USG piersi – baza wiedzy dla Ciebie

Profilaktyka i bieżące kontrolowanie stanu zdrowia jest bardzo ważne. Istotną kwestią jest zwracanie uwagi na ewentualne zmiany samopoczucia, pojawiające się objawy czy określonego rodzaju sygnały, które wysyła do nas własny organizm. Oprócz tego należy regularnie badać się przy pomocy specjalistów, gdyż nie wszystkie groźne choroby i dolegliwości mogą zostać wykryte na pierwszy rzut oka przez samego Pacjenta. Jednym ze sposobów kontrolowania swojego stanu zdrowia u kobiet jest USG piersi. Kto powinien wykonywać USG piersi? Według lekarzy, tego rodzaju badanie powinny wykonywać wszystkie kobiety w przedziale wiekowym 20-50 lat. Ta rekomendacja podyktowana jest zwiększoną liczbą zachorowań na raka piersi, również u młodszych kobiet. Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że liczba Polek chorych na ten rodzaj nowotworu stale rośnie. W 2010 było to prawie 15,8 tys. przypadków, w 2013 roku ponad 17 tys., a obecnie w ciągu roku wykrywa się od 18 do nawet 19 tysięcy zachorowań na raka piersi. Chorobę tę można z powodzeniem leczyć, lecz by to zrobić należy ją odpowiednio wcześnie wykryć. 

Oczywiście nie tylko nowotwór może być zagrożeniem dla zdrowia Pań, dlatego tym bardziej warto regularnie uczęszczać na badania.

Jak często wykonywać USG piersi?

Każda z Pań, której zależy na dobrym zdrowiu powinna przebadać się mniej więcej raz na rok. Znamy jednak realia dzisiejszego życia, małą ilość czasu lub okrojony budżet, dlatego rekomendujemy wizytę z częstotliwością minimum raz w ciągu dwóch lat. Nie jest to duże obciążenie, a pozwoli to na odpowiednie wykrycie ewentualnych zmian lub pojawienia się niepokojących objawów. Z pewnością częściej powinny badać się te kobiety, które zauważyły u siebie zmiany w organizmie. Do takich zmian zaliczamy: 

  • nagłą zmianę kształtu piersi, jej wielkości lub wyglądu skóry
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych
  • pojawienie się zgrubień lub guzków, które wyczuwalne są pod dotykiem palców
  • zmiany brodawkowe (wyciek krwi, wydzieliny)
  • inne niepokojące objawy

Do grupy Pań, które koniecznie powinny badać się regularnie należą kobiety, w których rodzinie odnotowano przypadki zachorowania na nowotwór piersi. Obciążenie genetyczne może stanowić większe zagrożenie, nie musi jednak w 100% decydować o zachorowaniu w przyszłości. 

Przyjmuje się, że w miarę upływu lat powinno się częściej kierować na badanie USG – po ukończeniu 40 lat co 6 miesięcy lub częściej. Niestety prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Odpowiedź więc na pytanie “co ile wykonywać USG piersi?” będzie zależała od indywidualnego przypadku. 

co ile wykonywać USG piersi? - aparatura do USG

Jak przebiega USG piersi?

Badanie USG nie należy do bolesnych, czy skomplikowanych. Jest ono zazwyczaj krótkie (około 15 min w zależności od lekarza) i bezbolesne. Pacjentka w celu zbadania piersi rozbiera sie od pasa w górę, a następnie kładzie się na leżance. Lekarz, który korzysta ze sprzętu może dociskać piersi pod różnym kątem, by uzyskać lepszy obraz badania. Nie szkodzi to w żaden sposób Pacjentce, a lekarz informuje o momentach, w których może pojawić się dyskomfort. Następnie lekarz otrzymuje wydruk z ultrasonografu, który posłuży do zdiagnozowania ewentualnych zmian. 

A jak się przygotować do USG piersi? Nie ma tutaj większych wytycznych. Zaleca się wykonywanie badań około 10 dnia cyklu, a w dniu badania nie używać antyperspirantów lub żeli, które mogłyby zakłócić obraz badania. 

USG piersi Nowy Targ – zapraszamy do kliniki LASERMED, gdzie badania ultrasonograficzne przeprowadza lek. specjalista radiolog Izabela Chramiec-Francuz. 

Serdecznie zachęcamy do kontaktu! 

Adres e-mail ( [email protected]) lub pod numerem telefonu ( +18 888 02 00).