Dlaczego nie należy wykonywać zabiegów laserowych latem?

mgr Amelia Langer-Łukasik

Amelia Langer-Łukasik depilacja laserowa

#zdrowawiedza

Każdy z nas ma w głowie jakiś głos rozsądku motywujący do dbania o zdrowie i wygląd. Wiosną i latem ten cichy szept staje się bardziej natrętny niż zwykle. My zaś pod wpływem jego marudzenia wygłaszamy deklaracje, na które niekoniecznie mamy ochotę:

Od jutra biegam dzień w dzień!

Do lipca zejdę poniżej 70 kg!

Godzina dziennie nauki angielskiego aż do dnia wylotu!

W parze z tymi deklaracjami nierzadko pojawia się myśl o skorzystaniu z jakiegoś zabiegu laserowego, żeby latem dobrze wyglądać. A tu niespodzianka…

PIERWSZY TERMIN W PAŹDZIERNIKU

Pełni entuzjazmu dzwonimy do kliniki laseroterapii, po czym okazuje się, że na nasz wymarzony zabieg już zdecydowanie za późno. Najbliższy termin – jesień.

Powodów, dla których w LASERMED odmawiamy wykonywania zabiegów laserowych w okresie wiosenno-letnim jest kilka. Zanim je Państwu przedstawię, chcę podkreślić, że nie wszystkie zabiegi muszą być wykonywane jesienią lub zimą. Kilka przykładów zabiegów całorocznych umieściłam na końcu artykułu, ale po dokładną informację zapraszam na bezpłatną konsultację.

Informację mogą też Państwo uzyskać pod numerem 

Dlaczego nie nalezy wykonywac zabiegow laserowych latem?

Tyle słońca w całym mieście…

Doktor Paweł Grzywacz w swoim artykule Jak laser działa na ciało człowieka? pisze: „W gruncie rzeczy uszkadzamy, żeby leczyć.

To prawda. Wszystkie zabiegi laserowe polegają na podrażnianiu skóry. Raz będą to warstwy głębokie, raz naskórek, ale zasada zawsze jest ta sama. Skóra po zabiegu laserowym jest bardzo wrażliwa, szczególnie na promieniowanie UV. Niestety, jeśli obszar poddany zabiegowi wystawimy na działanie słońca, to mamy dużą szansę na wywołanie przebarwień lub blizn w tym miejscu.

Słońce działa tak samo jak laser – podrażnia. Latem i wiosną trudno uchronić się przed wszechobecnymi promieniami słonecznymi. Nawet jeśli celowo nie będziemy się opalać, to słońce może nas „złapać” w drodze do sklepu, na tarasie, a nawet w samochodzie (część promieniowania UV przenika przez szyby).

Należy unikać słońca od kilku dni do miesiąca po zabiegu, w zależności od rodzaju wykonywanej procedury. Z tego powodu większość zabiegów laserowych staje się niemożliwa do wykonania wiosną i latem (peelingi laserowe, fotoodmładzanie, laserowe liftingi, leczenie trądziku itp.).

Świeża opalenizna

Tu będzie trochę biologii.

Słońce, ogólnie rzecz biorąc, jest raczej wrogiem naszej skóry niż jej przyjacielem. Kiedy pada na nią, organizm broni się, m.in. wytwarzając melaninę. Im dłużej się opalamy, tym więcej melaniny w skórze, a przez to coraz ciemniejsza karnacja (bo melanina jest barwnikiem). Problem w tym, że w niektórych zabiegach laserowych celujemy w melaninę, ale nie tą wytworzoną pod wpływem opalania. Wyjaśnijmy to na przykładzie depilacji:

1
2
Budowa wlosa
1

Naskórek

2

Macierz (korzeń) włosa. Tu zawarta jest melanina nadająca włosowi barwę.

Żeby prawdziwie zniszczyć włos i uniemożliwić odrastanie, trzeba zniszczyć jego korzeń (cebulkę). Laserowa depilacja polega na strzeleniu promieniowaniem laserowym w melaninę zawartą we wspomnianym korzeniu. Niestety:

Opalona skóra = dużo melaniny w naskórku (punkt nr 1 na obrazku)

Jeśli strzelimy w melaninę zawartą w głębokich warstwach skóry (punkt nr 2), to promieniowanie laserowe najpierw zetknie się z melaniną z górnych warstw. Mówiąc prościej, górna melanina będzie zasłaniać tę, w którą chcemy strzelić. W efekcie na przykład zamiast usuwać włos, wywołamy przebarwienie lub bliznę w obszarze naskórka. Ten problem niestety nie dotyczy jedynie depilacji laserowej, ale również np. laserowego usuwania piegów, rozstępów, blizn, przebarwień czy rumienia.

Nie należy opalać miejsca poddawanego zabiegowi na co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem.

Żylaki i pończochy

Tutaj problem nie wynika z oddziaływania lasera, melaniny itp. To bardziej prozaiczna sprawa – po zabiegu laserowego leczenia żylaków w LASERMED pacjenci otrzymują od nas specjalne pończochy kompresujące jako element terapii utrwalającej efekty leczenia (kompresoterapia). Noszenie takich pończoch niestety jest konieczne, a latem byłoby to bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Z tego powodu nie wykonujemy zabiegów laserowego usuwania żylaków w okresie wiosenno-letnim.

Tak wygląda przygotowywanie pończochy dla Pacjenta.

LASEROWE zabiegi możliwe do wykonania latem

Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują. W okresie wiosenno-letnim spokojnie możemy poddać laserowym zabiegom obszary łatwe do osłonięcia przed działaniem promieniowania UV.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

Całoroczne zabiegi w LASERMED

ZABIEGI MEDYCYNY REGENERACYJNEJ

komórki macierzyste, osocze i fibryna bogatopłytkowe, przeszczepy tłuszczu

  • leczenie zwyrodnień, urazów stawów
  • leczenie łysienia
  • naturalna regeneracja skóry (usunięcie zmarszczek, blizn, wypełnianie ubytków

ZABIEGI ESTETYCZNE

karboksyterapia, radiofrekwencja mikroigłowa, osocze bogatopłytkowe (PRP), kwas hialuronowy

  • odmładzanie na twarzy, szyi i dekolcie
  • usuwanie rozstępów, blizn i cellulitu
  • likwidacja tkanki tłuszczowej
  • powiększanie warg sromowych kwasem hialuronowym

Serdecznie zapraszam Państwa na bezpłatne konsultacje ze mną oraz zachęcam do zadawania pytań 🙂

mgr Amelia Langer-Łukasik
specjalistka laseroterapii w LASERMED