Laser frakcyjny w medycynie estetycznej. Jak działą? W jakich zabiegach się go wykorzystuje?

laser frakcyjny

Do czego wykorzystuje się laser frakcyjny?

Laser frakcyjny stosowany jest w metodach terapii antystarzeniowej, rewitalizującej oraz odmładzającej. Swoje zastosowanie znajduje w usuwaniu zmarszczek, głębokich i płytkich blizn potrądzikowych, zmian skórnych, przebarwień, piegów czy rozstępów. Można go zastosować praktycznie na każdą partię ciała i uzyskać widoczne, długotrwałe efekty liftingu skóry. Doskonale nadaje się do ujędrniania zwiotczałej skóry pozbawionej elastyczności.

Laser frakcyjny – krótko o tym, jak działa to urządzenie

Laseroterapia frakcyjna jest zabiegiem, który z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Nazwa tej metody wywodzi się ze słowa fractional, co oznacza niecałkowity i w dużej mierze wyjaśnia zasadę działania laseru. Wiązki lasera oddziałują bowiem punktowo na skórę, “dziurkują ją”, tworząc uszkodzenia termiczne – tzw. mikrokratery, które oddzielone są od siebie niedotkniętą laserem, zdrową tkanką. Fragmenty zdrowej tkanki są kluczowe. Właśnie w nich inicjuje się proces regeneracyjny. W tym mechanizmie komórki skóry dzielą się, a co ważniejsze – zwiększa się ilość włókien kolagenowych i elastynowych. Wszystko to ujędrnia i odmładza wygląd skóry, a także ujednolica jej koloryt. Efekt ten możemy uzyskać dwoma metodami, które różnią się energią laseru i głębokością jego penetracji.

Wyróżniamy laser ablacyjny i nieablacyjny.

Czym różni się laser ablacyjny od nieablacyjnego? Ten pierwszy działa bardziej spektakularnie i agresywnie od drugiego, ale okres naprawczy skóry trwa znacznie dłużej. Laser ablacyjny niszczy naskórek i penetruje głębiej, wyparowując wodę z komórek skóry. W przypadku użycia laseru nieablacyjnego okres rekonwalescencji jest krótki natomiast jego działanie jest mniej skuteczne i potrzebna jest większa liczba powtórzeń zabiegu. Jego działanie nie niszczy naskórka.

Kiedy widać efekty po zabiegu laserem frakcyjnym?

Wiele pacjentów widzi efekty kilka dni po zabiegu, jednak zanik płytkich blizn związany jest również z obrzękiem skóry po zabiegu, który maskuje niedoskonałości. Skóra po wizycie regeneruje się kilka dni, jednak przebudowa, która poprawia wygląd skóry, trwa 2-3 miesiące. Rezultaty widoczne są najczęściej po około roku od wykonania serii zabiegów. W przypadku zdecydowania się na zabieg z użyciem laseru ablacyjnego efekt po jednym zabiegu porównywany jest z efektem 4-5 zabiegów nieablacyjnych.

Zdecydowanie się na metodę nieablacyjną oznacza, że efekty uzyskamy po kilku zabiegach, które odbędą się w czasie kilku tygodni. Ilość zabiegów jest wyznaczana przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta, a konieczność powtarzania zabiegów wynika z faktu, że podczas jednego zabiegu naświetlane jest jedynie około 25% powierzchni leczonej skóry.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Zmiany w naskórku i w skórze właściwej wywołane zabiegami są trwałe. Zabiegi laserem frakcyjnym nie zahamują wpływu słońca i czasu na stan naszej skóry, jednak znacząco spowolnią procesy utraty kolagenu na długi czas.

Laseroterapia frakcyjna: gdzie ją wykonać? Podhale i okolice

Jeżeli jesteście Państwo z okolic Podhala, zapraszamy do kliniki LASERMED gdzie wprawę i wieloletnie doświadczenie w użyciu lasera frakcyjnego w zabiegach rewitalizujących i odmładzających posiada mgr Amelia Langer-Łukasik. Konsultacje przeprowadza lekarz dermatolog Katarzyna Dziubas-Stoch.