zapalony papieros

Wpływ palenia papierosów na skórę

Wpływ palenia papierosów na skórę

U nałogowych palaczy możemy zaobserwować zmiany skórne, przede wszystkim twarzy. Długotrwałe palenie doprowadza do tego, że skóra przyjmuje stopniowo kolor ziemisto-szary, a zmarszczki i bruzdy są bardziej i szybciej widoczne. Głównie występują one wokół oczu, natomiast te pojawiające się równie często wokół ust, określane są jako tzw. zmarszczki palacza. Skóra staje się mniej sprężysta.

Powody, dlaczego palenie osłabia funkcjonowanie i wygląd skóry

Jednym z czynników powodujących wymienione zmiany skórne są m.in. wolne rodniki, wchodzące w skład dymu papierosowego. Również zawarta w dymie nikotyna zmniejsza poziom tlenu i zastępuje go tlenkiem węgla, co prowadzi do niedotlenienia  a w konsekwencji zmian w zabarwieniu skóry. W wyniku skurczu naczyń krwionośnych spowodowanych paleniem przepływ krwi jest utrudniony, a tlen jest dostarczany do komórek skóry dużo wolniej. Ważnym aspektem jest fakt, że niedokrwienie to prowadzi do zmniejszenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co skutkuje tym że skóra traci jędrność i elastyczność. 

Najważniejszymi komórkami odpowiadającymi za regenerację są komórki macierzyste naskórka, w tym fibroblasty, komórki macierzyste tkanki tłuszczowej oraz te pochodzenia szpikowego.