Po co nam ginekolog, gdy nie jesteśmy w ciąży?

ginekolog Nowy Targ

Dr n. med. Anna Gąsiorowska tłumaczy.

Oczywiście Pacjentki zgłaszają się najczęściej wtedy, gdy pojawia się ciąża, ale nie tylko ona powinna być dla kobiety okazją do odwiedzenia gabinetu. Dlaczego więc warto chodzić do ginekologa, gdy nie jesteśmy w „stanie błogosławionym”?

Powodów jest co najmniej kilka. By nie przedłużać wstępu, postaram się je Paniom wypunktować i możliwie jak najbardziej fachowo, a jednocześnie zrozumiale, opisać poniżej.

Warto odwiedzić gabinet ginekologiczny, gdy:

1. Ważne jest dla nas nasze zdrowie (profilaktyka)

Ciąża, antykoncepcja lub problemy z zajściem w ciążę – to bardzo częste powody wizyt u ginekologa. Tymczasem zapominamy, by kontrolować swój organizm nie tylko „okazjonalnie”. Pierwsza wizyta powinna nastąpić między 10. a 16. rokiem życia, w terminie pierwszej miesiączki, a następnie raz w roku. Systematyczne badania pod kątem wykrycia raka szyjki macicy, raka jajnika, czy raka endometrium pozwalają rozpocząć ewentualne leczenie odpowiednio wcześnie – a tylko takie jest w przypadku tych nowotworów skuteczne. Co równie warte odnotowania – choroby te bardzo często rozwijają się przez długi czas bezobjawowo, co jest kolejnym powodem, dla którego odwlekamy wizytę u ginekologa.

16 lat

najpóźniej w tym wieku powinno udać się do ginekologa po raz pierwszy.

Cytologia, czy też USG narządu rodnego powinna być wykonywana minimum raz na 3 lata, ale to może nie wystarczyć, by uchronić się przed w/w nowotworami. Dlatego też warto, tak po prostu, umówić się na wizytę u ginekologa raz w roku. Tym bardziej, że 1 godzina (maksymalny czas wizyty kontrolnej) na przestrzeni 365 dni w roku, to zaledwie 0,011% naszego cennego czasu. To mniej, niż średnia czasu, jaki spędza się u fryzjera.

2. Planujemy ciążę

Jak doskonale wiadomo – kobiety zachodzą w ciążę zarówno planowo, jak i nieplanowo. Gdy jednak świadomie wybieramy pierwszą opcję – warto skonsultować ją z ginekologiem. Po co? – spytacie. Odpowiadam: dla komfortu psychicznego swojego i partnera, a także by mieć pewność, że jesteście dobrze przygotowani do jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Wizyta u ginekologa jeszcze przed zajściem w ciążę to bowiem doskonała okazja do wykonania badań profilaktycznych, takich jak cytologia czy badanie gruczołów sutkowych. Dodatkowo, na prośbę pacjentki, lekarz ginekolog może przygotować stosowną dietę lub suplementację bogatą w witaminy, co jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Warto udać się do ginekologa jeszcze przed zajściem w ciążę - dla komfortu psychicznego swojego i partnera

To szczególnie istotne podczas gdy jest to nowe, pierwsze dla kobiety doświadczenie. Warto wtedy mieć pewność, że posiadło się wystarczającą wiedzę, na temat tego, co oznaczają określone objawy i czy należy z nimi zgłosić się do kontroli. Jeśli więc mamy taką możliwość – warto z niej skorzystać i odwiedzić gabinet ginekologiczny jeszcze przed zajściem w ciążę. Doskonale zdaję sobie sprawę, jak emocjonalnym przeżyciem jest dla kobiety pierwsze dziecko, dlatego też z chęcią dzielę się z moimi pacjentkami doświadczeniem i wiedzą medyczną.

3. Rozpoczęcie współżycia lub zbliżające się 25-te urodziny

25 lat

to ostatni dzwonek na pierwsze badania ginekologiczne.

Oczywiście nie istnieje określona zasada, która nakazywałaby, kiedy powinno się po raz pierwszy w życiu udać do ginekologa, ale rozpoczęcie współżycia uruchamia swego rodzaju „minutnik”. Kobieta powinna bowiem udać się na wizytę kontrolną maksymalnie do roku czasu od swojego „pierwszego razu”. Jeśli to jeszcze nie nastąpiło, pierwsza styczność z badaniami ginekologicznymi powinna mieć miejsce najpóźniej w 25. roku życia – by móc mieć pobraną cytologię.

4. U nastolatek: gdy nie pojawią się 2-rzędne cechy płciowe, występuje za wczesna miesiączka lub jej brak

W przypadku nastolatek, pierwsza wizyta u ginekologa powinna nastąpić, gdy u 14-letniej dziewczynki nie pojawiły się jeszcze drugorzędne cechy płciowe (owłosienie łonowe, wzrost piersi), wystąpiła miesiączka już przed 11. rokiem życia lub jeszcze nie wystąpiła przed 16. rokiem życia. Należy zgłosić się również wtedy, gdy zauważymy nieprawidłową wydzielinę z pochwy.

Nastolatki powinny odwiedzić ginekologa najpóźniej w wieku 16 lat

5. Problem z zajściem w ciążę

To coraz częstszy problem młodych par, starających się o potomstwo. Niepokoić powinniśmy się zacząć po około roku nieudanego starania się o dziecko. Oczywiście mowa tu o regularnych staraniach o poczęcie, tzn. gdy stosunek płciowy występuje średnio 3 razy w tygodniu. Gdy ta niepisana zasada jest zachowana, a mimo to po roku wciąż test ciążowy nie wskazuje upragnionych dwóch kresek, wizyta u ginekologa jest wręcz wskazana. Powodem nieskuteczności naszych prób bywa również problem ze współżyciem, co może dotyczyć obojga rodziców. Mowa tu m. in. o braku nawilżenia pochwy oraz bólu przy stosunku. W takim wypadku, gdy jesteśmy tego świadomi, możemy zgłosić się na wizytę już wcześniej.

6. Nietrzymanie moczu

To obecnie nie tylko przypadłość osób starszych. Możemy bowiem śmiało mówić o chorobie cywilizacyjnej, która dotyka nawet 25% kobiet. Nietrzymanie moczu klasyfikujemy m. in. ze względu na jego charakter, np. wysiłkowy (przy śmianiu się, dźwiganiu, czy nawet kichaniu) oraz rodzaj problemu, np. nadreaktywny pęcherz. W każdym wypadku ważne jest, że dziedzina ginekologii, jaką jest uroginekologia rozwinęła się na tyle mocno, że bez problemu może skutecznie wyleczyć nasze schorzenie. W LASERMED częstym zabiegiem jest laserowe leczenie nietrzymania moczu. Jeśli więc podejrzewasz tę chorobę również u siebie – zapraszam na konsultację.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Ginekologia w Nowym Targu

7. Następują zmiany charakteru miesiączek

Zwykle cykl kobiecy trwa od 21 do 35 dni, ale dla każdej kobiety powinien on mieć określoną, powtarzalną liczbę dni, z maksymalnym „odchyleniem” 2-3 dób. Gdy krwawienie zdarza się poza okresem lub staje się ono nagle zbyt skąpe lub przeciwnie – zbyt obfite, powinno to zaniepokoić. Wizyta u ginekologa jest wtedy nieodzowna.

Powyżej wskazałam 7 najbardziej według mnie popularnych powodów pozaciążowych, dla których powinno udać się do ginekologa. Oczywiście zauważenie jakichkolwiek innych niepokojących zmian w organizmie powinno wiązać się z wizytą u lekarza, ale jeśli zdrowie, jak i samopoczucie są w porządku, badania wystarczy wykonywać raz w roku.

Mam nadzieję, że tym artykułem nie zanudziłam Was Drogie Panie, lecz w przystępny sposób pokazałam, dlaczego warto odwiedzać lekarza ginekologii nie tylko wtedy, gdy jest się w ciąży. Pamiętajmy: zdrowie mamy tylko jedno 🙂

Z pozdrowieniem:

Dr n. med.  Anna Gąsiorowska

Dr n. med. Anna Gąsiorowska

ginekolog

Absolwent studiów medycznych na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W klinice LASERMED zajmuje się m.in.:
- regularnymi badaniami kontrolnymi u kobiet
- prowadzeniem ciąż
- diagnostyką USG
- diagnostyką w kierunku najczęstszych wad genetycznych u płodów (Nifty)
- ginekologią estetyczną (wypełnianie warg sromowych, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym i kwasem hialuronowym, ujędrnianie ścian pochwy)
- urologią estetyczną (powiększanie penisa kwasem hialuronowym)

Pracował m.in. w Klinikum Kassel w Niemczech (Klinika Ginekologii i Położnictw oraz w Kantonsspital Frauenfeld w Szwajcarii.

Ukończył wiele kursów, z których wiedzę wykorzystuje w praktyce. Wśród nich znajdziemy m.in. certyfikat DEGUM z zakresu położnictwa, kurs ultrasonograficzny z badaniem dopplerowskim (badanie wykorzystywane w zabiegach naszej kliniki) oraz zaawansowane kursy USG wykorzystywanego w położnictwie i ginekologii (m. in. techniki 3D/4D, wady płodu, 4D serca płodu oraz wady wrodzone macicy).