Rozstępy – dlaczego powstają i czy da się je usunąć?

Jak się pozbyć rozstępów?

Rozstępy to bardzo częsty powód powstawania kompleksów oraz dyskomfortu związanego z odsłanianiem swojego ciała. Obok cellulitu (zapraszamy do artykułu pt.: Jak się pozbyć cellulitu?) stanowią jedną z bardziej powszechnych dolegliwości. Dotyczą one przede wszystkim ud, pośladków i brzucha, ale pojawiają się również na biodrach, piersiach, plecach oraz ramionach. Rozstępy mogą powstać u każdego, zarówno u kobiety jak i mężczyzny, w każdym wieku. Choć kojarzone są z nieestetycznymi tzw. “tygrysimi paskami”, to stanowią naturalny element ludzkiego ciała. Skóra narażona jest na uszkodzenia, zmiany sprężystości i jędrności, a także zmiany napięcia. Pragniemy więc uspokoić – rozstępy są zjawiskiem całkowicie normalnym! Wiemy jednak, że tego rodzaju zmiany skórne potrafią skutecznie odebrać pewność siebie, dlatego w tym artykule opowiemy o tym jak tak naprawdę powstają rozstępy, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić. Zapraszamy!

Dlaczego powstają rozstępy?

W celu wytłumaczenia zjawiska pojawiania się rozstępów, należy zwrócić uwagę na budowę ludzkiej skóry. Za całość odpowiedzialny jest kolagen, a konkretnie rozerwanie jego włókien znajdujących się w tkance skórnej. Naruszenie tych włókien powoduje szybkie rozciąganie się skóry, która pozbawiona odpowiedniej struktury kolagenu nie ma “mocy”, by utrzymać ją w pierwotnej, gładkiej postaci. Tym samym na ciele pojawiają się blizny w postaci wrzecionowatych pasm, czyli właśnie rozstępy. Czy rozstępy znikają wraz z upływem czasu? Niestety nie. Rozerwane zostają głębokie warstwy skóry, dlatego organizm nie jest w stanie zregenerować się sam, a używanie kosmetyków docierających jedynie do płytkiego poziomu tkanki nie jest w stanie rozwiązać problemu. 

Powodów pojawienia się rozstępów można wymienić kilka: 

  • zmiany hormonalne (naruszające strukturę włókien kolagenowych)
  • ciąża i zmiany skórne nią spowodowane
  • intensywny wzrost wśród dojrzewającej młodzieży
  • nagły przyrost wagi lub jej utrata

Oczywiście lista mogłaby być zdecydowanie dłuższa, lecz każdy przypadek charakteryzuje się indywidualną historią. W tej sytuacji ryzyko pojawienia się rozstępów może być powiązane z predyspozycjami genetycznymi. Niektórzy mogą pochwalić się naturalnie silniejszymi włóknami sprężystymi skóry (fibroblastami), zaś inni narzekają na mniejszą elastyczność swojej skóry i jej zwiększoną podatność na uszkodzenia. Skóra jednej osoby nie może równać się skórze drugiej – większe rozciągnięcie skóry może oznaczać pojawienie się większych rozstępów u danej osoby, ale u drugiej takie samo rozciągnięcie nie doprowadzi do pojawienia się tak dużych zmian w wyglądzie. 

Czy da się usunąć rozstępy?

Z pewnością da się zminimalizować ich widoczność, a w pierwszej fazie pojawienia się rozstępów mamy ogromne szanse,by zniknęły całkowicie. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i rodzaju rozstępów. Wykonane dotychczas zabiegi pokazały naszym Pacjentkom oraz Pacjentom, że warto! Czy laserowe usuwanie rozstępów boli?

Nic nam o tym nie wiadomo 🙂 Z reguły jest to zabieg całkowicie bezbolesny, jeśli jednak osoba poddająca się usuwaniu rozstępów chce mieć pewność, to jest możliwość zastosowanie maści znieczulającej. 

W takim razie – jak pozbyć się rozstępów

Laserowe usuwanie rozstępów Nowy Targ

Oczywiście w naszej klinice LASERMED! Gwarantujemy najlepsze i najtrwalsze rezultaty oraz pełne bezpieczeństwo – jako pierwsza klinika na Podhalu zainwestowaliśmy w specjalny sprzęt i środki bezpieczeństwa, które pozwalają nam przyjmować Pacjentów w obecnych realiach (Bezpieczna klinika LASERMED). Gorąco zachęcamy do kontaktu i umówienia swojej pierwszej wizyty konsultacyjnej. 

Facebook

+18 888 02 00

[email protected]