Leczenie stawów i ścięgien komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste to najważniejsze komórki w ludzkim organizmie. Można je podzielić na 3 kategorie ze względu na źródło pochodzenia: embrionalne (zarodkowe), płodowe i somatyczne, czyli dojrzałe. To właśnie te ostatnie wykorzystuje się w medycynie regeneracyjnej oraz sportowej.

Posiadają one nieograniczoną zdolność do samoodnawiania i namnażania się. Mają też właściwości rozpoznawania uszkodzonych tkanek i ich naprawiania. Potrafią przybierać postać uszkodzonej tkanki, a to oznacza, że podane np. do tkanki kostnej przybierają postać tkanki kostnej. Są one naturalnym materiałem zapasowym organizmu. Ich naturalnym zadaniem jest zastąpienie chorych, starzejących się komórek.

Na całym świecie komórki macierzyste są wykorzystywane do leczenia wielu schorzeń, w tym dolegliwości związanych z układem ruchu. Komórki podawane są nie tylko osobom młodym i sportowcom, ale także starszym ludziom zmagającym się ze zwyrodnieniami stawu barkowego, biodrowego, kolanowego czy skokowego.

Komórki macierzyste zmniejszają ból, poprawiają ruchomość stawów, a poprzez regenerację zostają przywrócone pierwotne funkcje stawów, mięśni i ścięgien. Jednak zastosowanie komórek macierzystych ma sens tylko wtedy, gdy staw nie jest całkowicie zniszczony. Przy całkowitym jego zniszczeniu konieczna jest tradycyjna operacja, często z wszczepieniem endoprotezy.