Retinol to tajna broń

Retinol często nazywany jest tajną bronią kosmetologów i codziennej pielęgnacji domowej. 

Przekonaj się dlaczego warto po niego sięgnąć.

Czynnikiem, który wyróżnia retinol na tle innych składników aktywnych jest jego potwierdzone naukowo działanie. Doceniany przez dermatologów, którzy stosują go w postaci kwasu retinowego, formy dostępnej wyłącznie w produktach na receptę. 

Efekty stosowania retinolu jakich możemy się spodziewać to:
✅ wyraźne spłycenie zmarszczek,
ujednolicenie kolorytu,
rozjaśnienie przebarwień,
wyrównanie struktury skóry,
ujędrnienie,
stabilizacja wydzielania sebum,
redukcja zmian trądzikowych.

serum z retinolem

Retinol – kiedy efekty? 

Aby zaobserwować docelowo oczekiwane zmiany skórne musimy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Pierwsze wyraźne efekty stosowania retinolu są widoczne po około trzech miesiącach regularnego stosowania dedykowanych preparatów. 

Retinol jest składnikiem silnie reaktywnym, jego wprowadzenie do pielęgnacji trzeba zrobić w sposób stopniowy i świadomy. 

Zaczynamy od wyboru odpowiedniego stężenia początkowego. Proces wdrażania wymaga zbudowania tak zwanej tolerancji, dlatego na początku przygody z retinolem sięgamy po najniższe możliwe stężenia. W pierwszym odczuciu mogą się wydawać zbyt niskie, ponieważ ich wartości zaczynają się od 0,07%, jednak nic bardziej mylnego. Efekty działania zależą przede wszystkim od regularności stosowania, nie od stężenia produktu.

Jak stosować retinol?

Kolejnym ważnym aspektem jest częstotliwość stosowania. Rozpoczynamy od wprowadzenia retinolu raz na 4-5 dni. Taką częstotliwość utrzymujemy przez dwa tygodnie, następnie zmniejszamy sukcesywnie odstęp o jeden dzień. Działamy w ten sposób aż dojdziemy do stosowania w odstępie dwóch dni. Wtedy robimy przerwę trzech dni i możemy zdecydować się na wprowadzenie większego stężenia, przy którym powtarzamy wszystkie etapy od nowa.

UWAGA!

Na każdym z powyższych etapów zwracamy szczególną uwagę na zachowanie naszej skóry. W przypadku mocnej reakcji, na koleją aplikacje decydujemy się dopiero wtedy, gdy nasza skóra jest całkowicie zregenerowana i wyciszona!

Podczas stosowania retinolu powinniśmy zredukować naszą pielęgnację do minimum. Skupiamy się przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu. Idealnie sprawdzą się do tego kremy z ceramidami, które zadbają barierę hydrolipidową skóry i zlikwidują możliwe skutki uboczne stosowania retinolu.

Jakie działania niepożądane niesie ze sobą stosowanie retinolu? 

  • suchość skóry
  • nadwrażliwość skóry
  • zaburzenie bariery hydrolipidowej
  • wysyp zmian trądzikowych

Są to naturalne objawy skórne związane z stosowaniem retinoidów, pod warunkiem, iż nie utrzymują się dłużej niż 12 tygodni i nie mają mocnego nasilenia. Po tym okresie nasza skóra powinna mieć już zbudowaną tolerancje. W razie wystąpienia powyższych objawów, należy skupić się na nawilżeniu i regeneracji skóry.  

Co jeszcze musisz wiedzieć o retinolu? 

Retinol, jako składnik fotoreaktywny stosowany musi być w pielęgnacji wieczornej. Podczas stosowania retinolu musimy również pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, czyli o codziennym stosowaniu kremu z wysokim filtrem.

Przeciwwskazania do stosowania retinolu:

  • okres ciąży
  • karmienie piersią (warto skonsultować z lekarzem prowadzącym)
  • aktywne stany zapalne w miejscu aplikacji
  • zaburzona bariera ochronna skóry
  • laseroterapia
  • kuracje dermatologiczne (wymaga konsultacji z dermatologiem)
  • nadwrażliwość na pochodne witaminy A

Jeśli interesuje Cię rozpoczęcie kuracji z retinolem, ale boisz się o odpowiedni dobór kosmetyków, skutki uboczne albo masz jakiekolwiek inne wątpliwości zapisz się na darmową konsultację z kosmetologiem w klinice LASERMED. Podczas takiej wizyty omówimy wprowadzenie retinolu do Twojej codziennej pielęgnacji z uwzględnieniem Twoich indywidualnych potrzeb.

Zabieg kosmetologiczny z retinolem

W naszym gabinecie po wykluczeniu przeciwwskazań możemy zdecydować się na użycie go w zabiegach, których celem jest wtłoczenie w głąb naskórka składników aktywnych. Może być on użyty jako serum w zabiegu infuzji tlenowej lub mezoterapii bezigłowej

Umów się na wizytę

Autor:

Anna Kudasik LASERMED

Anna Kudasik

kosmetolog