia skuteczności tych zbiegów często stosuje się wraz z komórkami macierzystymi osocze bogatopłytkowe (PRP).

Nie należy mylić przeszczepu wyekstrahowanych komórek macierzystych z przeszczepem tłuszczu wzbogaconego w komórki macierzyste.

W przypadku przeszczepu tłuszczu, pacjentowi pobiera się tkankę tłuszczową z miejsc, które u pacjenta w nią obfitują w procesie liposukcji. Następnie pozyskana tkanka jest poddawana specjalnej obróbce mechanicznej mającej na celu oczyszczenie pobranej tkanki oraz zagęszczenie w niej komórek macierzystych, a następnie podanie takiego preparatu bezpośrednio do stawu.

W przypadku wyekstrahowanych komórek macierzystych pierwszy etap zabiegu jest identyczny jak w przypadku tłuszczu z pominięciem ostatniego – podania pacjentowi. Po nim następuje etap obróbki enzymatycznej, w której tkanka tłuszczowa jest rozpuszczana pod wpływem enzymu w celu wyizolowania czystych komórek macierzystych. Taki preparat zawiera ponad 90 % wyizolowanych komórek macierzystych. W przypadku tkanki tłuszczowej wzbogaconej w komórki macierzyste tych ostatnich maksymalnie może być od 3 % do 10 %. Przekłada się to oczywiście na potencjał regeneracyjny preparatu.

Cały proces jest przeprowadzany w opatentowanym systemie zamkniętym w warunkach pełnej aseptyki.

Cennik

Nazwa usługiCena w PLN
Przeszczep ekstrahowanych komórek macierzystych do jednego stawu5200
Przeszczep ekstrahowanych komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego (PRP) do jednego stawu6000
Przeszczep ekstrahowanych komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego (PRP) do jednego stawu + dodatkowa porcja osocza po ok. miesiącu od zabiegu6600
Kontrola ortopedyczna po zabiegu150
Konsultacja ortopedyczna z badaniem USG150
Kontrola ortopedyczna po zabiegu pow. 3500 zł0
 • Nazwa usługi
 • Przeszczep ekstrahowanych komórek macierzystych do jednego stawu
 • Przeszczep ekstrahowanych komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego (PRP) do jednego stawu
 • Przeszczep ekstrahowanych komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego (PRP) do jednego stawu + dodatkowa porcja osocza po ok. miesiącu od zabiegu
 • Kontrola ortopedyczna po zabiegu
 • Konsultacja ortopedyczna z badaniem USG
 • Kontrola ortopedyczna po zabiegu pow. 3500 zł
 • Cena w PLN
 • 5200
 • 6000
 • 6600
 • 150
 • 150
 • 0

Wygodny sposób finansowania zabiegów w klinice LASERMED: