dbanie o stawy

Jak zadbać o stawy? Profilaktyka i leczenie

Dobre samopoczucie oraz ogólne zdrowie to klucz do długowiecznej i szczęśliwej starości. To, co jest szczególnie dotkliwym i wykluczającym z różnych aktywności schorzeniem, to są zwyrodnienia i bóle stawów. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia schorzeń stawowych do minimum.

Jak dbać o stawy? Zacznij od podstaw

Choć nie jest to proste, jeśli masz nadwagę, zadbaj o prawidłową masę ciała. Dlaczego to tak ważne? Obniżając wagę, odciążysz kolana i biodra. Każdy stracony kilogram usuwa 4 kilogramy nacisku z kolana

Pomoże Ci w tym ruch, o którym już w kolejnym punkcie.

Zadbaj o rutynową aktywność fizyczną

Silne mięśnie i kości zapewniają wsparcie i stabilność stawów. Wpisanie treningu siłowego do rutyny dnia może pomóc w budowaniu mięśni, które zapewniają bezpieczeństwo i mobilność stawów. Twój trening siłowy powinien obejmować ćwiczenia wzmacniające rdzeń mięśni brzucha, pleców i klatki piersiowej; mocny rdzeń może pomóc w zapobieganiu problemom z równowagą i wypadkom, które mogą spowodować obrażenia stawów.

Rozciągaj się codziennie

Pomoże Ci poprawić zdolność poruszania stawami. To nie tylko zapobiega sztywności, ale także pomaga chronić chrząstkę przed większym zużyciem i sposób na zapobieganie bólowi stawów. Im więcej stawów się porusza, tym bardziej chrząstka zostaje odżywiona przez płyn stawowy.

W profilaktyce stawów zalecana jest joga lub pilates, aby uczynić Cię bardziej elastycznym.

Dbaj o prawidłową postawę

Prawidłowa postawa może zapobiec dodatkowemu obciążeniu stawów i zmniejszyć ryzyko obrażeń otaczających mięśni. Uważanie na swoją postawę podczas wykonywania powtarzających się ruchów, siedzenia i stania – oraz zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku przenoszenia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów – może uchronić Cię przed bolesnymi obrażeniami lub uszkodzeniem stawów.

Jak zapobiec zwyrodnieniu stawów? Wróć do korzeni

Przejdź na zbilansowaną dietę

Zdrowe odżywianie może poprawić zdrowie stawów i pomóc schudnąć. Dostarczanie organizmowi dużych ilości białka może pomóc w budowie silnych mięśni – warto, żeby spożywane produkty miały niską zawartość tłuszczu.

Możesz utrzymać mocne kości, jedząc produkty zawierające wapń i witaminę D, takie jak produkty mleczne i inne produkty wzbogacone. Ryby, takie jak łosoś i makrela, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą zmniejszać stany zapalne w stawach. Inne produkty, takie jak pomidory, oliwa z oliwek, zielone warzywa liściaste, jagody i orzechy mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny.

Pomyśl o suplementacji witaminy D oraz wapnia

Suplementacja witaminy D i wapnia sposób na zadbanie o stawy. Witamina D jest faktycznie potrzebna do wchłaniania wapnia. Możesz uzyskać witaminę D poprzez ekspozycję na słońce, dietę lub suplementację. Wiele osób potrzebuje dodatkowej suplementacji. Lekarz może zlecić badanie krwi w celu ustalenia niedoboru witaminy D. Niski poziom wapnia jest związany ze zmniejszoną gęstością kości i zwiększonym ryzykiem złamań.