Dentysta radzi: kiedy licówka, kiedy most, a kiedy korona?

Ubytki w uzębieniu, przebarwienia, zbyt duże odstępy między zębami czy w końcu brak zęba. Nieprzyjemne problemy związane z jamą ustną można jednak bardzo łatwo i komfortowo rozwiązać. Co wybrać w naszym przypadku? Radzi lek. dent. Justyna Grzywacz.

Kiedy decydować się na zabieg protetyczny?

Oczywiście nie każda choroba zęba zmusza nas do zabiegu jego usunięcia lub wstawienia implantu, dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem. Po umówieniu się na wizytę, omawiam z Pacjentem jego przypadek, badam dokładnie stan uzębienia i po odpowiednim wywiadzie decydujemy o sposobach leczenia.

Zabiegi z zakresu protetyki, czyli związane z zastosowaniem np. licówki, mostu lub korony stosujemy między innymi wtedy, gdy występują:

 • Zbyt duże odstępy między zębami (np. diastema)

 • Widoczne przebarwienia

 • Zniszczone chorobowo zęby

 • Braki zębów

Leczenie: opcja nr 1 – licówka

Stomatolog, dentysta - LASERMED

Licówka to nic innego jak płytka (np. z porcelany lub innych materiałów), którą nakładamy na powierzchnię zęba. Uprzednio należy go odpowiednio oszlifować, by dobrze dopasować do naszego uzębienia. Licówka to doskonałe rozwiązanie choćby w przypadku diastemy, czyli drobnej przerwy między jedynkami lub  gdy chcemy zakryć ubytki w zębie. Ten rodzaj zabiegu pozwala nam przede wszystkim poprawić walory estetyczne i wizualne naszego uzębienia. 

*Uwaga: obgryzanie paznokci i zgrzytanie zębami może uszkodzić licówkę, dlatego uprzednio należy poinformować lekarza o tego typu nawykach. 

Kiedy stosujemy:

 • Zbyt duże odstępy między zębami (np. diastema)

 • Widoczne przebarwienia

 • Zęby zrotowane

 • Zęby starte

Leczenie: opcja nr 2 – korona

Stomatolog, dentysta - LASERMED

Korona, jak może wskazywać nazwa – pomaga nam na powrót doprowadzić nasze uzębienie do pięknego wyglądu. Stosuje się ją wtedy, gdy licówka już nie wystarcza, tzn. gdy nasze zęby są już mocno zmienione chorobowo przez próchnicę czy złamanie. Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj zabiegu, najpierw należy wyleczyć istniejące  choroby naszego uzębienia, a następnie odpowiednio przygotować je do osadzenia korony. Mowa tutaj o oszlifowaniu zębów, na które nakładamy nasze nowe uzupełnienie protetyczne.

Kiedy stosujemy:

 • Zniszczone chorobowo zęby

 • Duże ubytki w zębie (dziury, ukruszenia)

 • Złamane zęby

 • Przebarwione zęby

 • Zęby przestawione w łuku

Leczenie: opcja nr 3 – most

Stomatolog, dentysta - LASERMED

O moście będzie najkrócej, bowiem jest on nierozerwalnie związany z koroną. To również porcelanowe uzupełnienie protetyczne, ale stosowane w przypadku braku zęba. To nic innego jak złączone ze sobą korony, trzy lub więcej. Wtedy 2 skrajne są nakładane na oszlifowane uprzednio, sąsiednie zęby, z kolei 1 w środku to właściwy „sztuczny ząb”, który ma uzupełnić nasz ubytek.

Kiedy stosujemy:

 • Brak zębów

Podsumowanie

Podsumowując, można powiedzieć, że licówka, korona i most to 3 różne pod kątem zaawansowania zabiegi. Licówka ma za zadanie ukryć przede wszystkim drobne niedoskonałości estetyczne i jest porcelanową płytką nakładaną na powierzchnię zęba. Korona jest już bardziej zaawansowanym etapem leczenia, nakładana w całości na ząb, uprzednio odpowiednio oszlifowany. Most z kolei to połączone ze sobą korony, stosowane najczęściej w celu uzupełnienia brakujących zębów.

Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że regularne dbanie o uzębienie jest bardzo ważne, bowiem często bywa ono „wizytówką” człowieka. Warto więc zadbać o nie zawczasu, by później nie musieć poddawać się skomplikowanym i kosztownym zabiegom. Dlatego już teraz zapraszam do kontaktu i umówienia wizyty kontrolnej w gabinecie dentystycznym LASERMED. Czekamy na Państwa wraz z naszym zespołem w Nowym Targu przy ul. Krzywej 17 – do zobaczenia!

Pytania

Gdyby mieli Państwo jakieś pytania: zapraszam do zadawania ich na naszym fanpage’u lub przesyłania na adres: [email protected]. Z przyjemnością na nie odpowiem.

Stomatolog LASERMED - lek. Justyna Grzywacz

Lek. dent. Justyna Grzywacz
Stomatolog LASERMED