Problemy zwyrodnieniowe stawu biodrowego. Jak dbać o biodra?

jak dbać o biodra

Stawy biodrowe zaliczają się do największych w ciele człowieka. Stanowią swego rodzaju fundament, który utrzymuje ciało w odpowiedniej pozycji i stabilizuje wszelkie ruchy dolnej części organizmu. Biodra, tak samo jak inne części ciała, wraz z wiekiem narażone są na wszelkiego rodzaju zapalenia i uszkodzenia stawów. Tym bardziej, że zajmują dość dużą powierzchnię i ze względu na funkcję ulegają wielu obciążeniom w ciągu naszego życia. 

Jakie są przyczyny bólu bioder? 

Wszelkie problemy wynikają najczęściej z pogorszenia się stanu chrząstki stawowej, która pełni ważną rolę podczas poruszania się kości. Przyczyny bólu bioder należy więc szukać w jej zużyciu i uszkodzeniu, co przekłada się bezpośrednio na przykre i uciążliwe dolegliwości. W większości przypadków pojawiającą się chorobą związaną ze stawami biodrowymi jest zwyrodnienie. Zazwyczaj dotyka ludzi w starszym wieku lub pojawia się na skutek silnych urazów. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może uniemożliwiać swobodne poruszanie się oraz nieleczona prowadzi do znacznych uszkodzeń struktur wewnątrz stawu. Kluczową rolę mogą odgrywać tutaj również obciążenie genetyczne, otyłość, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub urazy wynikające z uprawiania sportu wyczynowo. 

Zwyrodnienia bioder – objawy

W przypadku problemów ze stawami objawy są bardzo charakterystyczne. 

Najczęściej wymieniane to:

  • uczucie sztywności stawu (zazwyczaj po dłuższym unieruchomieniu np. po pracy lub rano po obudzeniu)
  • ból w pachwinie (zwłaszcza w momentach obciążania stawu w trakcie wykonywania różnych czynności)
  • nasilające się trudności związane z poruszaniem
  • ciągły ból (bez względu na poruszanie się)

Ból stawów biodrowych – jak go leczyć?

Po zauważeniu u siebie objawów choroby zwyrodnieniowej, w pierwszej kolejności należy skierować się do lekarza. Leczenie stawu biodrowego może odbywać się na kilka sposobów, dlatego ważne, aby wybrał i zalecił je specjalista w tej dziedzinie. Obecnie ortopedia umożliwia skuteczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i wzmocnienia chrząstek stawowych. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie choroba, tym większa szansa na zmniejszenie szkód oraz niepotrzebnego bólu. W zaawansowanym stadium zapalenia i zużycia stawów może wystąpić potrzeba przeprowadzenia operacji wymiany stawu tzw. endoprotezy biodra. Nie oznacza to, że każdy przypadek kończy się na stole operacyjnym. Każdy z nas może we własnym zakresie rozpocząć działania, które zahamują rozwój choroby lub nie doprowadzą do znacznego zużycia chrząstek. 

Jak dbać o biodra?

Jeśli mamy już świadomość tego, że nasze biodra również potrzebują opieki, to możemy podjąć konkretne kroki. Zapobieganie chorobie zwyrodnieniowej stawu należy zacząć od podstaw. W jaki sposób?

Zacznij ćwiczyć

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na wiele aspektów życia, a w szczególności na funkcjonowanie naszego organizmu. Tak jest i w przypadku profilaktyki stawowej. Należy wybrać taki sport, który dobrze wpływa na organizm, ale nie obciąża naszych bioder. Regularne uprawianie sportu znacznie wzmocni staw biodrowy i utrzyma nas w dobrej kondycji. Nie musisz biegać maratonów, by żyć zdrowo. Małe kroki przyniosą duże rezultaty w przyszłości.

Zwróć uwagę na dietę 

I to nie tylko ze względu na zdrowie samo w sobie, ale również masę ciała, która ma duże znacznie jeśli chodzi o stawy. Większa liczba kilogramów obciąża biodra i może mieć bardzo negatywny wpływ na poruszanie się chrząstki między kośćmi. Odpowiednio dobrana dieta nie tylko pozwoli zrzucić zbędne kilogramy, ale świetnie współgrać będzie z uprawianiem sportu no i przede wszystkim z fantastycznym samopoczuciem.

Po więcej informacji zapraszamy na naszego bloga. Temat profilaktyki i dbania o kondycję stawów poruszyliśmy również w artykule: Jak zadbać o stawy? Profilaktyka i leczenie.

 

W razie pytań lub chęci skorzystania z usług lekarza ortopedy w klinice LASERMED zachęcamy do kontaktu pod nr. telefonu +18 888 02 00 lub za pomocą adresu email: [email protected].