Kwas hialuronowy kontra osocze bogatopłytkowe- co lepsze?

osocze bogatopłytkowe

Na zabiegi medycyny estetycznej z dnia na dzień decyduje się coraz więcej kobiet, jednakże w dobie szerokiego wachlarza zabiegów medycyny estetycznej trudno jest zdecydować się na jeden konkretny. Pojawia się mnóstwo wątpliwości, który zabieg będzie najlepszy i najbardziej efektywny. Szczególnie popularnymi zabiegami są zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego. Czym jest kwas hialuronowy, a czym jest osocze bogatopłytkowe? Jakie są efekty zabiegów i jaki z nich wybrać? Co jest lepsze – ostrzykiwanie kwasem czy osoczem?

Kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe? Poznaj różnice

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim ciele. Znajduje się w najwyższych stężeniach w skórze, w gałkach ocznych  i w stawach. Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody w celu utrzymania nawilżenia i dobrego stanu tkanek. Kwas hialuronowy stosowany jako lek jest ekstrahowany z kogucich grzebieni lub wytwarzany przez bakterie w laboratorium. Jego głównym zadaniem jest nawilżyć, ujędrnić a często też zwiększyć objętość tkanek. Zastrzyki z kwasu hialuronowego są atrakcyjną opcją, mającą na celu przeciwdziałanie zmianom jakości i wyglądu skóry związanych z wiekiem. Kwas hialuronowy można wstrzykiwać w naszą skórę w celu wypełnienia i wypełnienia określonych obszarów.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego stosuje się do:

  • redukcji zmarszczek
  • modelowania policzków
  • zmiany rysów twarzy
  • zmiany kształtu policzków, ust, czy podbródka

Efekty zabiegu są natychmiastowe.

Skóra w miejscu zastosowania jest elastyczna i nawilżona. Należy mieć na uwadze to, że efekt nie jest trwały. Część preparatu ulega wchłonięciu wraz z czasem, zwykle jest to okres 1-1,5 roku. Tym, co należy zaznaczyć, jest fakt, że kwas hialuronowy pełni jedynie funkcję wypełniacza. Można porównać go do implantu w postaci gęstego żelu – wypełnia i nie robi nic więcej – nie stymuluje komórek do regeneracji. Najczęściej stosuje się usieciowany kwas hialuronowy, który za sprawą specyfiki wiązań jest trwalszy i zapewnia dłuższy efekt niż nieusieciowany kwas hialuronowy, który stosowany jest częściej w zabiegu mezoterapii. 

Kwas hialuronowy, czyli skuteczna metoda spowalniania procesu starzenia

W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, osocze bogatopłytkowe posiada właściwości stymulujące komórki do tworzenia kolagenu, podziału i regeneracji. Dzięki odwirowaniu preparat z krwi pacjenta wypełnia się dużą ilością czynników wzrostu, które uwalniane są z płytek krwi. Czynniki te są niestabilne i należy szybko je podać, aby mogły zadziałać stymulująco na komórki skóry właściwej. Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego mają więc zapobiegać procesom starzenia poprzez ciągłe stymulowanie do regeneracji. Aby zabiegi przyniosły widoczne efekty, należy je powtarzać w odpowiednich odstępach czasowych.

Kwas hialuronowy czy osocze: co wybrać?

Połączenia obu metod w odpowiednich odstępach czasu jest często wybieraną opcją, a zarazem skuteczną metodą spowalniania procesu starzenia, poprawienia wyglądu, nawilżenia i regeneracji skóry. W zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego mamy szybsze efekty, natomiast w zabiegach z użyciem osocza bogatopłytkowego na efekty musimy trochę poczekać, jednakże są one trwalsze.