Wizyta ginekologiczna

Ciąża – wizyta u ginekologa – jak często?

Ciąża – wizyta u ginekologa – jak często?

Częstotliwość wizyt ginekologicznych w czasie ciąży. 

Powszechnie mówi się o tym aby w czasie ciąży odbyło się ok 10-14 wizyt u lekarza ginekologii. Niezbędne minimum to 8, ale tylko w przypadku kobiet, które w przeszłości urodziły już co najmniej jedno dziecko. W I i II trymestrze prawidłowo przebiegającej ciąży wizyty lekarskie powinny się odbywać co 3-4 tygodnie, w III trymestrze do 38. tygodnia ciąży co 2 tygodnie, a później co tydzień. Pamiętajmy, że wizyta u ginekologa jest dla kobiety ważna ze względu na zdobytą podczas wizyt wiedzę, często też lekarz wraz z położną wyznaczają ciężarnej dedykowane zadania. Oczywiście jest to też czas poświęcony na odpowiednie badania lekarskie i laboratoryjne, podczas takiej wizyty lekarz omawia dalszy przebieg ciąży i informuje o stopniu ryzyka. W trakcie wizyt – zwłaszcza w III trymestrze kobieta może dowiedzieć od ginekologa o objawach zagrożenia przedwczesnego porodu, jest to też czas omawiania szczegółów porodu – planu i miejsca. 

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży 

Pierwsze badanie ginekologiczne powinno odbyć się na jak najwcześniejszym etapie ciąży. Ważne jest, aby nie zwlekać z taką wizytą, gdyż daje to szansę na zapobieganie powikłaniom już we wczesnym okresie ciąży. Podczas pierwszej wizyty ginekologicznej lekarz zakłada specjalną dokumentację przebiegu ciąży. Pierwsze badanie jest niezwykle ważne ze względu na zdobytą podczas konsultacji wiedzę, a dodatkowo jest to niezwykłe przeżycie dla kobiety. 

Ginekolog

Wybór lekarza ginekologii najlepiej zacząć na etapie planowania ciąży. Ale jak wiemy czasem zdarzają się też takie, które są nieplanowane, w takim wypadku, zacząć poszukiwania najlepiej zacząć jak tylko odkryjemy “błogosławiony stan” i od razu wybrać się na wizytę. Zwłaszcza, jeśli w Twojej miejscowości nie ma za wielu doświadczonych specjalistów. W Lasermed zaprasza na wizytę lek. med. Maciej Pabisiak – ginekolog w Nowym Targu.