Osocze bogatopłytkowe w leczeniu łysienia

Najczęstszą przyczyną łysienia zarówno u kobietaj jak i mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jest to choroba, która ma podłoże genetyczne. Polega na stopniowej redukcji włosów oraz zmniejszenia jej objętości w obszarach androgenozależnych, czyli w okolicach czoła, ciemienia i skroni. Oprócz tego przyczyną znacznej utraty włosów może być nieodpowiednia dieta, odchudzanie się, przewlekłe choroby, które osłabiły organizm. cukrzyca, niedokrwistość, niektóre leki, stres oraz zaburzenia hormonalne.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia jest mezoterapia skóry głowy, czyli ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Skuteczność tej metody jest potwierdzona przez liczne badania.

Osocze otrzymuje się z własnej krwi pacjenta. Pacjent zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu, następnie pobiera się mu krew, która później jest odwirowana w medycznej wirówce. Technika ta ma na celu oddzielenie czerwonych krwinek od osocza, a co za tym idzie czynników wzrostowych pobudzających regenerację tkanek i odrost włosów. Następnie tak przygotowany preparat zostaje wstrzykiwany za pomocą igły we wszystkie leczone miejsca. Po kilku tygodniach poprawia się jakość włosów oraz ich gęstość. Włosy są mniej łamliwe i grubsze. Wypadanie włosów stopniowo się zmniejsza. W niektórych przypadkach udaje się zatrzymać proces utraty włosów. By efekt był satysfakcjonujący seria zabiegów powinna się składać od 3 do 6 mezoterapii w odstępach 2-3 tygodni. W zależności od stopnia zaawansowania łysienia może zajść konieczność powtórzenia pojedynczego zabiegu co kilka miesięcy w celu podtrzymania rezultatu.