Jak bezpiecznie podciąć wędzidełko u dziecka? Tradycyjne a laserowe zabiegi

jak bezpiecznie podciąć węzidełko

Wędzidełko to cienki, włóknisty twór lub inaczej błonka znajdująca się w dolnej części języka. Łączy ona język z dnem jamy ustnej i odpowiada za swobodne poruszanie się języka w obszarze jamy ustnej. Prawidłowo rozwinięte wędzidełko w żaden sposób nie ogranicza ruchomości mięśni. Problem pojawia się wtedy, gdy wędzidełko jest zbyt krótkie i znacznie ogranicza ruchy języka, co prowadzi do dyskomfortu i problemów z wieloma czynnościami. Ankyloglossia, czyli skłonność do nieprawidłowej budowy wędzidełka może dotyczyć od 4 do nawet 10% populacji. [źródło]

W jaki sposób ocenić, czy wędzidełko dziecka jest prawidłowe? Wystarczy, by pociecha wykonała kilka prób sięgnięcia językiem do góry (próbując dotknąć nosa) lub do dołu (próbując dotknąć brody). W trakcie wykonywania tego ćwiczenia w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka dziecko będzie miało problem z wysuwaniem, a końcówka języka ułozy się w charakterystyczny kształt serca zamiast owalu.

Jednak nie wszystkie objawy zbyt krótkiego wędzidełka widać na pierwszy rzut oka. W przypadku młodszych dzieci mogą się one objawiać inaczej np. w postaci zbyt agresywnego ssania, które trwa bardzo krótko i jest niezwykle męczące dla dziecka. Warto, by karmiąca mama zwróciła uwagę na to, jak zachowuje się malec podczas karmienia.

Oprócz wyżej wymienionych, inne pojawiające się objawy to:

  • zbyt duże ślinienie 
  • zaburzenia mowy (w przypadku głosek takich jak R, SZ, CZ)
  • ból związany z poruszaniem języka

Ważne, aby zdiagnozować zbyt krótkie wędzidełko jak najszybciej. U dzieci mających “mechaniczną” blokadę języka rozwijać się będą nieprawidłowe wzorce i nawyki wykonywania takich czynności jak żucie, ssanie lub połykanie i ma to bezpośrednie przełożenie na tworzenie się m.in. wad zgryzu.

Jak przebiega podcięcie wędzidełka u dziecka?

Podcięcie wędzidełka u młodszych dzieci (do około 6 miesiąca) można wykonać bez znieczulenia, gdyż ich wędzidełko nie jest jeszcze unerwione. U starszych dzieci stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe – niektóre placówki decydują się na znieczulenie ogólne, ale wiąże się to z indywidualnymi wskazaniami wobec pacjenta. Nie ma jednak powodu do obaw, gdyż tego rodzaju zabiegi należą do prostych i mało inwazyjnych. Po wizycie u laryngologa lub chirurga dzieci otrzymują ćwiczenia, które należy wykonywać, by nauczyć je prawidłowo poruszać językiem i jednocześnie zapobiec zrośnięciu się wędzidełka.  

Podcięcie wędzidełka – laserem czy tradycyjnie?

Zalet laserowego podcięcia wędzidełka u dzieci jest wiele. Jest to zabieg bardzo krótki (samo wykonanie trwa średnio od 2 do 3 minut) i niezwykle precyzyjny. Dzieci po użyciu lasera nie odczuwają żadnych obrzęków pozabiegowych oraz bólu związanego z odkażaniem po podcięciu. Istotnym elementem jest tutaj brak krwawienia, które bardzo często wzbudza strach u najmłodszych i może powodować wiele nieprzyjemności. Wszystko odbywa się sprawnie, a gojenie przebiega bardzo szybko. Czy warto zrobić laserowe podcięcie wędzidełka? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak!

Tak jak w przypadku pozostałych wątpliwości związanych ze zdrowiem, należy skierować się z danym tematem do specjalisty, który dokładnie sprawdzi buzię dziecka. Decyzja o podcięciu wędzidełka powinna zostać skonsultowana uprzednio z lekarzem pediatrą, laryngologiem, stomatologiem lub logopedą.

Wiemy jak ważny jest prawidłowy rozwój dziecka oraz bezbolesne i bezpieczne zabiegi, dlatego w naszej ofercie znajdą Państwo laserowe podcinanie wędzidełek dostępne dla każdego. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod adresem [email protected] lub przez formularz kontaktowy na podstronie.