Jak poród siłami natury wpływa na zmianę pochwy? Pochwa po porodzie.

Ginekologia w Nowym Targu

Pochwa przed porodem i po nim różni się od siebie, ale na szczęście większość tych zmian jest odwracalna. Doświadczenie innych kobiet oraz wiedza na ten temat może rodzić obawy i niechęć do zajścia w ciążę. Zmiany wyglądzie pochwy wpływają na jakość życia seksualnego, a to budzi w nas strach. Czy słusznie? Jak poród naturalny wpływa na kondycję pochwy? Oto najczęstsze dolegliwości i zmiany, jakie zachodzą w obrębie pochwy po porodzie naturalnym.

Luźna pochwa po porodzie

Jak wygląda pochwa po porodzie naturalnym? Jest opuchnięta, zaczerwieniona i luźna. Luz w pochwie jest efektem przeciskania się główki wraz z tułowiem dziecka przez wąski kanał rodny. Jest to możliwe dzięki licznym włóknom elastynowym i kolagenowym, których produkcja jest wynikiem działania wysokich stężeń estrogenu znajdującego się we krwi ciężarnej. Poród wspomagany jest dodatkowo przez inny związek zwany relaksyną. Hormon ten działa rozluźniająco na więzadła oraz stawy mieszczące się w obszarze miednicy, co ułatwia przejście noworodka przez drogi rodne.

Wiele kobiet w związku z tym zadaje pytania czy pochwa po porodzie wraca do normy. Otóż, odpowiedź nie jest taka prosta. Tkanki pochwy są niezwykle elastyczne, potrafią się silnie rozciągnąć, ale i równie mocno skurczyć. Jednakże potrzeba im do tego odpowiedniej ilości czasu, aby powróciły do formy sprzed porodu.

poród naturalny a zmiany w pochwie

Proces ten może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. O tym, jak szybko pochwa będzie się regenerować, i jak szybko będzie zbliżać się do swojej pierwotnej średnicy (2-3cm) sprzed porodu, decyduje wiele czynników min.:

  • Waga i wzrost dziecka

  • Zastosowanie nacięcia krocza podczas porodu (Jest to bardzo częste, szczególnie u pierworódek, Niestety, nacięcie osłabia mięśnie krocza i zwiększa ryzyko wystpienia luźnej pochwy )

  • Liczba przebytych porodów

  • Okoliczności porodu (przede wszystkim ile trwało parcie)

  • Wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla przed i po porodzie

Przyjmuje się, że silnie rozciągnięta pochwa po porodzie występuje przez około sześć do ośmiu tygodni. W tym czasie należy wstrzymać się od stosunku oraz należy unikać stosowania tamponów. Zastosowanie się do tych zasad zmniejsza szanse na wystąpienie infekcji w drogach rodnych.

Niestety, problem luźnej pochwy nie zawsze zostaje rozwiązywany przez sam czas, ćwiczenia mięśni Kegla czy zdolności regeneracyjne tkanek. Niekiedy luz w pochwie, pomimo długiego czasu od porodu, nie zmniejsza się satysfakcjonująco. Wówczas naprzeciw wychodzą możliwości ginekologii estetycznej, w tym zabiegi laserowe oraz chirurgia plastyczna.

laserowe obkurczanie pochwy po porodzie naturalnym

Suchość w pochwie po porodzie

Inną, częstą dolegliwością poporodową, jest suchość w pochwie. Wynika ona z gospodarki hormonalnej, która podczas ciąży i połogu szaleje. Względne unormowanie stężeń hormonów po porodzie następuje zazwyczaj po okresie 6 tygodni. Wówczas dolegliwość w postaci suchości pochwy stopniowo łagodnieje, aż w końcu całkowicie znika. Do tego czasu należy zachować ostrożność podczas stosunku, gdyż suchość może powodować dyskomfort, podrażnienie oraz ból.

Laserowe obkurczanie pochwy

Najlepszą, najnowszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia luźnej pochwy jest obkurczanie pochwy za pomocą lasera. Metoda ta zastępuje w zupełności dotychczasowe klasyczne zabiegi chirurgiczne. Zabieg dzięki cienkiej wiązce świata jest wysoce precyzyjny, bezbolesny i przebiega bez krwawienia. Dzięki zastosowaniu lasera, tkanki goją się szybko, co więcej – do codziennych obowiązków można wrócić natychmiast. Więcej informacji o zabiegu znajdziesz na naszej stronie pod hasłem laserowe obkurczanie pochwy.