Najczęściej zadawane pytania o laser – odpowiadamy!

Wykorzystanie lasera w medycynie jest na tyle szerokie i uniwersalne, że tematów do poruszenia zdecydowanie nie brakuje. Choć laser kojarzony jest przede wszystkim z dermatologią , wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, ile korzyści może przynieść korzystanie z laseroterapii w przypadku walki z bólem, stanami zapalnymi, zakrzepicą czy w innych celach np. kosmetycznych. Popularność korzystania z zabiegów laserowych rośnie, jednak wspomniana szerokość zastosowań nasuwa przyszłym Pacjentom wiele pytań. Nic dziwnego, skoro zabiegi laserowe mogą dotyczyć różnych części ciała i pomimo rosnącej popularności wciąż nie są na tyle powszechne. Skuteczność przeprowadzanych zabiegów potwierdzają przede wszystkim Pacjenci, których liczba z roku na rok wzrasta, a obawa przed nowoczesną technologią pojawia się coraz rzadziej. 

Zachęcaliśmy ostatnio na naszej stronie facebookowej, aby zadawać nam pytania z zakresu wykorzystania lasera w medycynie. Zebraliśmy je wszystkie w jedną listę, wybraliśmy te pojawiające się najczęściej i w tym artykule odpowiemy na najliczniej poruszane kwestie. Zaczynamy!

Jak działa laser?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż działanie lasera zależy od jego rodzaju. Uogólniając jednak cały proces, laser działa w formie rozproszenia wiązek światła na chorą tkankę, przebarwienia, bliznę lub inną część ciała. Stymuluje, pobudza tkanki i prowadzi do ich regeneracji. Długość fal i moc z jaką wiązki światła są aplikowane zależy od danego zabiegu.

Czy zabiegi laserowe są bolesne?

W żadnym wypadku. Dobrze przeprowadzony zabieg laserowy nie powoduje żadnego dyskomfortu oraz bólu. W niektórych przypadkach regeneracja może być odczuwalna, jest to jednak częścią procesu gojenia. Nie ma się czego obawiać.

szczęśliwa ekipa LASERMED

Czy przed zabiegiem muszę się jakoś przygotować?

W zależności od zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania takie jak drobne rany, problemy z ciśnieniem czy opalenizna. To, czy Pacjent musi przygotować się do zabiegu lub skorzystać z niego w innym terminie, stwierdza lekarz podczas pierwszej wizyty.

Ile zabiegów laserowych należy wykonać, aby uzyskać efekt?

Niestety nie ma jednej uśrednionej liczby zabiegów. Różni się też ona w zależności od schorzenia, stanu zdrowia, skóry i innych czynników. To, ile wizyt będzie potrzebnych jest ściśle związane z indywidualnym przypadkiem i może być określane jedynie przez lekarza prowadzącego.

Mam blizny, które od lat powodują u mnie kompleksy. Czy zabiegi laserowe będą w tym przypadku skuteczne?

Tak, w tym wypadku wykorzystanie lasera jest niezwykle skuteczne. Blizny to bardzo często powód, z którym Pacjenci przychodzą do nas na wizyty oraz zabiegi. To, na jaki efekt może liczyć dany Pacjent, zależy od uszkodzenia tkanki i głębokości zmiany skórnej. Z doświadczenia wiemy, że nawet najtrudniejsze przypadki i nieestetyczne znamiona można zminimalizować do satysfakcjonującego stanu.

Czy zabiegi laserowe można wykonywać jedynie zimą?

Otóż nie tylko. Choć lekarze bardzo często rekomendują wizyty w trakcie chłodniejszych i mniej słonecznych dni, to są również zabiegi, których wykonanie w ciągu lata nie będzie szkodliwe. Temat ten szeroko poruszyliśmy w naszym artykule: Jakie zabiegi laserem można wykonywać latem? Zapraszamy do lektury.

Czy po laseroterapii muszę używać określonych leków lub preparatów?

Po zabiegach z użyciem lasera mogą pojawiać się delikatne podrażnienia lub zaczerwienienia. Nie jest to jednak nic niepokojącego, gdyż to naturalna reakcja organizmu. Skóra powinna zregenerować się maksymalnie do 2-3 dni. Regeneracja skóry będzie zależna od odpowiedniej pielęgnacji – po zabiegu nie należy używać mydła i kosmetyków stworzonych na bazie alkoholu, należy również zrezygnować z gorących kąpieli lub wizyt w saunie.