Komórki macierzyste w leczeniu łysienia

Łysienie to poważny problem nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Stopniowa, nadmierna utrata włosów prowadzi do problemów z samoakceptacją, samooceną i jest powodem kompleksów. Osoby dotknięte tą przykrą przypadłością poszukują metod i sposobów na powstrzymanie łysienia oraz wzmocnienie włosów. Jak powszechnie uważa się, włosy są atrybutem kobiecości, a i mężczyźni coraz bardziej troszczą się o jak najdłuższe utrzymanie bujnej fryzury. Wśród licznych metod zapobiegania dalszemu wypadaniu włosów, coraz większą popularnością cieszy się leczenie komórkami macierzystymi. 

Komórki macierzyste to niezwykłe, niewyspecjalizowane komórki, które mają moc przekształcania się we wszystkie typy komórek występujące w ludzkim organizmie. Ich dodatkową zaletą jest zdolność do niemal nieograniczonego podziału i odnawiania się. Jako takie, dostarczone w chorobowo zmienione miejsce, wytwarzają tą samą tkankę, w którą zostały podane. Komórki macierzyste występują w większości tkanek ludzkiego organizmu, jednak to tkanka tłuszczowa jest ich najbogatszym źródłem. Z niej też w najprostszy sposób można je pobrać. Największą ich zaletą jest zdolność do tworzenia nowych tkanek (innych niż te, z których pochodzą), dlatego np. komórki macierzyste tkanki tłuszczowej mogą tworzyć nowe komórki skóry (fibroblasty), komórki chrząstki stawowej (chondrocyty), a nawet nowe naczynia krwionośne. Ta ich niezwykła umiejętność leży u podstaw założeń medycyny regeneracyjnej czyli odtwórczej. 

Ostrzykiwanie skóry głowy preparatem z komórkami macierzystymi jest zwykle zabiegiem jednorazowym i bardzo skutecznym, ale w wybranych sytuacjach klinicznych może być powtarzane. Komórki, o których mowa, pozyskiwane są z tkanki tłuszczowej  pacjenta i podane w postaci nakłuć w celu pobudzenia komórek skóry głowy i odbudowy nowych mieszków włosowych. Dzięki zabiegowi z zastosowaniem komórek macierzystych następuje odbudowa naczyń krwionośnych oraz odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych, które są jeszcze aktywne, a także do tworzenia nowych mieszków w miejscach, gdzie czas nie poczynił zbyt dużego spustoszenia w strukturze skóry głowy. Wynika to z faktu, że proces wypadania włosów zaczyna się od zahamowania aktywności mieszków włosowych, które z czasem ulegają całkowitemu zanikowi.

Podanie komórek macierzystych w obszary, gdzie już w ogóle nie ma żadnych pozostałości po mieszkach włosowych nie może spowodować odbudowy mieszka ponieważ komórki macierzyste “nie widzą”, w co mają się przekształcić. Tam, gdzie zostały chociażby ich szczątkowe fragmenty, dochodzi do odbudowy i tworzenia się nowych w sąsiedztwie. Nowe i uśpione cebulki zostają pobudzone, co skutkuje odrostem włosów. Zabieg z użyciem komórek macierzystych jest mało inwazyjny i bezpieczny. Pomaga wyeliminować problem wypadających włosów, a także zatroszczyć się o ich zdrowie i kondycję. Terapia sprawia, że włosy odrastają szybciej i stają się mocniejsze.

Doktor Paweł Grzywacz siedzący przy biurku w gabinecie kliniki LASERMED