Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia zębów szczególnie przednich, mogą stanowi poważny problem estetyczny. Skuteczność wybielania takich zębów zależy przede wszystkim od przyczyny przebarwienia, a w mniejszym stopniu, od stosowanego środka wybielającego. Przebarwienia pochodzenia zewnętrznego (przebarwienia po herbacie na zębach, przebarwienia po kawie/ czerwonym winie, osad nikotynowy) łatwo usunąć. Również wybielanie zębów z powodu wynaczynienia krwi w miazdze rokuje dość dobrze

białe zęby

Natomiast wybielanie zębów nie działa i jest nie skuteczne między innymi w przypadku przebawień spowodowanych przez sole metali ciężkich np.amalgamat sreba będący składnikiem tzw. Metalowej plomby.

Wybielanie zębów jak działa ?

prochnica

Zjawisko wybielania zębów zachodzi dzięki dobrej przepuszczalności tkanek zęba, co umożliwia penetrację środka wybielającego. Mechanizm działania środka wybielającego polega na rozszczepieniu dużych cząstek barwnika w reakcjach utleniania lub redukcji.

W kontakcie z tkankami zęba środki wybielające tworzą nietrwałe i reaktywne rodniki tlenowe zdolne do rozszczepiania makrocząsteczkowych pigmentów do cząsteczek o mniejszej masie, które na drodze dyfuzji zostają ostatecznie usunięte z zęba.

Wybielanie zębów w gabinecie czy w domu?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym poprzedzone jest konsultacją-jest to o tyle istotne iż stomatolog indywidualnie doradzi odpowiednią metodę wybielania. W przypadku zęba martwego-domowe wybielanie nie zadziała, konieczne jest wybielanie profesjonalne wykonywane przez stomatologa. Do wybielania zębów żywych wykorzystuje się nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru w różnych stężeniach uzależnionych od tego, czy preparat stosowany jest przez profesjonalistę, czy też przeznaczony jest do samodzielnego stosowania przez pacjenta.

Warto podkreślić, że tylko preparaty działające chemicznie można faktycznie nazwać wybielającymi.

Na rynku znajduje się bowiem wiele preparatów, których działanie polega na abrazyjnym usuwaniu osadów. Nie wpływają one jednak na barwę szkliwa ani zębiny. W tej grupie znajdują się różne pasty do zębów, płukanki, gumy do żucia a ostatnio nawet szczoteczki. Preparaty do domowego wybielania zębów różnią się od tych używanych w gabinecie, mniejszym stężeniem substancji wybielających.

Kiedy wybielać zęby? Wybielanie zębów jak się przygotować?

Aby przeprowadzić bezpieczne wybielanie należy skonsultować się z higienistką bądź stomatologiem. Podstawą wybielania jest wyleczenie ubytków próchnicowych- jest to wskazanie bezwzględne. Należy pozbyć się kamienia nazębnego i osadów nazębnych-zwiększa to skuteczność procedury wybielania. Pełny zabieg czyszczenia składa się ze skalingu, piaskowania i lakierowania zębów.

Zabiegu wybielającego nie zaleca się bezpośrednio po wykonaniu profesjonalnego czyszczenia zębów-należy odczekać przynajmniej tydzień.

doktor Justyna Grzywacz podczas zabiegu protetycznego

Wybielanie zębów a plomby

Wybielanie zębów z wypełnieniami jest skuteczne jedynie w obrębie naturalnej tkanki zęba. Materiał budujący plombę nie wybiela się. Nie ma sposobu na wybielenie plomb domowymi sposobami ani profesjonalnymi zabiegami oferowanymi przez stomatologa.

x 3

Zwróć uwagę na nasze trzy zalecenia

– Jeżeli w wyniku wybielania plomby w widocznych miejscach będą ciemniejsze-zaleca się wymianę wypełnienia na jaśniejsze.

– Jeśli wypełnienia ubytków są małe i występują w niewidocznym miejscu w łuku zębowym, ich wymiana nie będzie konieczna.

– Analogiczna sytuacja występuje w przypadku koron czy mostów, które po wybielaniu mogą wydawać się ciemniejsze.

Dlaczego wybielanie zębów boli? 🤔

Wybielanie zębów-czy szkodzi? Otóż zabiegi wybielające nie są obojętne dla tkanek zębowych. Zmniejszają one wytrzymałość szkliwa na złamanie i ścieranie oraz mogą spowodować tzw. resorpcję  przyszyjkową (cofanie się dziąsła pokrywającego ząb w kierunku korzenia-czyli odsłonięcie korzenia). Wystąpienie tych powikłań nasila się wraz ze wzrostem stężenia środka wybielającego i czasem jego działania.

Powikłania po wybielaniu zębów mogą być następujące:

 

• Wrażliwość zębów na zimno (nadwrażliwość)

• Podrażnienie dziąseł i tkanek miękkich

• Wrażliwość języka i warg

• Resorpcja przyszyjkowa

• Zaburzenia ze strony stawu skroniowo-żuchwowego (wybielanie zębów z użyciem szyny)

Powyższe dolegliwości ustępują na ogół po 1-4 dniach od zakończenia wybielania lub przerwania.

Wybielanie zębów bez nadwrażliwości

Czy jest możliwe? Skutki nadwrażliwości zębów można zmniejszyć przez ograniczenie czasu kontaktu nakładki z zębami lub czasowe przerwanie wybielania. Innym sposobem terapii jest zastosowanie żelu z fluorem. Żel ten zakłada się do nakładki np. na noc polepszając tym samym jego terapeutyczny efekt. Alternatywą jest również lakierowanie zębów preparatami fluorkowymi w gabinecie. Zaleca się stosowanie past do zębów nadwrażliwych już kilka dni przed planowanym zabiegiem wybielania- takie działanie znacznie poprawia znoszenie procedury wybielania. Po wybielaniu również zaleca się stosowanie past typu ‘’sensitive’’ bądź tych z wysoką zawartością fluoru np. pasta Colgate Duraphat 5000, która dostępna jest w aptece bez recepty.

Przy stosowaniu się powyższych wskazówek wybielanie zębów nadwrażliwych jest możliwe. 😊

Wybielanie zębów gdzie najlepiej🤔

Oferta stomatologiczna w stolicy Podhala jest dość szeroka. Wyróżnić można się więc tylko w przypadku posiadania wysokiej jakości sprzętu oraz specjalistycznych kompetencji medycznych. Takich niewątpliwie nie brakuje w klinice LASERMED w Nowym Targu, gdzie stomatologią zajmuje się lek. dent. Justyna Grzywacz. .

Zapraszamy więc serdecznie już teraz: ul. Krzywa 17 w stolicy Podhala, Nowym Targu!