Żylaki u kobiet w ciąży – czy powinny się  martwić?

czy żylaki w ciąży są niebezpieczne - ciężarna kobieta

Żylaki u kobiet w ciąży 

Ciąża to dla kobiet piękny i wyjątkowy czas, ale również seria zmian zachodzących w całym ciele. Choć nie wszystkie te zmiany powodują dyskomfort związany z samopoczuciem czy wyglądem, to istnieją takie, które skutecznie potrafią zmniejszyć zadowolenie ze swojego ciała. Ze względu na charakter i przebieg ciąży, jednym z efektów ubocznych jest powstawanie żylaków. Są one wynikiem zaburzenia pracy zastawek żylnych, które pełnią rolę odprowadzania krwi z kończyn dolnych do serca tak, by nie cofała się ona zgodnie z siłą grawitacji, co jest dość skomplikowanym procesem. Tak jak bywa w wielu przypadkach, zaburzenie tego procesu może prowadzić do określonych konsekwencji. W sytuacji zaburzonej pracy zastawek żylnych, krew nie płynie w sposób prawidłowy, cofa się i powoduje rozszerzanie, wydłużanie i skręcanie się żył. Problem jest o tyle skomplikowany, że gdy raz zastawki przestaną odpowiednio funkcjonować, wtem pompowanie krwi wymaga od nich jeszcze więcej pracy, co przekłada się bezpośrednio na ich wydolność. Im dłużej to trwa, tym szybciej stają się one osłabione – i tak rozpoczyna się błędne koło. Jak wiadomo, w trakcie ciąży kobieta narażona jest na wszelkiego rodzaju przeciążenia, a nogi nie mają żadnej taryfy ulgowej.  W trakcie ciąży bardzo aktywny jest progesteron, czyli żeński hormon płciowy, który znacząco wpływa na osłabienie napięcia ścianek naczyń krwionośnych w kończynach dolnych. Na kondycję żył może mieć również wpływ powiększona macica, uciskająca żyłę główną dolną co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Niestety w przypadku żylaków znaczenie może mieć również obciążenie genetyczne. 

Żylaki w czasie ciąży to powszechny problem, który dotyka bardzo wielu kobiet (szacuje się, że nawet 40 proc. ciężarnych kobiet). Czy żylaki w ciąży są niebezpieczne? Z pewnością są one oznaką nieprawidłowości zachodzących w organizmie w obszarze przepływu krwi w naczyniach. Choć na początku objawiają się jedynie w postaci nieestetycznych, grudkowatych i ciemnofioletowych “pajączków”, to w dłuższej perspektywie mogą zaszkodzić każdemu, nie tylko kobietom w ciąży. Odpowiadając na pytanie – jeśli żylaki nie ustępują po zakończonej ciąży, pozostają nieleczone i zbagatelizowane, to mogą prowadzić do przykrych konsekwencji i powikłań takich jak zakrzepica żył.

leczenie żylaków w ciąży - ciężarna kobieta podczas ćwiczeń

Czy można usuwać żylaki w czasie ciąży?

Niestety leczenie żylaków w ciąży jest bardzo ograniczone. Nie zaleca się podejmowania zabiegów chirurgicznych, ani stosowania leczenia farmakologicznego (ze względu na ryzyko oddziaływania leków na płód). Podjęcie leczenia żylaków rekomenduje się po zakończonej ciąży. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest profilaktyka. Skoro leczenie żylaków w trakcie ciąży jest utrudnione, warto podjąć kroki, które pozwolą zapobiegać zmianom żylnym. 

Jak można zapobiegać powstawaniu żylaków w ciąży? 

  • Należy unikać przegrzewania nóg, gdyż ciepło rozszerza naczynia krwionośne
  • Warto postawić na wygodną, nieuciskającą odzież
  • Dobrym sposobem jest pobudzanie krążenia w formie delikatnego masażu nóg od stóp, aż do bioder
  • Regularna aktywność np. spacer powinny pozytywnie wpłynąć na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych – trzeba pamiętać, by nie przemęczać nóg oraz by aktywność była umiarkowana względem etapu ciąży
  • Raz dziennie warto unieść nogi do góry np. przy pomocy podnóżka lub fotela – pozwoli to uzyskać dodatkową ulgę po całym dniu 

Usuwanie żylaków – Nowy Targ 

Tym z Pań, które chciałyby rozpocząć leczenie żylaków po przebytej ciąży, proponujemy wizytę w naszej klinice LASERMED, gdzie cały proces leczenia poprzedzimy szczegółową i darmową konsultacją z naszym specjalistą. Zapraszamy!

Telefon +18 888 02 00 

[email protected]