Czy włókniak twardy jest niebezpieczny?

Czym są włókniaki? Czym różni się włókniak twardy od włókniaka miękkiego? Czy włókniak twardy jest niebezpieczny? To jedne z częstych pytań zadawanych przez naszych pacjentów. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej. Z treści artykułu dowiesz się też, jak pozbyć się włókniaków.

Czy włókniak twardy jest groźny?

Włókniak twardy – co to jest?

Włókniaki to niezłośliwe zmiany nowotworowe. Nie stanowią one niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia, nie należy zatem się ich bać. Jednak jak w przypadku każdej zmiany skórnej, nie można ich bagatelizować.  Najczęściej przyjmują kolor skóry, osiągając wielkość od 1 mm do 1 cm. Podział włókniaków obejmuje dwa rodzaje:

  • włókniaki miękkie
  • włókniaki twarde

Włókniak miękki i twardy – czym się różnią?

Jak sama nazwa wskazuje, włókniaki twarde są twardsze niż włókniaki miękkie i nie ulegają odkształceniom pod wpływem nacisku, najczęściej jednak są mniejsze i drobniejsze. Rzadko występują w grupach, zazwyczaj pojawiają się na kończynach pojedynczo. Powstają na przykład w wyniku zapalenia czy innych zmian w organizmie.  Włókniaki twarde mogą pojawić się w każdym wieku, w przeciwieństwie do włókniaków miękkich, które najczęściej towarzyszą nam od urodzenia. Są wyczuwalnymi zmianami, o wielkości 3-10 mm. Często przyjmują postać uniesionego guzka.

Jak rozpoznać włókniaka twardego?

  • Przyjmują barwę od jasnobrązowej do czerwonobrązowej

  • Są ciemne w środku, a od zewnątrz blakną

  • Czasami mogą swędzieć i boleć

  • Kurczą się w trakcie uciskania przylegającej skóry

  • Najczęściej pojawiają się w okolicach kończyn dolnych

  • Cżesto powstają w miejscu ukąszenia przez owada

Czy włókniak twardy jest niebezpieczny?

Włókniaki twarde nie są niebezpieczne dla zdrowia ani bolesne, jednak znacząco wpływają one na estetykę naszego ciała. Włókniaki na twarzy czy nogach często przysparzają pacjentom dyskomfortu, dlatego decydują się na ich usunięcie. To właśnie aspekt estetyczny jest najczęstszym powodem, dla którego pacjenci decydują się na zabieg. Czasem może się zdarzyć, że włókniaki zawadzają o ubrania, co może wywołać uczucie dyskomfortu i nieprzyjemne odczucia

Jednak często włókniak mylony jest z guzami o wysokim stopniu złośliwości. Z czego to wynika?

Wykazuje on dużo podobieństwo do zmian takich jak np. czerniak, który jest poważnym problemem skórnym. Dlatego kluczowe jest dokładne zbadania zmiany przed podjęciem jakichkolwiek działań. Jeśli pojawią się wątpliwości co do charakteru zmiany, konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego.

Laserowe usuwanie włókniaków – Nowy Targ

Jak leczyć włókniaki? Czy istnieje skuteczna metoda, żeby się ich pozbyć? Zdecydowanie tak! Laserowe leczenie włókniaków to metoda, dzięki której szybko i bezpiecznie można usunąć zmianę.  Wykorzystanie lasera sprawia, że możemy zapomnieć o nieestetycznym mankamencie skóry. Co ważne – po zabiegu nie pozostaje jakikolwiek ślad.

Jak przebiega zabieg?

Światło lasera kierowane jest na zmianę, gdzie zostaje pochłonięte przez wodę znajdującą się wewnątrz, jak i na zewnątrz komórki. Dochodzi wówczas do koagulacji i odparowania wody. W konsekwencji zmiana jest usunięta bezpiecznie i praktycznie bezboleśnie dla pacjenta.

Istnieją także inne metody usuwania włókniaków twardych:

    • krioterapia, czyli wymrażanie. Bezpieczna i praktycznie bezbolesna metoda usuwania włókniaków.
    • Zabieg chirurgiczny, z użyciem skalpela w znieczuleniu miejscowym.
    • Istnieje także metoda polegająca na rażeniu zmiany prądem o wysokiej częstotliwości. Jest to tzw. elektrokoagulacja. Istnieje jednak szereg przeciwskazań do tej metody, są to m.in: zaburzenia krzepliwości krwi, rozrusznik serca czy cukrzyca.

Warto zaznaczyć, że zabieg z użyciem lasera jest najbardziej precyzyjną metodą. W porównaniu z krioterapią jest znacznie mniej bolesny, a po jego wykonaniu nie pozostają blizny.

Chcesz usunąć irytującą zmianę skórną? Przyjdź do LASERMED na bezpłatną konsultację z naszą specjalistką i umów się na zabieg!