badanie USG w ciąży

Kiedy powinno się wykonać USG w ciąży?

Kiedy powinno się wykonać USG w ciąży?

Kiedy USG ciąży przez brzuch?

Aż do 11. tygodnia ciąży lekarz ginekolog wykonuje kobietom ciężarnym badanie USG dopochwowe. W kolejnych tygodnia badanie może być przeprowadzone przez brzuch, jednakże w celu wyznaczenia umiejscowienia łożyska czy długości szyjki macicy, wykonuje się i tak USG dopochwowe. 

Na badanie USG przed 10. tygodniem zapisują się zwykle kobiety, które chcą potwierdzić, że są w ciąży. Takie badanie wykonywane jest przy użyciu sondy dopochwowej i ma na celu potwierdzenie ciąży i zlokalizowanie zarodka. 

USG voluson s10 expert

Pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży kobieta ma obowiązek wykonać badanie USG, aby ocenić wiek ciąży, budowę anatomiczną płodu, funkcjonowanie serca m.in częsotliwość bicia serca (HRF), przezierność karkowa, obecność kości nosowej oraz czy przepływ krwi w przewodzie żylnym jest prawidłowy. W kolejnych tygodniach, a dokładnie pomiędzy 18. a 23. tygodniem ciąży wykonuje się badanie połówkowe, mające na celu sprawdzenie czy płód rozwija się prawidłowo, czy łożysko jest w odpowiednim miejscu oraz jak funkcjonuje serce. W tym okresie ciąży zdjęcia USG 3D lub 4D wyjdą z najlepszą dokładnością, w szczególności przy użyciu wysoce nowoczesnego USG Voluson s10 Expert

Ostatnie obowiązkowe badanie USG w ciąży wykonywane jest pomięzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Na tym etapie, celem badania jest ostateczne sprawdzenie obecności wad rozwojowych i anatomicznych oraz tak jak  w poprzednich dalsza ocena budowy narządów, jak również wyznaczenie terminu porodu.