Rodzaje łysienia. Jaki sposób leczenia wybrać?

łysy mężczyzna

Włosy to istotny element naszego wizerunku, stanowiący oznakę zdrowia i witalności. Pielęgnowane i układane stanowią jeden z filarów pewności siebie i atrakcyjności, dlatego ich utrata wiąże się z poczuciem dyskomfortu i stanowi poważny problem pod kątem estetycznym i psychicznym. Z powodu utraty włosów cierpi coraz więcej osób, dlatego ich pierwszym i oczywistym zadawanym pytaniem jest: jakie są przyczyny łysienia?

Rodzaje łysienia

Po pierwsze należy rozróżniać nadmierne wypadanie włosów od łysienia. Z tego pierwszego często może wynikać drugie, częściej natomiast nadmierne wypadanie włosów jest stanem przejściowym i odwracalnym. Proces łysienia rozpoczyna się wskutek zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem.  Dzienna norma wypadania włosów to od 70 do 100 włosów. Problem pojawia się gdy wypada ich ponad 100 dziennie, przez długi okres czasu. Łysienie może być wynikiem wypadania włosów na ograniczonej powierzchni tworząc obszar plam (łysienie plackowate) lub może obejmować całą owłosioną skórę głowy. 

Do najczęstszych typów łysienia zaliczamy łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet oraz łysienie plackowate.

Łysienie androgenowe mężczyzn

Dlaczego łysieję? 🤔

To pytanie zadaje sobie wielu mężczyzn. Decydujące znaczenie w przypadku łysienia męskiego mają przede wszystkim czynniki genetyczne, ale również stężenie dihydrotestosteronu. To właśnie hormony androgenowe, do których zalicza się dihydrotestosteron, odpowiedzialne są za hamowanie wzrostu włosów na skórze głowy. Paradoksalnie, dihydrotestosteron powoduje również stymulację włosów do wzrostu, ale jedynie w okolicy zarostu oraz w okolicach intymnych. Zaczątki łysienia mogą pojawić się już w wieku 20 lat, a jego przebieg nasila się wraz z wiekiem. W początkowym etapie włosy wypadają z okolic czoła i skroni, przez co granica czoła przesuwa się, tworząc tzw. zakola. Następnie włosy zaczynają wypadać ze środkowej części skóry głowy, a łysienie postępujące w dalszym stopniu może powodować całkowitą utratę owłosienia. Pojawia się więc dylemat związany z tym, jak leczyć łysienie? 

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, skutecznie leczenie łysienia uzależnione jest od wskazania dokładnej przyczyny choroby, a następnie jej wyeliminowania. Należy zaznaczyć, że leczenie przyczynowe nie zawsze jest to możliwe i wówczas pozostaje leczenie objawowe. 

Łysienie androgenowe kobiet

Jest to przypadłość, która przydarza się znacznie rzadziej niż u mężczyzn ze względu na obecność estrogenu – hormonu kobiecego, który wykazuje ochronne działanie na włosy. Zaczątki łysienia, czy też przerzedzenia włosów mogą pojawić się w wieku 30 lat. 

Łysienie kobiece występuje w dwóch postaciach – rozlanej oraz zbliżonej do łysienia męskiego.

W przypadku postaci rozlanej, stężenie androgenów mieści się zazwyczaj w górnej granicy normy, natomiast w odmianie zbliżonej do łysienia męskiego, główną rolę odgrywają czynniki genetyczne i podwyższone stężenie androgenów. Zaburzenia androgenowe mogą być spowodowane nieprawidłowościami hormonalnymi lub stosowaniem androgenów a ponadto syntetycznych progesteronów. Co więcej, u kobiet z predyspozycjami genetycznymi, czynnikiem prowokującym mogą być: farby do włosów, związki chemiczne zawarte w szamponach czy lakierach do włosów.

Czy istnieją więc sposoby na łysienie kobiet? Otóż tak. W leczeniu przyczynowym zaleca się wyeliminowanie czynników mogących powodować wypadanie włosów. Dodatkowo często wskazane jest również stosowanie środków hormonalnych, głównie antykoncepcyjnych zawierających w składzie estrogeny, które wykazują działanie antyandrogenowe.

Skuteczne leczenie łysienia

Oprócz tradycyjnych metod leczenia łysienia, medycyna proponuje coraz to więcej innowacyjnych, sprawdzonych, a przede wszystkim skutecznych rozwiązań. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Łączenie tych dwóch zabiegów przynosi jeszcze większe rezultaty. Osocze bogatopłytkowe to  koncentrat płytek krwi pacjenta, bogaty w czynniki wzrostu, dzięki którym wykazuje silne zdolności regeneracyjne i odżywiające. Zabieg polega na podaniu śródskórnym lub podskórnym substancji czynnej. Wizyta zaczyna się od pobrania od pacjenta krwi, która następnie umieszczana jest w specjalnej wirówce. W ten sposób wyodrębnione osocze deponuje się podskórnie w okolice łysiny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej ofercie-wiemy, na czym polega skuteczne leczenie łysienia. Może naświetlanie lampami LED jest dla Ciebie?