Blizny zanikowe – jak wyglądają i czy da się je trwale usunąć?

blizny zanikowe

Problemy skórne i przebarwienia to bardzo delikatny temat. Niestety nikt z nas nie ma wpływu na to, jakie uszkodzenia zostawią po sobie trądzik lub inne stany zapalne. Pojawiające zmiany są utrapieniem i bardzo często idą w parze z poczuciem dyskomfortu lub kompleksami, a niektóre osoby borykające się z tymi problemami wierzą, że nigdy nie uda im się zagoić uszkodzonej tkanki. Medycyna estetyczna oferuje obecnie szereg możliwości, które są w stanie pomóc w sytuacji pojawienia się blizn i redukują niechciane ślady na skórze. O ile nie wszystkie przypadki kończą się uzyskaniem nieskazitelnej gładkości, to zabiegi pozwalają na szybszą regenerację i odbudowę tkanek, co przekłada się na zadowalające efekty już w krótkim czasie. 

Jak wyglądają blizny zanikowe?

Blizny zanikowe przypominają miejscowe zagłębienia i nierówności, zazwyczaj skumulowane w jednym miejscu. Powstają one wskutek urazów lub nieprawidłowo zregenerowanej tkanki skórnej czyli rozpadu włókien kolagenowych. Zazwyczaj są wynikiem przejść po trądziku, operacjach, ospie lub poważnych stanach zapalnych.  

Ich wygląd, struktura i głębokość są zależne od tego, jak intensywnie postępowała choroba lub uszkodzenie skóry, a trwałość związana jest z uszkodzeniem skóry w głębszych jej warstwach.

Jak usunąć blizny zanikowe?

W sytuacji pojawienia się choroby skórnej, możemy stosować odpowiednią pielęgnację, która zniweluje efekty i zapobiegać będzie powstawaniu widocznych śladów. Regularne stosowanie odpowiednich preparatów sprawi, że wesprzemy metabolizm komórek, a kondycja skóry zdecydowanie na tym zyska. 

Jeśli mamy jednak do czynienia z defektem kosmetycznym, który na stałe zagościł na naszej skórze, w celu usunięcia blizn konieczne będzie sięgnięcie po metody stosowane w medycynie estetycznej. Można znaleźć ich bardzo wiele,od peelingów chemicznych po mezoterapię mikroigłową. W wielu przypadkach Ich efekty nie trwają zbyt długo, dlatego zachęcamy do skorzystania z alternatywy. W tym zakresie ogromną skutecznością cieszy się laseroterapia.

Wykorzystanie lasera frakcyjnego, bo to on odgrywa tutaj kluczową rolę, pozwala na szybsze gojenie się tkanki. W jaki sposób? W trakcie zabiegu laserem, na skórze powstają mikroskopijne uszkodzenia termiczne. Rozdzielone są jednak one obszarami od nieuszkodzonej tkanki i dzięki temu proces gojenia jest zdecydowanie szybszy. Liczba zabiegów jest uzależniona od stopnia uszkodzenia skóry czyli głębokości i rozległości blizn. Przy lżejszych przypadkach rekomenduje się około 3 zabiegów, przy bardziej widocznych zmianach od 5 do 6. O liczbie zabiegów decyduje lekarz, który cały proces poprzedza dokładną analizą stanu skóry. 

Na wstępie bardzo często pojawia się pytanie: czy da się usunąć blizny zanikowe na zawsze? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a na pewno nie można jej udzielić bez wcześniejszej konsultacji z pacjentem. Wszystko zależy od indywidualnego stanu skóry. Zdarza się tak, że w skrajnych przypadkach nie udaje się uzyskać całkowitego pozbycia się blizn, mimo to zmiany są mniej widoczne, a efekt końcowy jest w stanie poprawić samoocenę i komfort pacjenta. Tym bardziej, że po serii zabiegów skóra stanie się ujędrniona, gładsza i jednolita w kolorze. 

Jeśli chcą Państwo zaczerpnąć więcej informacji dotyczących lasera frakcyjnego, polecamy nasz artykuł pt.: Laser frakcyjny w medycynie estetycznej. Jak działa? W jakich zabiegach się go wykorzystuje?

Zapraszamy również do skorzystanie z zabiegów z użyciem lasera w naszej klinice na Podhalu, gdzie znajdą Państwo specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Kontakt pod numerem +18 888 02 00 lub przez [email protected]