Prowadzenie ciąży – dlaczego USG jest tak ważne?

W tym artykule przybliżymy Państwu temat dotyczący bezpośrednio kobiet, które spodziewają się dziecka. Pacjentki stojące u progu macierzyństwa bardzo często zastanawiają się nad tym, jakiego rodzaju badania czekają na nie podczas najbliższych 9 miesięcy i które są najważniejsze. W internecie można znaleźć dużo treści dotyczących tego, o co warto zadbać w trakcie poszczególnych etapów ciąży. Najważniejsze są jednak badania ultrasonograficzne, czyli USG, i to o nich powiemy dzisiaj kilka słów. 

Na wstępie dodamy, iż częstotliwość wizyt u lekarza jest ściśle powiązana z indywidualnym przebiegiem ciąży każdej z Pań i może różnić się w zależności od sytuacji zdrowotnej w danym czasie.

Jak wygląda pierwsze USG w ciąży?

Pierwsze badanie ultrasonograficzne, potocznie znane jako “USG prenatalne” lub “USG genetyczne”, wykonuje się najpóźniej przed upływem 14 tygodnia ciąży (najczęściej między 11 a 13 tygodniem). Pierwsze USG w trakcie ciąży to idealny moment, aby z wysoką dokładnością ustalić wiek ciąży.

Wiele przyszłych mam zadaje pytanie: co można zobaczyć na pierwszym USG w ciąży? Odpowiedź brzmi: to zależy od wielkości zarodka. Bicie serca dziecka, czyli to na co czeka się najbardziej, można usłyszeć dopiero w momencie, kiedy zarodek ma więcej niż 5 mm. Nie ma tu jednak powodów do obaw – jeśli jest on mniejszy, czynność serca będzie możliwa do określenia nieco później. Niestety wbrew oczekiwaniom pacjentek, pierwsza wizyta służy najczęściej lekarzom, którzy są w stanie zobaczyć na monitorze więcej niż przyszłe mamy. Oczywiście to kwestia czasu.

To jednak bardzo ważna wizyta, nie tylko pod względem samego badania, lecz wielokrotnie dostarcza pacjentkom wielu pozytywnych emocji i na długo zapada w pamięci. 

Badania na początkowym etapie wykonuje się przy użyciu głowicy dopochwowej – w żaden sposób nie zagraża to jednak ani małemu pacjentowi, ani przyszłej mamie.

Pierwsze USG w ciąży – dlaczego jest takie ważne?

Przede wszystkim dlatego, że pozwala określić lekarzowi, czy rozwój ciąży odbywa się prawidłowo. Pierwsze USG w trakcie ciąży służy ocenie kształtu, budowy i wielkości macicy oraz lokalizacji i budowy przydatków – czyli jajników i jajowodów kobiety. W trakcie samej wizyty lekarz ogląda kończyny górne i dolne, głowę oraz tułów, a także budowę anatomiczną płodu wraz z narządami wewnętrznymi (kręgosłup, żołądek, serce, mózg). Dzięki dzisiejszemu zaawansowaniu technologicznemu lekarz jest w stanie już na samym początku wykryć również ewentualne wady wrodzone.

W trakcie trwania ciąży łącznie wykonuje się minimum trzy badania USG, wyróżniamy również USG “połówkowe” (wykonywane w połowie stanu błogosławionego) oraz USG w trzecim trymestrze (między 28 a 32 tygodniem ciąży). Każde z nich ma charakter kontrolny i służy określeniu innych parametrów.

Na pytanie “po co wykonywać USG w ciąży?” odpowiadamy: 

Wszystkie badania USG na poszczególnych etapach są niezwykle ważne i pomagają zadbać o prawidłowy rozwój ciąży.

Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek podejrzeń lub niepokojących objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Liczba wizyt i badań USG powinna zostać ustalona indywidualnie względem przebiegu ciąży i ewentualnych powikłań.

Mamy nadzieję, że dla każdej z Pań, bez względu na obecny etap ciąży, jest to spokojny i wysoce sprzyjający okres. Życzymy dużo zdrowia!

W razie problemów lub pytań odnośnie treści artykułu zapraszamy do kontaktu pod adresem:  [email protected] lub za pośrednictwem naszej strony na Facebooku.