Kiedy warto pójść do ortopedy?

Problemy z układem kostnym są powszechne i nie muszą dotyczyć jedynie osób w podeszłym wieku oraz tych, którzy doznali większych uszkodzeń ciała. Nasz kręgosłup, mięśnie oraz kości “pracują” codziennie i normalnym jest, że z czasem zaczynają się zużywać. Niewiele osób ma świadomość tego, że nie tylko ruch może wpływać na stan naszego szkieletu, ale również jego brak, nieodpowiednia postawa w trakcie pracy oraz dieta pozbawiona odpowiednich składników. Czynników jest bardzo wiele i jeśli chcemy odpowiednio zadbać o swoją formę, należy zwracać uwagę na najmniejsze nawet szczegóły. Temat odpowiedniej profilaktyki poruszyliśmy w osobnym artykule pod tytułem: Jak zadbać o stawy? Profilaktyka i leczenie. 

Jeśli pojawią się jednak długotrwałe problemy i utrudnione funkcjonowanie, z pomocą przychodzi ortopedia, czyli dziedzina medycyny, która odpowiada za diagnostykę i leczenie chorób oraz urazów narządu ruchu. Ortopedia zajmuje się nie tylko dolegliwościami związanymi ze szkieletem, ale również stawami, więzadłami, mięśniami oraz nerwami.

Czym zajmuje się ortopeda?

Przede wszystkim leczeniem i rehabilitacją – to do niego kierują się pacjenci borykający się z urazami oraz wadami układu kostno-mięśniowo-stawowego. Często ortopedę odwiedzają osoby ze złamaniami lub wadą postawy. Czym innym zajmuje się natomiast lekarz traumatolog, który specjalizuje się w leczeniu operacyjnym wszelkich dolegliwości związanych z układem kostnym.

Lekarz ortopeda odpowiada za wybór, a następnie interpretację wszelkich badań pomocniczych. W ich skład wchodzą: USG, tomografia i badania radiologiczne. Bardzo często ukazują one to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Oprócz tego ortopeda przygotowuje opinie lekarskie, orzeczenia i wnioski dotyczące stanu zdrowia pacjenta, jeśli konieczne jest przekierowanie do innego specjalisty lub wydania skierowania na urlop zdrowotny. W przypadku schorzeń wymagających dłuższego leczenia, lekarz ortopeda kieruje na odpowiednią rehabilitację.

Z czym idzie się do ortopedy?

Objawów może pojawić się wiele i mogą one dotyczyć różnych części ciała. Wśród chorób,z którymi powinno się skierować do specjalisty, wyróżniamy: 

  • wady postawy (płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa)
  • wszelkiego rodzaju urazy (złamania, zwichnięcia, naderwania, stłuczenia)
  • chorobę zwyrodnieniową stawów
  • osteoporozę
  • asymetrię kończyn
  • wady wrodzone
ortopeda

Zdarza się również tak, że pacjent boryka się z dolegliwościami, jednak nie zna ich konkretnej przyczyny. Wtedy lekarz ortopeda diagnozuje indywidualnie daną sytuację i może skierować na dalsze badania, konkretny zabieg bądź kolejne wizyty. Ortopeda rozpoznaje również m. in. choroby zapalne kości i stawów, nowotwory kości, przepukliny, choroby przeciążeniowe oraz urazy wewnętrzne stawów.

Co w pierwszej kolejności powinno zwrócić naszą uwagę?

  • długo utrzymujący się ból stawów i/lub kręgosłupa
  • drętwienie palców (także zesztywnienie i silne mrowienie)
  • problem z utrzymaniem przedmiotów w dłoni lub zaciśnięcia dłoni
  • promieniujący ból w łokciach, kolanach, plecach, karku lub innych zakończeniach kostnych

Do niepokojących symptomów zaliczamy również inne, nie wymienione wyżej dolegliwości, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i swobodne poruszanie się.
Czy iść z bólem kolana do ortopedy? Oczywiście, że tak. Im wcześniej rozpoznamy źródło bólu i jego przyczynę, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się pełną sprawnością i brakiem nieprzyjemności.

W ortopedii, oprócz operacji oraz rehabilitacji, niezwykle skutecznym zabiegiem jest wykorzystanie komórek macierzystych pobieranych bezpośrednio od pacjenta. W ten sposób z powodzeniem leczy się takie schorzenia jak: zwyrodnienia stawowe, uszkodzenia stawów i mięśni, zapalenia ścięgien i inne. Więcej informacji o wykorzystaniu komórek macierzystych znajdą Państwo w naszej ofercie. Zapraszamy do kontaktu!