komórki macierzyste

Co to są komórki macierzyste?

komórki macierzyste
CO TO SĄ KOMÓRKI MACIERZYSTE?

W tkankach ludzkiego organizmu następuje stała wymiana komórek inicjowana przez komórki relatywnie niezróżnicowane, w medycynie określa się je mianem komórek macierzystych. Wyróżnia je to, że nie są komórkami jednego, określonego typu i dopiero po kilku kolejnych podziałach stają się dojrzałymi i wyspecjalizowanymi komórkami ludzkiego organizmu. Część z nich jednak nie ulega dalszym podziałom i tworzy stałą pulę komórek, którą potrafią samoodnawiać się, dzielić i różnicować w inne typy.

 

Komórki macierzyste z krwi obwodowej w ortopedii

Główna różnica występuje pomiędzy komórkami macierzystymi embrionalnymi, charakteryzującymi się tzw. totipotencjalnością, a komórkami dorosłego osobnika, które natomiast mogą być multipotentne (zdolne do różnicowania się w komórki wielu linii) lub unipotentne (ich możliwość różnicowania ograniczona jest jedynie do komórek danej linii).

W krwi obwodowej znajdują się hematopoetyczne komórki macierzyste, które zgodnie z definicją mogą się dzielić do różnych form komórek. Dla porównania komórki macierzyste skóry będą różnicować się jedynie w komórki nabłonkowe skóry ze względu na ich ograniczone możliwości. 

Nie ma wątpliwości, że komórki macierzyste są przydatne w medycynie, a dokładnie w leczeniu chorób degeneracyjnych. Zabiegi opierające się na wykorzystaniu komórek macierzystych w leczeniu tych chorób oferuje również klinika LASERMED, bazując w swojej ofercie na najnowocześniejszych metodach leczenia zwyrodnień stawów oraz ścięgien.

Leczenie schorzeń kręgosłupa komórkami macierzystymi

W ortopedii stosowane są  komórki własne organizmu z tkanki tłuszczowej, które podawane są na zasadzie miejscowej iniekcji do docelowej tkanki m.in. 

  • w chorobach zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego
  • w zaburzeniach zrostu kostnego
  • w łokciu tenisisty lub golfisty
  • w zwyrodnieniach mięśni czy ścięgien
  • w dolegliwościach bólowych kręgosłupa oraz stawów
  • w zespole cieśni nadgarstka