Przeszczep tkanki tłuszczowej wzbogaconej w komórki macierzyste jako leczenie zwyrodnień stawów

W ortopedii często wykorzystuje się również dostawowy przeszczep tkanki tłuszczowej wzbogaconej w komórki macierzyste. Celem takiego zabiegu jest przede wszystkim poprawienie smarowania w zwyrodniałym stawie oraz ochrona pozostałej nieuszkodzonej chrząstki stawowej. Ponadto zawarte w tkance tłuszczowej komórki macierzyste mają też zdolności regeneracyjne chrząstki.

Zabieg ten jest przeznaczony dla chorych ze znacznie uszkodzonymi stawami w procesie zwyrodnienia. Często jest on traktowany jako leczenie pomostowe dający możliwość pacjentowi przeczekania okresu do operacji endoprotezowania chorego stawu.

Nie należy mylić przeszczepu tłuszczu wzbogaconego w komórki macierzyste z przeszczepem wyekstrahowanych komórek macierzystych.

W przypadku przeszczepu tłuszczu, pacjentowi pobiera się tkankę tłuszczową z miejsc, które u pacjenta w nią obfitują w procesie liposukcji. Następnie pozyskana tkanka jest poddawana specjalnej obróbce mechanicznej mającej na celu oczyszczenie pobranej tkanki oraz zagęszczenie w niej komórek macierzystych, a następnie podanie takiego preparatu bezpośrednio do stawu.

W przypadku wyekstrahowanych komórek macierzystych pierwszy etap zabiegu jest identyczny jak w przypadku tłuszczu z pominięciem ostatniego – podania pacjentowi. Po nim następuje etap obróbki enzymatycznej, w której tkanka tłuszczowa jest rozpuszczana pod wpływem enzymu w celu wyizolowania czystych komórek macierzystych. Taki preparat zawiera ponad 90% wyizolowanych komórek macierzystych. W przypadku tkanki tłuszczowej wzbogaconej w komórki macierzyste tych ostatnich maksymalnie może być od 3% do 10%. Przekłada się to oczywiście na potencjał regeneracyjny preparatu.

Cały proces jest przeprowadzany w opatentowanym systemie zamkniętym w warunkach pełnej aseptyki.

bol stawow