Dlaczego skóra się starzeje?

zapobieganie starzeniu skóry

Nie ma na świecie osoby, która może pochwalić się nieskazitelną, niestarzejącą się skórą. Skutki mijających lat dotykają każdego, bez względu na dziedziczone geny. Istnieją pewne predyspozycje związane ze wcześniejszym lub późniejszym starzeniem się skóry ze względu na rodzaj i kolor skóry, ostatecznie jednak  czas jest sprawiedliwy wobec wszystkich i prędzej czy później odciśnie swoje piętno w postaci między innymi zmarszczek. W związku z tym potrzeby pielęgnacyjne zmieniają się wraz z wiekiem, a nasza skóra wymaga większej troski. Najczęściej nad poprawą wyglądu zastanawiają się te osoby, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki starzenia. Choć niektórzy decydują się na zabiegi upiększające, by wygładzić i ujędrnić skórę, istnieją również sposoby na pielęgnację, które nie wymagają wizyty w gabinecie zabiegowym. Tym bardziej, że odpowiednie nawyki pomogą zachować lepszą kondycję skóry, a tym samym jej zdrowy wygląd.  

Dlaczego skóra się starzeje?

Czynników powodujących starzenie się skóry jest wiele. W pierwszej kolejności przyczyn należy szukać w naszej biologii. Dlaczego skóra robi się wiotka z wiekiem i dlaczego robią się zmarszczki? Dzieje się tak ze względu na osłabienie włókien kolagenowych, które są swego rodzaju rusztowaniem dla skóry. W ten sposób włókna utrzymują napięcie i elastyczność skóry twarzy. Wraz z upływem lat w organimzmie zmniejsza się ilość substancji pobudzających produkcję tego kolagenu, tym samym prowadząc do wiotczenia, mniejszej elastyczności i jędrności skóry. Dochodzą do tego również zmiany w aktywności gruczołów potowych i łojowych oraz wysychanie skóry poprzez utratę lipidów. Dlaczego skóra traci jędrność? Oprócz czynników wewnętrznych istnieją również zewnętrzne. Zalicza się do nich nieodpowiednia dieta, nałogi w postaci palenia papierosów, promieniowanie UV, stres, nieodpowiednia ilość snu lub brak jakiejkolwiek pielęgnacji. Zupełnie inaczej na “zużycie” reaguje skóra twarzy, gdyż poddana jest ciągłym ruchom, mimice oraz narażona jest na wysuszenie, które silnie wpływa na powstawanie zmarszczek. 

Jak pielęgnować dojrzałą skórę? - dojrzała kobieta patrząca na swoje zmarszczki

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Skoro oprócz czynników biologicznych, całkowicie od nas niezależnych, istnieją również zewnętrzne, to mamy realny wpływ na poprawę kondycji naszej skóry. Jak pielęgnować dojrzałą skórę? W pierwszej kolejności należy zadbać o nawilżenie – można je uzyskać dzięki spożywaniu rekomendowanej ilości wody oraz poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających. Tym bardziej jeśli nasza skóra narażona jest na ciągłe nasłonecznienie lub wysuszenie podczas gorącego lata lub mroźnych, zimowych dni. Oprócz tego –  stosowanie antyoksydantów w postaci m.in witaminy C, która jest niezbędnym składnikiem produkcji kolagenu. 

Warto zadbać również o odpowiednie ukrwienie skóry i raz na jakiś czas delikatnie ją rozmasowywać. Uprawianie sportu również będzie korzystne, pod warunkiem, że po wysiłku zadbamy o pielęgnację. 

Czy da się odmłodzić skórę?

Oczywiście, że tak. Dostępne obecnie możliwości medycyny estetycznej pozwalają na pobudzenie skóry do regeneracji, wypełnienie zmarszczek oraz zwiększenie jej jędrności. 

W jaki sposób? Laserowe fotoodmładzanie T3 – Nowy Targ.  Zabieg ten odnawia mikronaczynia oraz wywołuje przebudowę kolagenu. W efekcie skóra staje się gładsza, poprawia się jej koloryt oraz napięcie. Zapraszamy do naszej kliniki LASERMED w Nowym Targu, by zaczerpnąć darmowej konsultacji ze specjalistką laseroterapii. Wszystkie wizyty są w pełni pozbawione jakiegokolwiek ryzyka, a środki bezpieczeństwa dostosowane do obecnych realiów. Gwarantujemy satysfakcjonujące efekty i wyjątkową opiekę w trakcie całego procesu odmładzania skóry.


Kontakt pod numerem +18 888 02 00 lub za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected]