Niedoczynność tarczycy – objawy i przyczyny

niedoczynność tarczycy

Tarczyca to mały i niepozorny gruczoł umiejscowiony w dolnej części szyi. Choć jego rozmiary nie robią wrażenia, to jego funkcja już tak – odpowiada on bowiem za niezwykle istotne procesy zachodzące w organizmie człowieka. Tarczyca odpowiedzialna jest za wydzielanie hormonów, te zaś znacząco wpływają na metabolizm całego organizmu. Przemiana materii i gospodarka hormonalna to fundament prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia człowieka, dlatego rola tarczycy jest niezwykle ważna, a jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu mogą być bardzo uciążliwe. O zaburzeniu jej pracy możemy mówić w przypadku nadczynności lub niedoczynności. Pierwsza z nich oznacza nadprodukcję hormonów, druga zbyt niskiego poziomu wydzielania hormonów. W dzisiejszym artykule skupimy się na objawach i przyczynach niedoboru hormonów w organizmie. Jak wygląda niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy – objawy

W przypadku niedoczynności tarczycy mamy do czynienia z dwiema postaciami objawów – utajonymi lub klinicznymi. Trudność pojawia się w przypadku postaci pierwszej, gdyż symptomy bywają niejednoznaczne i łatwo pomylić je z innymi chorobami. Utajona niedoczynność tarczycy charakteryzuje się ogólnym i przewlekłym zmęczeniem, nadmierną sennością, problemami z koncentracją lub rozdrażnieniem.

Z tego powodu bardzo łatwo przypisać te objawy przepracowaniu, stresowi lub niezdrowemu trybowi życia. Sprawa ma się lepiej, gdy pojawiają się klinicznie (lub inaczej pełnoobjawowe) objawy niedoczynności tarczycy.

Mamy wtedy bardzo jasne sygnały świadczące o tym, że nasza tarczyca produkuje zbyt wiele hormonów i rozregulowuje procesy metaboliczne. Osoby borykające się z nadczynnością tarczycy i przejawiające postać pełnoobjawową skarżą przede wszystkim na brak apetytu, szybką utratę wagi lub jej przyrost, obniżone libido, problemy związane z trawieniem, suchą skórę i wypadanie włosów połączone ze słabą kondycją paznokci. W takiej sytuacji o wiele łatwiej dostrzec zaburzoną pracę tarczycy. 

Ważnym jest, by stwierdzenie niedoczynności tarczycy wybrzmiało z ust specjalisty, po wcześniejszym wywiadzie medycznym i dokładnym przebadaniu np. poprzez USG tarczycy. Nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów i długo występujących objawów, jednak nie diagnozujemy się sami. 

Oszczędzi to niepotrzebnych wizyt u lekarzy i pozwoli od razu przejść do odpowiedniego leczenia danych zaburzeń pracy tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Skoro przedstawiliśmy najczęściej występujące objawy, należy odpowiedzieć teraz na pytanie – skąd się bierze niedoczynność tarczycy?

Przyczyn należy szukać w wielu obszarach, gdyż są one bardzo zróżnicowane. Częstą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tego gruczołu. Hashimoto ma charakter autoimmunologiczny, gdzie organizm wykorzystuje własne przeciwciała układu odpornościowego powodujące zapalenie tarczycy. Długotrwałe negatywne działanie przeciwciał prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów przez tarczycę. Podłożem może być również zmiana w budowie gruczołu tarczycy (tzw. pierwotna niedoczynność tarczycy) lub wtórna niedoczynność spowodowana niewystarczającą stymulacją do produkowania hormonów ze strony przysadki mózgowej. 

Zdarza się również tak, że niedoczynność tarczycy jest wynikiem niedoboru jodu, ingerencji w tarczycę poprzez wycinanie jej części lub napromieniowania okolic gruczołu podczas leczenia nowotworu.  

Zaburzenia pracy tarczycy mogą być również spowodowane obciążeniem genetycznym i skłonnościami do nadprodukcji lub zbyt małej ilości hormonów.

W naszej klinice LASERMED mogą Państwo zasięgnąć porady u specjalistki – lek. Izabeli Chramiec-Francuz, która wykonuje badania ultrasonograficzne. By umówić się na wizytę oraz USG tarczycy należy skontaktować się pod numerem telefonu +18 888 02 00 lub za pomocą adresu e-mail – [email protected]. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.