Jak wybrać dobrego ginekologa do prowadzenia ciąży?

Wizyta ginekologiczna

Obecnie wizyty u ginekologa stają się coraz bardziej powszechne, a dbanie o swoje zdrowie przestaje być tematem tabu. Świadomość społeczna rośnie, dzięki czemu profilaktyka pozwala kobietom pozbyć się trudności zdrowotnych lub zapobiec cięższym zachorowaniom już na samym początku zagrożenia.

Powody, dla których warto regularnie korzystać z porad ginekologa opisaliśmy w artykule pt.: Po co ginekolog, gdy nie jesteśmy w ciąży? 

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety. Warto, by w tym okresie zadbali o nas nie tylko bliscy, ale również osoba, która jest wykształcona w tym zakresie. Dobry ginekolog do prowadzenia ciąży potrafi niezwykle umilić wszystkie wizyty w gabinecie, a 9 miesięczny czas oczekiwania przebiega bez niespodzianek i przykrości.

Wiele kobiet, które decydują się na powiększenie rodziny, badają się regularnie i konsultują swoje planowane macierzyństwo z zaufanym ginekologiem. Bywa jednak tak, że ciąża zwyczajnie zaskakuje z dnia na dzień lub przyszła mama nie miała okazji trafić na odpowiedniego lekarza. Dla tych Pań, które zadają sobie pytanie o to, jak wybrać dobrego ginekologa do prowadzenia ciąży, spieszymy z odpowiedzią.  

Jak wybrać ginekologa na czas ciąży?

Preferencje związane z danym ginekologiem to sprawa bardzo indywidualna. Każda osoba różni się tym, co sprawia, że czuje się zaopiekowana, bezpieczna i wysłuchana. Niektórym Paniom wystarczy krótka konsultacja, a dla innych istotna jest dłuższa rozmowa. Są jednak pewne ogólne kryteria, którymi przyszła mama może się kierować podczas wybierania lekarza.

Zaczerpnij opinii w Internecie

Brzmi bardzo banalnie, lecz wbrew pozorom ten sposób bywa bardzo skuteczny. Obecnie dostępne portale, fora i grupy są pełne wątków dotyczących danych lekarzy. Nie musi być to jedyny wyznacznik, ale może on pomóc np. w większych miastach, gdzie placówek jest mnóstwo.

Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach lekarze mogą pochwalić się swoimi dedykowanymi profilami, stworzonymi do wystawiania opinii przez pacjentki. Dobry ginekolog do prowadzenia ciąży będzie mógł pochwalić się wieloma poleceniami na swojej wirtualnej wizytówce.

Zapytaj znajomych

Sposób “stary jak świat”, jednak nie bez powodu po dziś dzień tak często stosowany. Kto wskaże lepiej niż koleżanki, które mają ciąże za sobą i mogą podpowiedzieć, którego lekarza wybrać? A może znają one kogoś, kto zna dobrego ginekologa w okolicy? Warto spróbować. Często polecany lekarz może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pierwsza wizyta jest kluczowa

Dobry ginekolog na samym wstępie powinien przeprowadzić szczegółowy i rzetelny wywiad z pacjentką. Dla przyszłej mamy najważniejsze jest to, by dowiedzieć się jak najwięcej podczas wizyty, dlatego dobry ginekolog do prowadzenia ciąży powinien posługiwać się językiem profesjonalnym, ale zrozumiałym dla osoby niewykształconej w kierunkach medycznych. Jego rolą jest wyjaśnić i wytłumaczyć w razie jakichkolwiek wątpliwości, by pacjentka czuła się bezpieczna i zaopiekowana w danym temacie.

Dodatkowo odpowiedni lekarz nie będzie narażał przyszłej mamy na przemęczenie, dlatego nie pozwoli, by czekała godzinami w poczekalni, a umówi się na konkretną godzinę i będzie trzymał się terminów. Takich szczegółów jest więcej, a jak wiadomo – są one niezwykle istotne w trakcie wyboru lekarza prowadzącego ciążę.

Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie?

Jak wybrać ginekologa na czas ciąży? Część kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie. Koszty takiej usługi wahają się od 2000 zł do 5000 zł i są zależne od stopnia wykształcenia, doświadczenia danego ginekologa oraz ilości badań, które zostaną zlecone podczas trwania ciąży. Warto zapoznać się z cennikami wizyt oraz badań danej placówki..

Powyższe rady z pewnością sprawdzą się zarówno w doborze ginekologa przyjmującego prywatnie, jak i w placówce publicznej.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi ciąży oraz tematów pokrewnych na naszym blogu, a także zachęcamy do kontaktu pod adresem [email protected].