Świadome odżywianie – od czego zacząć zdrowy tryb życia?

świadome odżywianie

Prowadzenie zdrowego trybu życia kojarzy się najczęściej z chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów. To bardzo dobra motywacja, jednakże świadome odżywianie nie musi być jedynie drogą do schudnięcia i może stanowić fundament codziennego funkcjonowania. W końcu jak mawia stare przysłowie – w zdrowym ciele zdrowy duch. Nauka już od lat twierdzi jednomyślnie, że odpowiednia dieta połączona z dodatkowymi aktywnościami niesie korzyści zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym.

Co zyskasz dzięki przejściu na zdrowy tryb życia?

  • spadek poziomu cholesterolu i spadek ciśnienia krwi
  • lepszą kondycję 
  • większą wydajność pracy serca oraz płuc
  • zmniejszone ryzyko zachorowań np. na cukrzycę lub choroby serca
  • lepszy sen
  • więcej energii do życia
  • obniżenie napięć w ciele

Na poprawę stanu zdrowia i regularne utrzymywanie formy nigdy nie jest za późno. Istnieje szereg możliwości, które pozwolą poczuć się lżej, a zdrowe jedzenie nie wiąże się z nudą oraz brakiem smaku.  Od czego zacząć zdrowe odżywianie?

Świadome odżywianie – podstawy

Przejście na zdrowy tryb życia może być płynne i bezbolesne. Wiele osób decyduje się na tzw. rewolucję, która wiąże się z dużą liczbą wyrzeczeń i zakazów. Tak jak w niektórych przypadkach okazuje się to skuteczne, tak u niektórych kończy się rezygnacją i powrotem do starych nawyków. By zaoszczędzić sobie rozczarowań, wystarczy stawiać sobie małe kroki i cele wymagające mniej wysiłku. Od czego najlepiej zacząć? Od podstaw. 

W pierwszej kolejności określ jakie niezdrowe lub szkodliwe produkty goszczą w Twoim codziennym trybie życia. Najczęstszymi “grzeszkami” są słodycze, słodkie napoje, fast foody oraz wysokokaloryczny alkohol. Oceń, jak często korzystasz np. z podjadania słodyczy i postaw sobie cel, że w określone dni nie spożyjesz nic zawierającego cukier. Możesz skorzystać z produktów słodzonych ksylitolem albo stewią lub po prostu z naturalnej słodyczy owoców. Na początku Twojej drogi możesz wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, następnie dwa i sukcesywnie zwiększać ich liczbę. Zdrowe odżywianie dopuszcza spożycie cukru lub tzw. “cheat day”, ale na pewno musi się to odbywać przemyślanie. Tutaj liczy się sumienność i wytrwałość.

Na czym polega zbilansowana dieta?

Oprócz wyeliminowania z diety produktów, które wymieniliśmy wyżej, należy także wprowadzić nowe. W końcu rezygnacja z części pożywienia powinna łączyć się z zastąpieniem zdrowszymi produktami. Nie będzie zaskoczeniem to, że najbardziej polecane są owoce i warzywa jako urozmaicenie codziennej diety. Nie powinno zabraknąć w niej również produktów zbożowych oraz roślin strączkowych. Sól oraz tłuszcze (w tym pochodzące z mięsa) powinny być urozmaiceniem, a nie głównym składnikiem jedzenia. 

Kluczowa jest także regularność spożywanych posiłków. Lepiej jeść mniej, ale częściej, niż decydować się na duże posiłki w dłuższych odstępach czasu. Optymalnym jest spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia. 

Świadome odżywianie może zakładać również wykorzystanie diety o określonym charakterze. Takim rozwiązaniem jest dieta Prolon, czyli tzw. “dieta długowieczności”. Bardzo krótki okres stosowania, czyli 5 dni w ciągu miesiąca, nie powinien nikogo zmęczyć, a przyniesie niezwykle korzystne efekty. Prolon została przebadana klinicznie i ma za zadanie oczyścić oraz odmłodzić organizm. 

Po więcej informacji dotyczących profilaktyki zdrowotnej zapraszamy na nasz blog, a w razie pytań lub chęci zapisania się na wizytę prosimy o kontakt na numer  +18 888 02 00 lub pod  adresem e-mail [email protected].