Żylaki – kiedy stają się niebezpieczne? Dowiedz się, kiedy trzeba zapisać się na zabieg

Żylaki są jedną z najczęściej pojawiających się zmian w układzie żylnym. Szacuje się, że na żylaki skarży się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent ludzi na całym świecie – zazwyczaj dotyczą nóg, okolic ud, podudzia oraz łydek. Skąd biorą się żylaki? Nasz układ żylny w nogach możemy podzielić na powierzchowny i głęboki. Krew płynąca w żyłach bez przerwy musi wracać do serca, tym samym płynie wbrew sile grawitacji. Nasza organizm wyposażony jest w tzw. “pompę mięśniową” odpowiadającą za działania tłoczące krew i jest najskuteczniejsza w momencie, gdy dochodzi do skurczów mięśni nóg (podczas aktywności fizycznej, spaceru). Zbyt długie pozostawanie w jednej pozycji (np. stojącej), długotrwała podróż i inne tego rodzaju okoliczności niejednokrotnie powodują obrzęk nóg. Jest on wynikiem zastoju żylnego, gdy pompa mięśniowa nie ma możliwości, by swobodnie działać i tłoczyć krew. To zaś bardzo często prowadzi do długotrwałego oddziaływania wysokiego ciśnienia krwi (np. ze względu na ucisk, brak ruchu itd.) co bezpośrednio powoduje znaczne osłabienie ścian żylnych, które z czasem zaczynają się rozszerzać. Jeśli równolegle występuje niewydolność zastawek odgrywających istotną rolę w procesie przepływu krwi, wtedy ciśnienie to jedynie rośnie i najczęściej nie ustępuje. Niewydolność wspomnianych zastawek może być obciążeniem genetycznym. Wtedy dana osoba może borykać się ze skłonnościami do zaburzenia przepływu krwi w żyłach. 

Przy zwiększonym ciśnieniu krwi i częstym blokowaniu swobodnego przepływu krwi pojawiają się konkretne dolegliwości. Najbardziej znane i najłatwiejsze do rozpoznania jest uczucie tzw. ‘ciężkich nóg’ oraz ogólnego zmęczenia kończyn dolnych. Niejednokrotnie łączy się to z bólem, problemami z aktywnością, swędzeniem, a nawet nocnymi skurczami mięśni. 

Kiedy żylaki są niebezpieczne?

Żylaki same w sobie są oznaką tego, że przepływ krwi w żyłach nie odbywa się w pełni swobodnie. Żylaki mogą prowadzić do wielu nieprzyjemności, dlatego od razu po zdiagnozowaniu u siebie zmian tego rodzaju należy skonsultować się z lekarzem. 

Pękające żylaki i krwawienie

Może oznaczać to, że ciśnienie krwi jest jeszcze wyższe, przez co żyły pękają i dochodzi do krwawienia. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy unieść nogę do góry, a następnie po ustąpieniu mocnego krwawienia zabandażować ją odpowiednio. Potem należy skierować się do lekarza. 

Zakrzepowe zapalenie żył 

W przypadku pojawienia się żylaków, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył. Objawia się to stwardnieniem żyły, która staje się charakterystycznie grudkowata, a w dodatku bolesna. Tego typu zmiany warto skonsultować ze specjalistą, nawet jeśli stan zapalny po jakimś czasie ustąpi. 

Nieustępujący lub długotrwały ból 

To już jasny sygnał płynący z naszego organizmu, że coś jest nie tak. Uśmierzanie bólu przyniesie jedynie chwilową ulgę, jednak nie rozwiąże problemu. Nie ma sensu znosić dużego dyskomfortu i w sytuacji nasilających się dolegliwości koniecznie trzeba wybrać się do gabinetu lekarskiego. 

laserowe usuwanie żylaków - kosmetyka estetyczna nóg

Żylaki – czy warto operować? 

Nie tylko warto, ale i również trzeba. Przez długi czas żylaki były traktowane jedynie jako defekt estetyczny, badania pokazują jednak, że mogą prowadzić one do wielu powikłań i przykrych konsekwencji. Nie należy zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia. Usuwanie żylaków należy do najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych i przynosi oczekiwane rezultaty. 

Leczenie żylaków laserem – Podhale 

Alternatywą dla metod chirurgicznych jest zastosowanie lasera w leczeniu żylaków. Zapraszamy do zasięgnięcia konsultacji w naszej klinice LASERMED w Nowym Targu, gdzie zapoznamy Państwa z całym przebiegiem leczenia i zagwarantujemy w pełni bezpieczne pozbycie się niechcianych zmian. 

Telefon +18 888 02 00 

[email protected]