Leczenie łupieżu suchego i łupieżu tłustego
Łupież to popularny problem skóry głowy i włosów, z którym zmaga się prawie połowa populacji, zarówno kobiety jak i mężczyźni (choć u nich choroba ta ma charakter bardziej przewlekły). Objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka w obszarach pokrytych owłosieniem, wynikającym z zaburzeń funkcjonowania skóry oraz jej regeneracji. Czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie łupieżu jest działanie grzybów i drożdżaków, które są naturalnie obecne na skórze głowy, ale w momencie naruszenia prawidłowej gospodarki organizmu, zaczynają się uaktywniać i powodują dolegliwości. Do najczęstszych przyczyn łupieżu zalicza się uwarunkowania genetyczne – nierównowagę hormonalną oraz wrodzone skłonności do zaburzeń procesów naskórka. Inne powody to: nadmierna potliwość i wilgotność powietrza, stres, problemy immunologiczne oraz nieprawidłowa dieta. Kluczowym w zapobieganiu łupieżu jest także odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów – nieodpowiednie kosmetyki, zbyt rzadkie mycie głowy i niedokładne spłukiwanie preparatów, a także nadmierne przegrzewanie włosów stosowaniem suszarek i urządzeń stylizujących pogłębiają ryzyko nadmiernego łuszczenia się skóry. Poniżej, podpowiadamy jak radzić sobie z łupieżem i jakie zabiegi na łupież wybrać.
Leczenie łupieżu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym jest skutecznym rozwiązaniem, likwidującym ten nieestetyczny i uciążliwy problem skóry głowy. Konsultacja z trychologiem pozwala prawidłowo zdiagnozować i ocenić skalę dolegliwości, a następnie dobrać odpowiednie zabiegi trychologiczne na łupież i opracować plan leczenia. Podstawą do rozpoczęcia kuracji jest rozpoznanie rodzaju łupieżu, determinujące wdrożenie terapii antyłupieżowej.
Łagodna odmiana łupieżu to łupież suchy, który objawia się w postaci białych płatów skóry, złuszczających się i opadających na ubranie. Towarzyszy mu delikatne swędzenie skóry. Dzięki odpowiednio wczesnej reakcji i podjęciu odpowiednich działań, leczenie łupieżu suchego może być szybkie i jednorazowe. Bardziej zaawansowana forma to natomiast łupież mokry, który przybiera postać żółtych łusek na skórze głowy i włosach. Charakterystyczne dla tej odmiany jest dokuczliwe swędzenie i zaczerwienienie skóry oraz nieestetyczne strupy. Intensywne łojotoki powodują sklejanie martwych komórek skóry, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wyłysienia. Leczenie łupieżu mokrego należy podjąć jak najszybciej u trychologa, który zasugeruje odpowiednie zabiegi oraz doradzi, co zrobić z powracającym łupieżem.
Skutecznym sposobem na łupież, oferowanym przez naszą klinikę Lasermed, jest nowoczesny zabieg leczniczy z wykorzystaniem serum oczyszczająco-normalizującego. W trakcje wizyty przeprowadzamy trychologiczny peeling kawitacyjny, który głęboko oczyszcza i intensywnie odżywia skórę głowy i włosy. Podwójne mycie preparatami bogatymi w aktywne składniki oraz nałożenie warstwy termoochronnej pozwalają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie i gospodarkę skóry, a także zachować efekt na długi okres czasu. Leczenie łupieżu można także rozszerzyć o inne zabiegi trychologiczne, takie jak: infuzja tlenowa na łupież oraz manualny masaż z ampułką na łupież.
Trychologiczne zabiegi, które Cię mogą zainteresować:
Leczenie łupieżu najczęściej obejmuje kilka wizyt u trychologa. Ponadto trycholog zaleci odpowiednie sposoby kuracji domowej oraz poleci dedykowane kosmetyki. Odpowiednia dbałość o włosy w domu i stosowanie się do zaleceń trychologa jest kluczowe dla powodzenia leczenia.