Ból zęba z powodu próchnicy

Ból spowodowany jest zazwyczaj głęboką próchnicą, która wbrew pozorom nie musi być widoczna gołym okiem na zębie przejawiającym dolegliwości bólowe. Próchnica może rozwijać się pod najbardziej zewnętrzną warstwą zęba-zwanej szkliwem. Wówczas ząb taki może mieć kolor-od szaro-niebiesko-białego do różowo-białego natomiast gdy kolor nie budzi podejrzeń mimo dolegliwości bólowych- wykonuje się wówczas zdjęcie RTG.

zdjęcie RTG zębów

Jak to się dzieje? 🤔

Otóż zewnętrzne twarde tkanki zęba dotkniętego próchnicą są sperforowane niczym dziurawy ser, dzięki czemu bakterie i ich toksyny mają ułatwiony dostęp do środkowej, unerwionej części zęba zwanej- miazgą. Obecność toksyn bakteryjnych w miazdze wywołuje miejscowy stan zapalny- czyli przekrwienie i napłynięcie komórek układu odpornościowego do ograniczonej przestrzennie miazgi. Już niewielkie przekrwienie, wskutek niemożności zwiększania się objętości miazgi powoduje ucisk na zakończeni nerwów czuciowych i wystąpienie bólu. Na tym etapie zapalenie jest jeszcze odwracalne, skorzystaj z pomocy stomatologa jak najszybciej.

Jeśli czynnik drażniący (zmiana próchnicowa) zostanie usunięty to miazga może wrócić do stanu prawidłowego dlatego stan zapalny miazgi zęba nie musi być wyrocznią leczenia kanałowego, wszystko zależy od głębokości ubytku oraz niebagatelizowania dolegliwości i szybką wizytą u stomatologa.

Ból zęba może być spowodowany innym czynnikiem. Może on być wynikiem nadwrażliwości zębów, bruksizmu, migreny, ostrego zapalenia zatok, zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego, neuralgii nerwu trójdzielnego,  czy też ropnia bocznego będącego skutkiem rozwijającego się zapalenia przyzębia.

Wyróżniamy kilka rodzajów bólu, które zależą od stanu zębiny, miazgi i tkanek okołowierzchołkowych:

1. Ból samoistny

Ostry ból zęba bez przyczyny, nie wywołany żadnym bodźcem zewnętrznym utrzymujący się do 2 tygodni świadczy na ogół o ostrym zapaleniu miazgi, konieczna jest wówczas wizyta u stomatologa. Pojawienie się bólu po kilku tygodniach lub miesiącach może sugerować zaostrzenie przewlekłego procesu zapalnego.

2. Ból sprowokowany

Ból sprowokowany występuje pod wpływem działania bodźców termicznych (ból zęba na ciepło i zimno), bodźców mechanicznych i chemicznych. Jeżeli zanika po działaniu bodźca jest prawidłową reakcją zdrowej miazgi- a jego intensywność może wskazywać na nadwrażliwość zębów ( dokładniej nadwrażliwość zębiny). Aby zniwelować nadwrażliwość zaleca się stosowanie past typu sensitive-do zębów nadwrażliwych. Pasty takie powinny zawierać fluor i sole potasu. Efekt terapeutyczny uzyskuje się na ogół po około 2 tygodniach stosowania. Jeżeli nadwrażliwość nie mija mimo stosowania past- stomatolog może zaaplikować profesjonalne preparaty dentystyczne, łagodzące objawy.

endodoncja

3. Ból sprowokowany przedłużony

Ból sprowokowany przedłużony występuje pod wpływem działania bodźców zewnętrznych i utrzymuje się po ustąpieniu działania bodźca. Jeżeli ból przedłużony, trwa do kilku minut po ustąpieniu działania bodźca wskazuje to na toczący się proces zapalny w miazdze. Pacjenci skarżą się na tego rodzaje bóle przy przyjmowaniu pokarmów (ból zęba po zjedzeniu słodkiego). Konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie stomatologicznym, czas działa tu na niekorzyść, zmniejsza bowiem szanse na uniknięcie leczenia kanałowego.

4. Ból zęba podczas leżenia

Dlaczego ból zęba nasila się w nocy? Otóż występujący ból zęba tylko podczas leżenia, jest spowodowany trwającym procesem zapalnym w miazdze, który nasila się w pozycji leżącej, ze względu na poziomą pozycję ciała i lepszy dopływ krwi do głowy a w konsekwencji do zębów. Lepsze ukrwienie zwiększa ciśnienie w ograniczonej objętościowo przez twardą zębinę miazdze. Następuje ucisk nerwów i prowokacja bólu. Jeżeli ból zęba w nocy nie pozwala zasnąć należy zażyć tabletki na ból zęba bez recepty takie jak: paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Nie należy bagatelizować bólu, a zażywanie tabletek nie powinno być metodą leczenia-zalecamy jak najszybciej to możliwe udać się na wizytę stomatologiczną. Zaniechanie leczenia choroby może doprowadzić do groźnych powikłań. Należą do nich: martwica, torbiele i ropnie.

Nie należy bagatelizować bólu, a zażywanie tabletek nie powinno być metodą leczenia-zalecamy jak najszybciej to możliwe udać się na wizytę stomatologiczną. Zaniechanie leczenia choroby może doprowadzić do groźnych powikłań.

5. Ból promieniujący

Dlaczego ból zęba promieniuje?
Promieniowanie bólu jest powikłaniem zaawansowanej próchnicy zębów, ale może też być nie związany z bakteriami próchnicowymi. Pacjent często określa ten stan jako ból zęba i ucha jednocześnie. W wyniku promieniowania bólu chory nie potrafi go dokładnie zlokalizować. Zawsze jednak możliwe jest określenie strony, z której ból pochodzi. Bóle promieniujące do ucha, potylicy i szyi są charakterystyczne dla dolnych zębów natomiast dla zębów górnych lokalizacja promieniującego bólu to-oko i skroń. Ból ten jest charakterystyczny dla nieodwracalnych procesów zapalnych miazgi zęba.

6. Ból zębów a zapalenie zatok

W przypadku zapalenia zatok ból przenosi się na zęby boczne: przedtrzonowe i trzonowe. Charakterystycznym objawem jest występowanie bólu przy pochylaniu głowy.

Ból zęba – gdzie leczyć?

Oferta stomatologiczna w stolicy Podhala jest dość szeroka. Wyróżnić można się więc tylko w przypadku posiadania wysokiej jakości sprzętu oraz specjalistycznych kompetencji medycznych. Takich niewątpliwie nie brakuje w klinice LASERMED w Nowym Targu, gdzie stomatologią zajmuje się lek. dent. Justyna Grzywacz. .

Zapraszamy serdecznie już teraz: ul. Krzywa 17 w stolicy Podhala, Nowym Targu!

Zapoznaj się z naszą ofertą klikając ➡