Po co stosować krem z filtrem SPF?
Co gdybyś usłyszał, że istnieje sposób na wieczną młodość? Że wystarczy regularnie robić jedną rzecz, aby długo cieszyć się młodą, jędrną buzią? Zainteresowany? Porozmawiajmy o fotoprotekcji.
Czym jest fotoprotekcja?
To inaczej ochrona przeciwsłoneczna skóry. Ma kluczowe znaczenie zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i przeciwstarzeniowym. Jest podstawą w zapobieganiu przedwczesnym zmarszczkom, zmianom barwnikowym oraz nowotworom skóry. Dodatkowe kilka minut w pielęgnacji, które w efekcie przynoszą długoletnie korzyści.
SPF – co oznacza w praktyce?
Skrót SPF, czyli Sun Protection Factor to wskaźnik miary ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB, które odpowiedzialne jest za oparzenia słoneczne. Liczba umieszczona na produktach z filtrami mówi o tym, ile razy dłużej może być wystawiona skóra na działanie słońca, jednocześnie bez ryzyka oparzenia. Podsumowując – im wyższa liczba, tym dłuższa możliwość bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych.
PRZYKŁAD: SPF 15 określa, że możemy przebywać na słońcu piętnaście razy dłużej do momentu wystąpienia pierwszych objawów oparzenia słonecznego.
Ważnymi tematami przy prawidłowej fotoprotekcji jest ilość nakładanego preparatu oraz kwestia reaplikacji. Szacuje się, że dla uzyskania optymalnej ochrony powinny być to 2 mg/cm2 powierzchni. W odniesieniu do powierzchni twarzy jest to tyle kremu, ile zmieści się na dwóch palcach. Reaplikacja spf, czyli ponowne nałożenie kolejnej warstwy, powinna następować po 2-3 godzinach od poprzedniej. Celem jest zapewnienie sugerowanego przez producenta poziomu ochrony.
Czy każdy krem z SPF jest tak samo dobry?
Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi przechodzą szereg badań i testów. Mamy więc pewność, że podany wskaźnik ochrony jest prawdziwy. W takim razie na co dodatkowo zwrócić uwagę? Przede wszystkim na dodatkowe kryteria ochrony. Dotyczą one najczęściej bariery przeciwko UVA (promieni słonecznych przechodzących przez szyby oraz chmury), IR (promieni podczerwonych) oraz HEV (światła fioletowo-niebieskiego, którego źródłem są urządzenia elektroniczne). Istotnym aspektem jest również konsystencja kremu oraz to, czy wybiela skórę. Tego typu krem musi współpracować z codzienną pielęgnacją oraz makijażem.
SPF na twarz w naszej codziennej kosmetycznej rutynie
Po podwójnym demakijażu i tonizacji skóry przechodzimy do nałożenia serum, a następnie nakładamy krem pod oczy oraz krem na dzień. Teraz nadchodzi czas na nałożenie fotoprotekcji i na tak przygotowaną cerę możemy aplikować makijaż.
Nasza klinika oferuje darmowe konsultacje kosmetologiczne z dokładną analizą skóry. Dowiesz się na niej w jakiej kondycji jest Twoja skóra oraz jakich kosmetyków używać.
Autorzy:
Anna Kudasik
Alicja Potaczek