Wirus RSV – co to jest?

Eksperci od kilku dni mówią jednym głosem o powrocie wirusa RSV – powrocie ze zwiększoną siłą. Głosy ze świata nauki wskazują, że stanowi on większe zagrożenie dla dzieci niż COVID-19. Na szpitalnych oddziałach przybywa dzieci zakażonych tym patogenem. Czym tak naprawdę jest wirus RSV? Jak rozpoznać wirusa, jakie objawy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Jakie badania należy przeprowadzić, żeby stwierdzić obecność wirusa RSV? Na pytania odpowiada diagnosta laboratoryjny.

Czym jest wirus RSV?

Czym jest wirus RSV?

Wirus RSV należy do rodziny Paramyxoviridae, nie jest jednak jej typowym przedstawicielem. Odróżnia się od reszty tej rodziny brakiem dwóch unikalnych białek ułatwiających wirusowi wniknięcie do komórek gospodarza. Nie oznacza to jednak, że jest mnie groźny niż „krewni”- wirus RSV wyposażył się w trzy glikoproteiny, które umożliwiają przyłączenie do komórek nabłonka oddechowego, a następnie ich penetrację.

Kogo atakuje wirus RSV?

Zakażenie wirusem RSV jest dość powszechne. U blisko 95% dzieci poniżej 2 roku życia stwierdza się obecność przeciwciał, co świadczy o przejściu zakażenia. Przechorowanie nie gwarantuje jednak, że choroba nie zaatakuje dziecka ponownie. Do grupy podwyższonego ryzyka należą:

    • noworodki z niską wagą urodzeniową
    • dzieci z niedoborami odporności i wrodzonymi wadami serca
    • niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym

Cięższy przebieg zakażenia obserwuje się  u noworodków. Największe zagrożenie wirus stanowi dla dzieci do 2 roku życia. Najczęściej przebiega w postaci zapalenia płuc oraz oskrzelików. 

Według WHO (Światowej organizacji zdrowia) RSV odpowiada aż za 64 miliony zakażeń każdego roku, a z powodu tego wirusa dochodzi nawet do 160 tysięcy zgonów.

RSV objawy

Objawy wirusa RSV

Zakażenie dróg oddechowych wywoływanych przez wirusa RSV objawia się podobnie jak w przypadku grypy czy ciężkich przeziębień. Zarażonym dzieciom najczęściej doskwiera silny kaszel, gęsta wydzielina z nosa i duszność objawiająca się świszczącym oddechem i zwiększoną częstotliwością oddechów. Bardzo często pojawia się także zapalenie ucha środkowego jako powikłanie poinfekcyjne. Nie należy bagatelizować objawów i warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

U dorosłych i starszych dzieci infekcja wirusem RSV przebiega najczęściej jako reinfekcja i zazwyczaj ma przebieg bezobjawowy. Możliwe jest także wystąpienie powikłań, do których należą zapalenie ucha środkowego, a czasem także zapalenie mięśnia sercowego.

Testy RSV

RSV testy

Laboratoryjne potwierdzenie infekcji wirusem RSV opiera się na kilku metodach. Najszybszą metodą diagnostyczną są szybkie testy RSV, które wykrywają antygeny wirusa w pobranym od pacjenta materiale z nosa lub dróg oddechowych. Test wykonywany jest w gabinecie lekarza, a wynik otrzymywany jest w ciągu godziny.

Czasem lekarz zleca wykrycie materiału genetycznego wirusa. Rutynowo wykonuje się oznaczenie RNA wirusa przy pomocy reakcji PCR. To bezbolesna dla pacjenta metoda, w której wykorzystywanym do badania materiałem jest wymaz z górnych dróg oddechowych.

Na rynku dostępne są testy PCR, które skutecznie różnicują zakażenie wirusem grypy typu A i B od wirusa RSV. Taki test kosztuje średnio około 250 złotych.

Obecnie trwają badania nad szczepionką na RSV, która sprawi, że wirus nie będzie już tak dużym zagrożeniem dla najmłodszych.

Autor:

Sandra Gaworska

Magister analityki medycznej. Na co dzień także specjalista ds marketingu w LASERMED. Wykwalifikowana wiedza medyczna w połączeniu z marketingowym drygiem to idealne proporcje do powstania tłumacza medycznego świata. I taką właśnie osobą jest Sandra dla pacjentów naszej kliniki.