Bezpieczne opalanie – czy istnieje?

Zapytaliśmy kilkoro przechodniów, o to co sądzą na temat opalania. Oto ich odpowiedzi:

Czy opalenizna jest modna? 

  • Zdecydowanie tak!
  • Chyba nie?
  • Kiedyś była na pewno.


A czy opalanie się jest zdrowe? 

  • Raczej nie.
  • Nie.
  • Chyba nie jest zdrowe.

Wydaje się, że nie ma wątpliwości, co do szkodliwości nadmiaru kąpieli słonecznych, ale czy istnieje coś takiego jak bezpieczne opalanie? Przyjrzyjmy się dokładniej wpływowi promieniowania słonecznego na nasz organizm.

czy opalanie jest zdrowe

Czym jest promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie słoneczne to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, w którego skład wchodzi:

  • promieniowanie podczerwone (przenikające przez szybę samochodu i dające odczucie przyjemnego ciepła)
  • promieniowanie widzialne (odpowiadające za widzenie barw)
  • promieniowanie ultrafioletowe (dzielące się na UVA, UVB oraz UVC)

UVA – dlaczego jest tak groźne?

Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania UV i dociera do Ziemi przez cały rok. Potrafi przenikać w głąb skóry właściwej docierając nawet do tkanki podskórnej. Przed jego wpływem nie chronią szyby, ani cienka odzież. Nie powoduje powstawania rumienia na skórze, więc jego wpływ jest pozornie niewidoczny. Brak widocznego efektu nie oznacza jednak braku wpływu na organizm. Otóż przewlekłe jego działanie powoduje powstawanie stresu oksydacyjnego, uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych, zaburzenie mikrokrążenie skóry poprzez niszczenie naczyń włosowatych oraz zmianę DNA komórek skóry.


Wszystkie te procesy w dłuższej perspektywie sprawiają, że skóra traci jędrność, staje się przesuszona, ze skłonnością do przebarwień posłonecznych oraz wyższą tendencją do pojawiania się nowotworów skóry.
Odpowiada ono także za reakcje fototoksyczne i fotoalergie. Najczęściej tego typu reakcje połączone są z stosowaniem niektórych kosmetyków oraz leków. Zaliczyć do nich można: antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, statyny, retinoidy, leki przeciwgrzybicze.
Należy też pamiętać, że promieniowanie nie wpływa wyłącznie na skórę. Długofalowe działanie UVA uszkadza również wzrok. Początkowo powoduje łzawienie, zaczerwienienie spojówek, uczucie suchości w oku, a w późniejszym czasie może być przyczyną zaćmy. Dlatego biorąc pod uwagę, że promieniowanie UVA jest z nami nierozłączne przez wszystkie pory roku oraz wiedząc jakie zmiany powoduje w naszym organizmie, zadbajmy o odpowiednią ochronę skóry i oczu przez cały rok.

Czy usuwanie zmarszczek laserem jest bezpieczne?

UVB i słoneczne dni

Promieniowanie UVB stanowi zaledwie 5% całości i ma ogromny wpływ na nasz organizm. Powoduje powstanie rumienia na skórze oraz poparzeń słonecznych, które w przyszłości przyczyniają się do procesu nowotworzenia. Odpowiada za powstawanie wakacyjnej opalenizny poprzez  pobudzanie melanocytów do produkcji melaniny – brązowego barwnika. Intensywność promieniowania UVB jest zmienne w ciągu roku. Najintensywniejsze jest w okresach letnich. Niesie również ze sobą zalety jakimi jest produkcja witaminy D3 przez skórę. Witamina ta wpływa korzystnie na układ kostny oraz poprawia samopoczucie.

Jeden główny wniosek:

Opalanie się, dla niektórych przyjemne i modne, lecz dla każdego szkodliwe. Myślę, że chcąc zachować zdrową i młodo wyglądającą skórę nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. 

Chcesz sprawdzić kondycję oraz stan skóry twarzy? Zapraszamy na darmową konsultację kosmetologiczną.

Umów się na wizytę

Autor:

lekarz o czerniaku

lek. med. Dominika Grzywacz-Suchanek