Dolegliwości zdrowotne jako efekt siedzącego trybu pracy. Jak im zapobiegać i jak je leczyć?

praca w biurze, głównie na siedząco

Praca biurowa niegdyś postrzegana była jako ta bezpieczna, jednakże podejście to bardzo się zmieniło. Dziś wiemy, że praca siedząca może być równie niebezpieczna co ciężka praca fizyczna, tym bardziej, że po powrocie z pracy bardzo często zamiast aktywności fizycznej wybieramy bierne spędzanie czasu, co jest wynikiem zmęczenia. 

Jeśli ty również spędzasz osiem godzin dziennie wykonując swoje obowiązki w bezruchu, warto, żebyś miał świadomość, jakie choroby powoduje siedzący tryb życia.

Praca biurowa a zdrowie

1️⃣ Ból kręgosłupa

Podstawowym problem, z którym borykają się osoby o siedzącym trybie pracy czy ogólnie życia, są dolegliwości bólowe kręgosłupa. Problem tyczy się patologii krążków międzykręgowych. Krążek międzykręgowy, potocznie nazywany dyskiem, to włóknista struktura, która wraz z wiekiem ma coraz to mniejsze zdolności regeneracyjne, a przez to jest bardziej podatna na uszkodzenia w wyniku działania sił oraz ciężaru ciała. 

Problem zaczyna się wtedy, gdy proces odwodnienia krążka zaczyna postępować, wówczas nielicznym żywym komórkom znajdującym się w krążku zaczyna brakować substancji odżywczych. Spadek zawartości wody powoduje, że krążek traci swoją elastyczność i zdolność do rozkładania sił ciężkości. Dochodzi do mikrourazów krążka, a to prowadzi do jego zmian strukturalnych i przemieszczeń, czego wynikiem są zwyrodnienia stawów kręgosłupa lub dyskopatie.

2️⃣ Nadciśnienie

Siedzący tryb życia sprawia, że nawet niewielkie nadwyżki kaloryczne mogą skutkować przybraniem na wadze. Częstym pierwszym objawem jest nadciśnienie i podwyższony cholesterol we krwi. Nierozpoznane i nieleczone nadciśnienie prowadzi do cukrzycy typu 2 i poważnych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a nawet zawał czy udar. Dlatego ważne, aby stale monitorować swoje ciśnienie oraz morfologię (w tym cholesterol). 

➡ W przypadku morfologii u osób dorosłych zaleca się wykonywanie badań  nie rzadziej niż raz na 2-3 lata.

3️⃣ Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. W dobie telefonów i komputerów nasze ręce i nadgarstki wystawione są na ciężką próbę. Ciągłe angażowanie palców w powtarzalne ruchy i nieprawidłowe podparcie rąk podczas pracy na komputerze czy telefonie może skutkować tą trudną przypadłością. Czym właściwie jest cieśń nadgarstka? Otóż jest to struktura przebiegająca przez kończynę górną, która stanowi tunel dla ścięgien mięśni odpowiadających za ruch palców. Obok ścięgien w tunelu znajduje się również nerw pośrodkowy i to właśnie ucisk na ten nerw powoduje objawy zespołu cieśni. Objawami są najczęściej zaburzenia czucia, drętwienie i mrowienie wszystkich palców dłoni z wyjątkiem palca małego. Pacjenci często też skarżą się na trudność w wykonywaniu precyzyjnych ruchów, co wynika z osłabienia mięśni. Co więcej, nieprzyjemne drętwienie  i mrowienie pojawia się w nocy i znika po spuszczeniu ręki w dół.

Co robić aby uniknąć tej dolegliwości? Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym podparciu dłoni oraz mieć na względzie profilaktyczne ćwiczenia rozciągające. Sprawdź, jak leczenie cieśni nadgarstka przebiega w LaserMed.

Jak widać, dolegliwości zdrowotne przy siedzącym trybie życia mogą być różne, ale pamiętajmy, że praca siedząca nie musi odbijać się na zdrowiu. Wszystko zależy od tego, czy będziemy stosować w swojej codzienności aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, ergonomiczną pozycję ciała oraz od tego, czy będziemy wykonywać badania kontrolne.