Problem z kolanami – z czego może wynikać ból kolan?

problemy z kolanami

Nasze kolana pracują nieustannie, przez co stawy narażone są na wszelkiego rodzaju przeciążenia, uszkodzenia czy zapalenia. Uciążliwe dolegliwości związane z bólem potrafią skutecznie odebrać przyjemność z jakichkolwiek aktywności i bardzo często stają się barierą w codziennym trybie funkcjonowania. Zwłaszcza jeśli ból kolan dotyczy osób starszych, które dodatkowo zmagają się z innymi trudnościami. Nasilenie oraz częstotliwość bólu jest związana z indywidualnym przypadkiem danej osoby. Niektórym dokuczają krótkie i łagodne objawy, a inni zmagają się z poważnymi problemami, zesztywnieniem stawów i kłopotami w poruszaniu się.

Jakie są przyczyny bólu kolan? 

Dlaczego bolą kolana? Przyczyn może być wiele i należy szukać ich w trybie życia, podejmowanych aktywnościach, w uprawianiu sportu. Mogą pojawiać się one, gdy osoba cierpi na otyłość, wykonuje pracę, która nadmiernie obciąża stawy lub miała w przeszłości wypadki i uszkodzenia kolan. Zdarza się również tak, że osoba dziedziczy w genach skłonność do rozwijania się chorób stawów. 

Bez względu na wszystkie wymienione aspekty, główną rolę odgrywa jednak wiek. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko pojawienia się bólu kolan oraz dolegliwości związanych z poruszaniem się. Jedną z najczęstszych przyczyn jest tzw. choroba zwyrodnieniowa, czyli forma zapalenia stawów. W naszych stawach chrząstki, czyli miękkie i sprężyste tkanki, pokrywają zakończenia kości. Umożliwiają one stawom sprawne i gładkie poruszanie się, a dodatkowo są swego rodzaju amortyzatorem występującym między kośćmi. Choroba zwyrodnieniowa stawów to uszkodzenie i znaczne zużycie tej tkanki. Dotyka ona milionów ludzi na całym świecie. Choć przyjmuje się, że dotyczy ona przede wszystkim osób starszych w wieku 65+, to na jej objawy skarżą się również osoby młodsze, po ukończeniu 45 roku życia. 

Zwyrodnienia stawowe kolan często nazywane są także chorobą “zużytych” stawów. Zazwyczaj nie pogłębiają się one wraz z wiekiem, jednak warto zadbać o to, by nie doszło do znacznego uszkodzenia kości, które przy znacznym zużyciu chrząstek mogą zacząć pękać.

Zwyrodnienia kolan – objawy 

Do najczęściej pojawiających się objawów zaliczamy: 

  • problem z uginaniem lub prostowaniem nóg
  • poczucie “ścierania się” stawów podczas poruszania
  • silne bóle i sztywność stawów
  • utrata masy mięśniowej w pobliżu bolesnego stawu kolanowego 
  • pojawiające się widoczne obrzęki 

Chrząstka stawowa nie jest “obudowana” w naczynia krwionośne czy nerwy, przez co często choroba zwyrodnieniowa jest trudna do zdiagnozowania na wczesnym jej etapie. Zazwyczaj chory dowiaduje się o zapaleniu stawów w momencie, którym pojawiają się już pierwsze zesztywnienia lub charakterystyczne trzeszczenie kolan połączone z bólem. 

Choroba zwyrodnieniowa dotyka zazwyczaj obu kolan, jednak jest to zależne od ewentualnych wcześniejszych urazów, uszkodzeń lub silnych kontuzji. 

Gdzie się udać z bólem kolan?

Kiedy odczuwamy, że stan naszych stawów kolanowych pozostawia wiele do życzenia, a objawy dokuczają nam w codziennym życiu, należy w pierwszej kolejności skierować się do specjalisty. Lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy pojawiające się dolegliwości to faktycznie zwyrodnienia stawowe kolan, czy przyczyn należy szukać gdzieś indziej. To od specjalistycznej diagnozy zależeć będą dalsze kroki w łagodzeniu bólu i leczenia objawów. Metody leczenia będą ściśle powiązane z określonym przypadkiem. Najczęściej lekarze decydują się na rekomendację leków, które umorzą ból oraz te, które powstrzymają pojawiający się stan zapalny.

Istnieją również sposoby, dzięki którym można uzyskać dobre samopoczucie i lepszy stan swoich kolan. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem pt.: Jak zadbać o stawy? Profilaktyka i leczenie. w którym znajdą Państwo szereg działań mających na celu wesprzeć nasze mięśnie i stawy.