usg tarczycy

Choć tarczyca jest niepozornym i dość małym organem, to pełni ona niezwykle ważne funkcje w organizmie. Znajduje się w dolnej, przedniej części szyi pod krtanią, a wydzielane przez nią hormony regulują pracę prawie wszystkich komórek. Działanie tarczycy bezpośrednio wpływa na takie procesy jak spalanie kalorii, przepływ krwi, stan kości oraz procesy metaboliczne. Tak jak w przypadku wielu objawów, przekładają się na ogólne samopoczucie i nastrój.

Nieprzyjemności związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy bywają bardzo uciążliwe. Zdarza się również tak, że choroby tarczycy nie dają o sobie znać przez długi czas, a dana osoba nie odczuwa żadnych objawów czy niepokojących sygnałów. I właśnie dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe.

Na szczęście dostępne w dzisiejszych czasach możliwości są niezwykle szerokie. Wykrywanie chorób jest możliwe bez inwazyjnych zabiegów czy trudnych technicznie badań. W takich okolicznościach każdy pacjent może bez stresu i obaw skierować się na konkretne wizyty, a wyniki uzyska niemalże od razu. Zaawansowanie technologiczne zdecydowanie pomaga w profilaktyce zdrowotnej i warto co jakiś czas sprawdzić swój organizm.

Choroby tarczycy są bardzo powszechnym schorzeniem. Z powodzeniem można leczyć je u lekarza endokrynologa, który dopasuje odpowiednie leki względem pacjenta. Rodzaj leków oraz ilość ich przyjmowania jest ściśle powiązana z indywidualnym stanem zdrowia.

Kiedy należy wykonać USG tarczycy?

Jesteśmy zdania, że kontrolne badania, w tym USG na tarczycę powinno wykonywać się regularnie. Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać wszelkiego rodzaju zachorowaniom niż kierować się do lekarza dopiero w przypadku silnych, niepokojących objawów. 

Są jednak sytuacje, kiedy warto zrobić USG tarczycy bez żadnych zawahań. Przede wszystkim w momencie, gdy pojawiły się w ostatnim czasie sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wtedy należy niezwłocznie skierować się na badanie ultrasonograficzne.

Najczęściej pojawiające się objawy problemów z tarczycą to:

  •  ból w okolicach szyi (pojawiający się również z powiększeniem szyjnych węzłów chłonnych);
  • trudności podczas przełykania;
  • nieprawidłowości występujący w badaniach hormonalnych;
  • nadmierne zmęczenie i senność ;
  • bezsenność;
  • przyrost masy ciała;
  • wyjątkowo sucha skóra oraz włosy.

Na USG tarczycy powinny skierować się również osoby genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór tarczycy lub w rodzinie występowały wcześniej osoby chorujące na nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu.

USG tarczycy – jak wygląda?

Dzięki powyższemu akapitowi wiedzą już Państwo, kiedy badać tarczycę. I tu może pojawić się pytanie – jak wygląda takie badanie? Nie żadnych powodów do obaw, gdyż USG tarczycy to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo, a pacjent może zgłosić się na badanie o dowolnej porze. Bardzo często lekarz przeprowadza USG tarczycy jeszcze podczas wizyty lekarskiej związanej z niepokojącymi objawami. W ten sposób sprawdza on wielkość, rozmiar i kształt gruczołu tarczycy i określa, czy wystąpiły inne zmiany, których nie jest w stanie wykryć podczas dotyku przedniej części szyi. W razie wykrycia nietypowych zmian, pacjent skierowany jest na biopsję tarczycy (czyli pobranie fragmentu guzka za pomocą igły), po której następują badania laboratoryjne fragmentu gruczołu.

Jeśli mieli już Państwo wcześniej styczność z badaniami tarczycy, należy zabrać ze sobą wyniki tych badań, by lekarz zapoznał się z dotychczasową dokumentacją.

Zachęcamy do regularnego badania swojej tarczycy, by nasze wizyty u lekarza nie wiązały się jedynie z niepokojącymi sygnałami. Dbajmy o siebie na co dzień!