wlasny tluszcz jako wypelniacz

Medycyna estetyczna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, również w Polsce. Kojarzona przede wszystkim z powiększaniem ust i operacjami nosa ma zdecydowanie więcej do zaoferowania niż mogłoby się wydawać. Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować bardzo duży postęp w zakresie oferowanych usług jak i wykorzystywanego sprzętu. Tego rodzaju zabiegi są wykonywane coraz częściej, głównie przez kobiety w celach poprawy swojego wyglądu. Na naszym blogu poruszaliśmy już temat medycyny estetycznej w takich artykułach jak: Kwas hialuronowy kontra osocze bogatopłytkowe – co lepsze? oraz Laser frakcyjny w medycynie estetycznej. Jak działa? W jakich zabiegach się go wykorzystuje? 

Tym razem skupimy się jednak na zabiegach, które wykorzystują własny tłuszcz jako wypełniacz, bez użycia środków zewnętrznych. Co daje nam wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej i czy jest to skuteczna metoda? Zapraszamy!

Na czym polega lipotransfer?

Lipotransfer (lub inaczej lipofilling), bo o nim mowa, polega na pobraniu określonej ilości tkanki tłuszczowej od pacjenta. Najczęściej przeszczep własnego tłuszczu pobiera się z części ciała, w której występuje on w nadmiarze. 

Zabieg ten służy przywróceniu objętości tkanek, które tracą na swojej strukturze w procesie starzenia się lub wskutek urazu.

Zabiegi estetyczne z wykorzystaniem własnego tłuszczu są w pełni bezpieczne i nieszkodliwe dla organizmu. Jest to najbardziej naturalna forma zabiegu z uwagi na wykorzystanie tkanki, która jest w pełni zgodna z naszym organizmem

Dzięki temu ryzyko odrzucenia przeszczepu tłuszczu lub wystąpienia niepokojących objawów jest znikome. 

Czy warto wykorzystywać własny tłuszcz jako wypełniacz?

Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że zastosowanie jest bardzo szerokie i mało inwazyjne. Nowe techniki pobierania tzw. materiału autogennego, czyli właśnie tłuszczu stają się coraz bardziej efektywne.

Warto zdecydować się na taki zabieg, jeśli chcemy: 

  • ujędrnić i wygładzić swoją skórę
  • poprawić owal oraz podkreślić rysy twarzy
  • poprawić objętość piersi, podnieść je lub naturalnie powiększyć
  • wypełnić zmarszczki i nadać jej młodzieńczego wyglądu 
  • podnieść i ujędrnić pośladki
  • wypełnić wszelkiego rodzaju blizny

Tłuszcz pobrany od pacjenta jest bogaty w komórki macierzyste. To sprawia, że modelowanie ciała własnym tłuszczem jest trwałe oraz skuteczne.

Lipofilling – zalety i wady

Do zalet tego zabiegu można zaliczyć przede wszystkim krótki czas trwania – do kilku godzin oraz natychmiastowa poprawa wyglądu skóry. Pacjent już po paru dniach może również zauważyć pierwsze efekty. Lipofilling nie wymaga również hospitalizacji, a ślady przeprowadzenia zabiegu goją się tak szybko, jak pojawiają się jego efekty – kilka dni wystarczy do pełnego powrotu do formy naszej skóry. Lipotransfer można również łączyć z innymi zabiegami.

Z wad, które możemy wymienić, to przede wszystkim: 

  • koszt zabiegu (zależy on od ilości pobieranego tłuszczu, ale stanowi pewna inwestycję);
  • z lipofillingu nie mogą korzystać osoby bardzo szczupłe, ze względu na brak odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie;
  • tak jak w przypadku jakichkolwiek zabiegów, pomimo minimalnego ryzyka w indywidualnych sytuacjach mogą pojawić się powikłania np. dłużej gojące się rany lub małe krwiaki – wszystko jednak w granicach całkowicie bezpiecznej normy.

Mimo to ilość zalet zdecydowanie przewyższa wady, a my jako klinika LASERMED z całą pewnością polecamy korzystanie z lipotransferu. W naszej ofercie znajdą Państwo zabiegi estetyczne z wykorzystaniem własnego tłuszczu. Po szczegóły każdego zabiegu zapraszamy tutaj – przeszczep tkanki tłuszczowej.