USG jamy brzusznej – jak się do niego przygotować?

W jamie brzusznej znajduje się wiele narządów, które warto regularnie badać. To właśnie tam odbywa się mnóstwo procesów trawiennych, a konkretne narządy odpowiadają za oczyszczanie organizmu czy wydalanie. W obrębie jamy brzusznej znajdziemy m.in. żołądek, wątrobę, śledzionę, trzustkę, nerki oraz jelita. Badanie USG to jeden z najczęściej wykonywanych rodzajów badań w zakresie profilaktyki oraz rozpoznawania zmian w organizmie. Forma badania jest niezwykle przystępna, gdyż nie powoduje bólu, nie jest mocno ingerujące, a daje bardzo jasny obraz tego, co dzieje się u nas wewnątrz. USG polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych za pomocą aparatury. Fale te odbijają się o struktury ciała, tym samym budując czarno-biały obraz w monitorze. Dzięki temu radiolog, czyli lekarz specjalista wykonujący badanie, może bardzo sprawnie ocenić stan zdrowia Pacjenta.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?

Dolegliwości związanych z narządami jamy brzusznej może być wiele. Z pewnością warto skierować się na badanie USG jamy brzusznej, gdy:

  • doskwierają nam powracające bóle brzucha
  • utraciliśmy wagę lub nagle przebraliśmy dodatkowe kilogramy
  • pojawiła się silna i długotrwała biegunka lub wzdęcia/wymioty
  • nastąpił uraz brzucha 
  • borykamy się z trudnościami w oddawaniu moczu lub stolca
  • pojawiło się krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych/rodnych
  • nie ustępuje wysoka gorączka (bez określonego powodu)
  • męczą nas zaparcia 
  • zauważamy inne niepokojące objawy lub sygnały (podejrzenie kamicy nerkowej, żółtaczki, 

Oprócz tego badanie USG służy monitorowaniu postępów określonego leczenia, jeśli walczymy już z jakąś chorobą. Wtedy częstotliwość badań określa lekarz prowadzący. Czy są jeszcze sytuacje kiedy trzeba zrobić USG jamy brzusznej? Dobrym nawykiem jest regularna profilaktyka, nawet jeśli nie doskwierają nam żadne problemy. Zasadniczo zdrowym osobom rekomenduje się powtórzenie USG jamy brzusznej minimum co 2 lub 3 lata. Z wiekiem zaleca się wykonywanie badania ultrasonograficznego częściej.

kiedy trzeba zrobić USG jamy brzusznej? - USG brzucha

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Choć duża część badań USG nie wymaga specjalnego przygotowania, tak USG jamy brzusznej ze względu na narządy znajdujące się w tym obrębie, ma już konkretne wytyczne.

Pacjent przede wszystkim powinien odłożyć wszelkie ciężkie pokarmy dzień przed wizytą – rekomenduje się posiłki lekkostrawne (niekoniecznie pieczywo i warzywa/owoce). Przewód pokarmowy również “bierze udział” w badaniu, dlatego zaleca się zażycie środka eliminującego nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego. W dniu wizyty, 6 godzin przed badaniem nie można spożywać już posiłków i należy sięgać jedynie po wodę niegazowaną. 

2 godziny przed badaniem zaleca się wypicie dodatkowej ilości wody, by pełny pęcherz pozwolił na prawidłowe przeprowadzenie badania USG.

Dodatkowo polecamy luźniejszy strój, bieliznę i oczywiście zabranie ze sobą wyników w przypadku poprzednich wizyt. 

Ile trwa USG jamy brzusznej? Zazwyczaj od 10 do 30 minut w zależności od Pacjenta. 

Co ważne, nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania USG. W nagłych przypadkach np. przy nasilonych objawach i znacznie pogorszonym stanie zdrowia trzeba liczyć się z utrudnieniem uzyskania rzetelnych wyników, ze względu na brak odpowiedniego przygotowania Pacjenta. Mimo to diagnostyka w formie badania USG przyniesie odpowiednie rezultaty.

USG jamy brzusznej Nowy Targ – zapraszamy do wizyty w klinice LASERMED na Podhalu. Posiadamy wysoko wyspecjalizowany sprzęt, którego profesjonalną obsługą zajmuje się radiolog, lek. specjalista Izabela Chramiec-Francuz. Wszystkie badania USG są w pełni dokładne, komfortowe i bezbolesne. Serdecznie zachęcamy do kontaktu pod nr telefonu  +18 888 02 00 lub za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected]