Połóg – co to jest i jak długo trwa?

#zdrowawiedza

Połóg to okres licznych zmian w życiu młodej mamy, które umożliwiają jej przystosowanie się do nowego etapu życia, w który wkracza wraz z momentem pojawienia się na świecie dziecka. Dotyczą one zarówno psychiki, jak i fizyczności. Czym on tak naprawdę jest? Jak długo trwa połóg? Jak zmienia się ciało podczas połogu? Co powinno zaniepokoić młodą mamę? Odpowiedz na wszystkie te pytania znajdziecie Państwo w naszym artykule.

Co to jest połóg?

Połóg to okres rozpoczynający się po urodzeniu dziecka, nazywamy bywa 4 etapem porodu (trzy pozostałe to w kolejności: etap rozwierania szyjki macicy, faza parcia i faza łożyskowa). To czas, kiedy organizm świeżo upieczonej mamy dochodzi do stanu sprzed ciąży, kurczy się i oczyszcza wówczas macica, by powrócić do normalnych rozmiarów. Pojawiają się śluz i krew, której często towarzyszą skrzepy.

Czym jest połóg?

Połóg – ile trwa?

Czas połogu jest liczony od momentu przyjścia na świat dziecka. Wyróżnia się dwa etapy. Pierwszy z nich -wczesny, który trwa zazwyczaj blisko 2 tygodni – oraz późny trwający 4 tygodnie. Zmiany połogowe zaczynają się od razu po porodzie, jednak warto pamiętać, że długość połogu jest sprawą indywidualną dla każdej kobiety. Ile trwa połóg? Najczęściej około 6 tygodni.

Połóg-pierwsze chwile

Ciało po porodzie

Układ rozrodczy- zmiany poporodowe

Połóg to okres, w którym ciało młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Macica, która zwiększyła swoje rozmiary około 10- krotnie, wraca do standardowych rozmiarów. Dzieje się to dzięki specjalnemu hormonowi- oksytocynie, która wydzielana jest w trakcie karmienia piersią. Dzięki niej macica się kurczy. Po około tygodnia od porodu, ujście szyjki macicy zamyka się. Luźniejsze pozostają ściany pochwy, jednak ćwiczenia mięśni Kegla wykonywane regularnie, mogą pomóc w uporaniu się z tym problemem.

Układ hormonalny- zmiany zachodzące po porodzie

Poziom hormonów ciążowych spada wkrótce po porodzie. Prolaktyna – hormon odpowiedzialny za produkcję mleka po porodzie – utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały okres karmienia piersią. Powrót miesiączki po porodzie regulowany jest poziomem hormonów takich jak progesteron i estradiol. Przebiega to różnie u matek karmiących i niekarmiących. Najczęściej krwawienie pojawia się jeszcze w trakcie połogu.

Pochwa po porodzie

Połóg to czas, kiedy młode mamy szczególnie zauważają zmiany, jakie zaszły w ich ciałach w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Często zadawanym pytanie jest to,  jak poród naturalny wpływa na zmianę pochwy?  Zależy to od wielu czynników. Wpływ mają zarówno sam przebieg porodu jak i predyspozycje naturalne kobiety. Większość młodych mam skarży się na zespół luźnej pochwy, co wynika  z samego przejścia dziecka przez drogi rodne.  W przypadku cięższych porodów, sporadycznie pojawia się problem nietrzymania moczu. Jednak istnieje wiele bezinwazyjnych metod, pozwalających wyleczyć tę dolegliwość, takich jak laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Utrata wagi w okresie poporodowym

Połóg to czas intensywnej utraty wagi. Już przy samym porodzie młoda mama traci około 5 kg, na które składają się zarówno masa płodu, ale także łożysko i wody płodowe. Kolejne dni to stopniowa utrata przybranych kilogramów w ciąży, jednak dietetycy zalecają, żeby do 30 dni po porodzie nie wchodzić na wagę. Czemu? Organizm młodej mamy jest pełen hormonów, co wpływa na gospodarkę wodną, więc liczby na wadze w rzeczywistości będą oddawać jej nadmiar w organizmie.

Połóg – objawy niepokojące

Istnieje kilka objawów, które powinny zaniepokoić młodą mamę i wymagają konsultacji z lekarzem.  Należą do nich:

  • intensywne, gwałtowne krwawienia
  • narastające bóle brzucha
  • obrzęk i zasinienie w okolicy krocza
  • wypływająca ciecz w okolicy rany poporodowej
  • silny ból w odbycie lub pochwie