Szczepienia przeciwko COVID-19. Najczęstsze pytania. Część 2.

W kolejnej części najczęściej zadawanych pytań o szczepienia przeciwko COVID-19 wyjaśniamy między innymi, jak działają poszczególne szczepionki i czy po wstrząsie anafilaktycznym można przyjąć preparat przeciwko koronawirusowi. Zapraszamy do lektury.

Szczepionki COVID-19 - pytania i odpowiedzi

Jaki jest mechanizm działania szczepionki Pfizer?

Jak działa szczepionka Pfizer? Jest to szczepionka mRNA, co oznacza, że pacjentowi podawany jest materiał genetyczny wirusa, który koduje jedno z białek znajdujących się na jego powierzchni. W odpowiedzi na tę cząsteczkę organizm produkuje przeciwciała, by unieszkodliwić obcą cząsteczkę. Nie istnieje jednak ryzyko zakażenia, ponieważ do organizmu nie trafia żywy wirus mogący wywołać zakażenie.

Jaki jest mechanizm działania szczepionki AstraZeneca?

Szczepionka AstraZeneca mechanizm działania – jaki jest? Szczepionka AZ to szczepionka wektorowa. Co to znaczy? Pacjentowi podawany jest materiał genetyczny wirusa w specjalnym „opakowaniu”. Tym opakowaniem najczęściej jest inny wirus zwierzęcy, całkowicie niezagrażający zdrowiu pacjenta. Po podaniu szczepionki dochodzi do syntezy białka S koronawirusa i wytworzenia przez organizm przeciwciał umożliwiających walkę z COVID-19.

Jaki jest mechanizm działania szczepionki Moderna?

Jak działa szczepionka Moderny? Analogicznie jak preparat firmy Pfizer. Szczepionka Moderna zawiera materiał genetyczny z instrukcją wytwarzania białka koronawirusa. Na bazie tej instrukcji organizm generuje odpowiedź immunologiczną, wytwarzając przeciwciała. Sam preparat nie jest jednak w stanie wywołać choroby przez fakt, że nie zawiera żywego wirusa.

Szczepienia Covid-19 pytania LASERMED

Dlaczego szczepionka Johnson&Johnson ma tylko jedną dawkę?

Ile dawek szczepionki Johnson&Johnson należy przyjąć, by mieć odporność na COVID-19? Tylko jedną! Dlaczego? Podawany w preparcie antygen ma bardzo dużą zdolność do wywoływania odpowiedzi immunologicznej, dzięki czemu wykazuje ona podobne działanie ochronne co szczepionki dwuskładnikowe.

Czym jest NOP?

NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny, to niekorzystna reakcja organizmu na podanie szczepionki, która pojawiła się w okresie 4 tygodni od momentu zaszczepienia pacjenta. Wyróżnia się 3 stopnie NOP: łagodne, poważne i ciężkie. Przykładem łagodnego NOP może być gorączka lub silne zaczerwienienie w miejscu szczepienia (normalne, powszechne reakcje). Przykładem ciężkiego NOP są: duszność, wymioty, uczucie gorąca.

Jakie są skutki uboczne po podaniu szczepionki przeciw COVID-19?

Jak w przypadku każdej szczepionki u niewielkiej grupy osób zaszczepionych pojawiają się lekkie skutki uboczne. Do najczęściej występujących należą:

  • Bóle głowy
  • Dreszcze
  • Bóle mięśni
  • Uczucia zmęczenia
  • Ból w miejscu wstrzyknięcia

Jaki jest mechanizm działania szczepionki Pfizer - odpowiada LASERMED

Czy szczepionki przeciw COVID-19 powodują autyzm?

Szczepionka a autyzm – czy istnieje zależność? Szczepionka przeciwko COVID-19 ani żadna inne szczepionka nie wywołuje autyzmu. Autyzm to choroba o podłożu genetycznym, która ujawnia się, gdy obecna jest mutacja określonego genu. Czynniki środowiskowe (takie jak np. podanie szczepionki) nigdy nie są główną przyczyną główną przyczyną powstawania tej choroby. Spekulacje o rzekomym związku szczepień z wywoływaniem autyzmu zostały dawno obalone przez lekarzy i naukowców.

Czy szczepionki przeciw COVID-19 zawierają ołów lub inne szkodliwe metale?

Jaki jest skład szczepionek na koronawirusa? Czy znajdziemy w nim ołów lub inne szkodliwe substancje? Szczepionki nie zawierają substancji niekorzystanie działających na ludzkie zdrowie. Główny składnik preparatu to antygen, czyli substancja czynna. W każdej szczepionce znajdziemy także substancje chroniące materiał genetyczny wirusa i ułatwiające jego transport do komórek pacjenta (np. tłuszcze). Pozostałe składniki to między innymi sole, które utrzymują odpowiednie pH szczepionki czy też woda.

Prywatne szczepienie COVID-19, czy jest możliwe?

Czy można zaszczepić się prywatnie na COVID-19?

Jedynym dystrybutorem szczepionek jest Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, zatem prywatne szczepienie na COVID-19 nie jest obecnie możliwe.

Czy mogę się zaszczepić, jeśli przeżyłem wstrząs po podaniu innej szczepionki?

Czy można się szczepić po wstrząsie anafilaktycznym? Osoby, które przeszły wstrząs anafilaktyczny w przeszłości, mogą się zaszczepić na koronawirusa – szczepienie powinno jednak odbywać się pod nadzorem lekarza, w podmiocie leczniczym posiadającym zestaw przeciwwstrząsowy. Przebyty wstrząs anafilaktyczny nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia, ale stanowi czynnik ryzyka, który wymaga wzmożonej uwagi zespołu szczepiennego. Przeciwwskazaniem do szczepienia 2. dawką jest przebyty wstrząs anafilaktyczny po podaniu 1. dawki szczepionki na COVID-19.