Kiedy cięcie cesarskie- wskazania neurologiczne

Kiedy cięcie cesarskie- wskazania neurologiczne

Cesarskie cięcie – co to takiego


Cesarskie cięcie (cesarka) to operacja, której celem jest zakończenie ciąży lub porodu, gdy naturalny poród jest niemożliwy. Operacja polega na przecięciu powłok brzusznych oraz macicy.


Kiedy cięcie cesarskie jest konieczne – wskazania neurologiczne

Wśród patologii neurologicznych najczęściej spotykana jest padaczka. Natomiast zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do naturalnego porodu u kobiet chorujących na padaczkę i zazwyczaj poród odbywa się siłami natury. Istnieje nieduża liczba kobiet ciężarnych, które podczas ciąży miewają nawracające i przedłużające się ataki padaczki – w takich wypadkach, jeśli ryzyko wystąpienia stanu epileptycznego jest duże, rozwiązanie może odbyć się za pomocą cesarskiego cięcia. Innym wskazaniem neurologicznym, które kwalifikuje się do cesarskiego cięcia jest tętniak mózgu. Powikłania które mogą wystąpić podczas porodu jest krwotok podpajęczynówkowy. Ostateczna kwalifikacja jednak zależy od oceny stanu neurologicznego matki, zawsze taka decyzja jest podejmowana indywidualnie. 

Kiedy najwcześniej cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie planowane jest w 38 tygodniu ciąży, wcześniejsza operacja jest wykonywana tylko przy wyraźnych wskazaniach.