10 najczęstszych pytań o osocze bogatopłytkowe (PRP)

lek. dent. Justyna Grzywacz podczas zabiegu osocza bogatopłytkowego

lek. dent. Justyna Grzywacz

#zdrowawiedza


Nieraz słyszałam od swoich pacjentek, że chciałyby wypróbować jakiś odmładzający zabieg inny niż laserowy, ale boją się botoksu, nici PDO, kwasu hialuronowego, nie wspominając o chirurgii plastycznej. Długo szukałam bezpiecznego i naturalnego zabiegu, który mogłabym polecać swoim pacjentkom z czystym sumieniem. Zainteresowało mnie osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Platelet-Rich-Plasma), którego od dekad używano w celach leczniczych, ale dopiero od niedawna w medycynie estetyczno-regeneracyjnej. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Metoda była tak obiecująca, że zakupiliśmy tę technologię do LASERMED i używamy jej nieustannie.

  • Czym jest osocze bogatopłytkowe (PRP)?

    Dla przypomnienia – ludzka krew składa się przede wszystkim z:

    • Osocza (ok. 55%)
    • Składników komórkowych takich jak erytrocyty, leukocyty i płytki krwi (ok. 44%)

    PRP to substancja złożona z osocza i dużej ilości płytek krwi. Tworzymy ją na bazie krwi pacjenta, a następnie wykorzystujemy do regeneracji i odmładzania organizmu.

  • Do czego używamy PRP?

    W naszej klinice stosujemy je w trzech głównych obszarach:

    1. Ortopedia – zwyrodnienia stawów,urazy i kontuzje mięśni, ścięgien
    2. Medycyna estetyczna – usuwanie blizn, BIO-odmładzanie skóry, niwelowanie zmarszczek. Obszary: twarz, dekolt, szyja, dłonie.
    3. Leczenie łysienia – łysienie androgenowe, osłabienie i przerzedzenie włosów z innych przyczyn
  • Jakie efekty daje zabieg?

    Zabieg cieszy się dużym stopniem zadowolenia z efektów. Sama używam osocza w zabiegach estetycznych, więc na własne oczy widzę zmiany w wyglądzie pacjentek i pacjentów. Mezoterapia igłowa z użyciem PRP (zwana również wampirzym liftingiem) sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i odmłodzona. Blizny i zmarszczki ulegają wygładzeniu, o czym często informują nas sami pacjenci. W przypadku zastosowania PRP w ortopedii i leczeniu łysienia osocze przynosi poprawę w postaci spowolnienia degeneracji stawu, wyleczenia schorzenia, kontuzji czy większego zagęszczenie włosów.

    Efekt oczywiście bywa mniejszy lub większy w zależności od stanu napięcia skóry i wieku. Jeśli ktoś chce mieć pewność, że PRP zadziała z pełną mocą, z doświadczenia  sugeruję połączenie silnego zabiegu laserowego z podaniem osocza do skóry. Tak skojarzone metody uzupełniają się i dają lepszy efekt odmładzający.

Jeśli ktoś oczekuje spektakularnych efektów w medycynie estetycznej, ortopedii czy leczeniu łysienia, najpewniejszym rozwiązaniem jest połączenie osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych.

Tak wygląda zabieg z użyciem PRP (platelet-rich-plasma)
  • Jak przebiega zabieg?

    Ogólny schemat jest prosty:

    1. Pobranie krwi od pacjenta.
    2. Odwirowanie w specjalnej wirówce w celu oddzielenia od siebie komórek krwi i osocza.
    3. Zagęszczanie stężenia płytek krwi (trombocytów).
    4. Podanie preparatu w formie mezoterapii igłowej (odmładzanie i leczenie łysienia) lub bezpośrednio do stawu (ortopedia). Osocze zaczyna działać bezpośrednio po kontakcie z tkanką.
  • Czy wampirzy lifting jest bezpieczny?

    Do zabiegu używamy krwi pobranej od pacjenta, więc nie istnieje żadne ryzyko nietolerancji czy alergii. Podanie osocza bogatopłytkowego uznawane jest obecnie za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny regeneracyjnej i estetycznej.

  • Czy zabieg jest bolesny?

    Do mezoterapii wykorzystujemy cienką igłę, której ukłucia porównywalne są do lekkiego uszczypnięcia. Sam zabieg jest mało bolesny, ale zawsze możemy dodatkowo zastosować różne rodzaje znieczulenia.

  • Jakie są przeciwwskazania do użycia PRP?

    Jest ich niewiele. Przede wszystkim będą to: ciąża, okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, aktywne stany zapalne, choroby krwi, zażywanie leków zmniejszających krzepliwość krwi oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. zawierających ibuprofen – Nurofen, Ibuprom etc.).

  • Ile trzeba czekać na powrót do normalnego funkcjonowania?

    Osocze bogatopłytkowe nie jest zabiegiem silnie inwazyjnym, dlatego okres rekonwalescencji nie jest długi. Bezpośrednio po zabiegu występuje zaczerwienienie skóry oraz mogą wystąpić drobne siniaki.

  • Ile zabiegów należy wykonać dla dobrego efektu?

    PRP działa natychmiastowo po podaniu, ale efektów widocznych gołym okiem możemy spodziewać się po dwóch tygodniach od zabiegu. Dla uzyskania optymalnego efektu leczniczego lub odmładzającego zazwyczaj zalecamy skorzystanie z serii ok. 3-5 zabiegów.

  • Jak długo utrzymują się efekty?

    W przypadku zabiegów estetycznych – od pół roku do półtorej. Trwałość efektów w ortopedii i leczeniu łysienia to kwestia bardzo indywidualna – niektóre schorzenia możliwe są do wyleczenia na zawsze, w przypadku innych podanie osocza zahamuje rozwój dolegliwości, ograniczy dolegliwości bólowe czy przyspieszy regenerację.

Certyfikat potwierdzający uprawnienia doktor Justyny Grzywacz do wykonywania mezoterapii igłowej

Pytania

Jeśli mają Państwo jakieś pytanie dot. osocza bogatopłytkowego, zapraszam do zadawania ich na naszym fanpage’u lub przesyłania na adres: [email protected]. Gwarantuję, że odpowiem 🙂